Share |

Rozhýbejte se s holemi

foto: PR

Hole už zdaleka neplní jen funkci opory a jejich role se ve sportovním odvětví již dávno neomezuje pouze na zimní sporty. Jejich využití dostalo v posledním desetiletí zcela nový rozměr a objevilo se několik zcela nových sportovních disciplín, které se bez jejich použití neobejdou.
 
NORDIC WALKING
Zaměřme se nejprve na chůzi s holemi, tedy nordic walking. Ten je sice poměrně mladým sportem, i přesto si však už na svou stranu získal velkou řádku příznivců.
 
Nordic walking, jinak přezdívaný „severská chůze“, s sebou však kromě samotného zpestření chůze přináší také zdraví prospěšné vlastnosti: zlepšuje okysličování organizmu, srdeční činnost, krevní oběh, aktivuje se metabolizmus a v neposlední řadě také dochází k snazšímu odbourávání stresu.
 
Během chůze s holemi se navíc tepová frekvence nachází v oblasti, která je bezpečná a lze se v ní dlouhé hodiny cítit dobře. I přesto je však spotřeba energie velmi vysoká, stoupá až o 40 %.
 
Díky tomu, že je zapojena horní část těla, je pohyb rovnoměrnější a trénink působí na celý pohybový aparát. Zároveň však díky opoře holí není potřeba mít obavy ze zatížení kloubů a zad. Nordic walking je vhodný pro každého, bez rozdílu věku i kondice.
 
Jediné co je potřeba, jsou správné hole. Nenechte se zmást nabídkou laciných holí, které jsou dnes dostupné i v běžných supermarketech. Nízká cena je v tomto případě známkou jejich „kvality“. Materiál se brzy opotřebuje a hole ztrácí všechny potřebné atributy, jakými jsou bezpečnost a efektivní přenos síly. Zvyšuje se i riziko drobných úrazů způsobených především nekvalitním madlem nebo hrotem hole a přínos z pohybu má celkově minimální efekt.
 
Pokud chcete nordic walking vyzkoušet, můžete využít také služeb profesionálního instruktora, který vysvětlí správnou techniku a doporučí vhodný tréninkový plán. 
 
„S nordic walkingem lze začít třeba při jednom z mnoha center nordic walkingu, kde pracují odborní instruktoři,“ vysvětluje hlavní školitelka České asociace Nordic Walking, Markéta Matušíková. Podle jejích slov je také severská chůze ideální podporou při redukci váhy a celkového zlepšování fyzické kondice.
 
Spolu s Českou asociací Nordic Walking doporučujeme hole značky LEKI. A to pro jejich nezaměnitelnou kvalitu, odolnost, lehkost a v neposlední řadě také širokou nabídku.
 
Hole LEKI se navíc pyšní dvěma jedinečnými aretačními systémy - Super Lock a Speed Lock. Ty jsou světově proslulé díky své spolehlivosti a intuitivnímu mechanismu.
 
Super Lock je vnitřní nastavitelný aretační systém a nejčastěji se využívá u nordic walkingových holí. Jeho doménou je garance nosnosti až 140 kg na hůlku. Oproti tomu vnější aretační systém Speed Lock se používá zejména u trekových holí, a to především z důvodu snadné ovladatelnosti a extrémně rychlého nastavení hole za jakékoliv teploty.
 
 
TREKING
Rozdíl mezi nordic walkingem a trekingem je především v povaze terénu. Terén pro nordic walking bývá mírný a rovinatý, a lze na něm v pohodě dosáhnout rychlosti chůze až 8 km v hodině, která je pro efektivitu pohybu s holemi nejlepší. Avšak není podmínkou.
 
Oproti tomu treking je záležitostí horských túr, kopců, prudkých stoupání a sestupů a celkově obtížnějších terénu, kde se hole stávají nepostradatelným pomocníkem a slouží především jako opora.
 
Pro treking se používají výhradně teleskopické hole, jejichž délka by se měla dát pohodlně a rychle měnit v závislosti na terénu. Jiná délka se volí při stoupání vzhůru do kopce nebo sestupech, případně se nastavuje každá hole na jinou délku, například pokud vaše cesta vede po prudké vrstevnici.
 
Teleskopické hole se dají navíc pohodlně složit na malou přepravní délku, připnout k batohu a odpadá vám starost s jejich nošením.
 
HOLE PRO NORDIC WALKING
 
LEKI Spin 633-2616
(cena: 1 590 Kč)
Dvoudílné teleskopické hole Spin určené pro nordic walking s vybavením pro letní i zimní sezónu. Systém uchycení poutka Trigger 1 umožnuje nacvaknutí a vycvaknutí hole, aniž je nutné poutko sundavat.
- nastavitelná délka v rozsahu 100 - 130 cm
- SLS systém umožňující rychlé, pevné a bezpečné nastavení délky hole s milimetrovou přesností
- snímatelná gumová botička pro tvrdé povrchy
- lesklý design z ochranného laku ultra sonic
 
LEKI Supreme Shark 634-2622
(cena: 2 140 Kč)
Špičkové dvoudílné teleskopické hole se systémem uchycení poutka Trigger Shark, které zaručuje naprosto přesné vedení hole a její optimální návrat zpět do dlaně při pouštění madla.
- nastavitelná délka v rozsahu 100 - 130 cm
- SLS systém umožňující rychlé, pevné a bezpečné nastavení délky hole s milimetrovou přesností
- snímatelná gumová botička pro tvrdé povrchy
 
 
TREKOVÉ HOLE
 
LEKI Trail 634-2021
(cena: 1 590 Kč)
Oblíbený model trekových holí Leki Trail, který neustále prochází různými inovacemi a vylepšeními.
- trojdílné teleskopické hole s možností nastavení délky v rozsahu 66 - 145 cm
- bezpečnostní poutka LSS s funkcí uvolnění
- speciální ergonomická Round Top Comfort madla s širokou opěrnou plochou pro pohodlný úchop
- světově nejlepší Super Lock vnitřní aretační systém pro bezpečné nastavení potřebné délky
- hroty ze slinutého karbidu, trekové talířky
 
LEKI Sherpa XL AS 634-2029
(cena: 3 190 Kč)
Extrémně lehké a stabilní trekové hole s minimální přepravní velikostí 72 cm. Technologicky dotažené do posledního detailu pro maximální požitek z trekování.
- trojdílné teleskopické hole s možností nastavení délky v rozsahu 72 - 145 cm
- bezpečnostní poutka LSS s funkcí uvolnění
- prodloužená madla Aergon Thermo umožňují precizní uchopení za každé situace
- světově nejlepší Super Lock vnitřní aretační systém pro bezpečné nastavení potřebné délky
- speciální Soft antishock System-Lite ve spodní části hole k tlumení nárazů
- hroty ze slinutého karbidu, trekové talířky
 
Hole značky LEKI zakoupíte u vybraných prodejců sportovních potřeb nebo na www.leki.cz
 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.