Share |

Kapely Zrní, Bitumen Beat a spol. zahrají na benefičním koncertě

repro k akci

V pražském Rock Café byla v roce 2011 založena tradice benefičních koncertů ve prospěch Akce cihla. Akce cihla pomáhá integraci lidí s mentálním postižením.  Akci cihla podpoří svým vystoupením hned čtyři kapely. Hlavními hvězdami večera budou kladenští Zrní a také Bitumen Beat z Hradce Králové. Koncert, jehož výtěžek bude věnován potřebám chráněného bydlení pro lidi s mentálním postižením v obci Slapy, se odehraje ve čtvrtek 8. listopadu od 19 hodin.

Tahákem koncertu bude kladenská kapela Zrní, která si získává stále více fanoušků. Už druhou desku Zrní s názvem Hrdina počítačový hry jde do světa , která měla skvělé recenze v mnoha mediích, produkovala Radůza a připravované třetí album bude produkovat oceňovaný hudebník a producent Floex. Zrní si vyzkoušeli společné hraní právě s Radůzou, Lenkou Dusilovou a nejčerstvěji spolupracovali s oscarovou Markétou Irglovou v duetu pro singl k albu Hudba z filmu Poslední Aporveru. "Něžný artbrut, kladenskej uhelnej zen. Dřevo, svaly, voda, buchary. Jsme Zrní, kladenská kapela." tak sami sebe definují pánové z kapely.

Dalšími, kdo vystoupí na benefičním večeru, budou Bitumen Beat z Hradce Králové. „Náš styl jsme pojmenovali lo-fi progressive gipsy music, což reflektuje náš nový přístup k romské hudbě. Používáme moderní technologie, samply, DJing, ale zároveň tam zůstává návaznost na tradiční emoci a starou romskou hudb.“ říká Adam Pospíšil z kapely, která si přes svou krátkou historii získává renomé na festivalech Colors of Ostrava, Mighty Sounds nebo United Islands, ale i v zahraničí. Členové Bitumen Beat nejsou na hudební scéně žádnými nováčky - jejich slavnější předchozí hudební značkou je skupina Terne Čhave.

Dramaturgickou propast mezi žánry výše zmíněných kapel překonají Cirkus Cermaque, žánrově se vymezující freak folkem, ale i cikánskou hudbou, klezmerem, světovou i domácí alternativou. Čtveřici zúčastněných završují pražští Trombenik. Ti přinášejí v základu klezmerové melodie (písně židovských hudebníků z východní Evropy a z Ameriky) z 19. a 20. století, které sytí hoši jazzem, balkánským duchem, cikánskou nespoutaností i latinskoamerickým rytmem nebo rockovou municí.

Výtěžek z nabitého hudebního večera půjde na konto Akce cihla, s touto benefiční kampaní se lidé již 13 let setkávají v mnoha českých i moravských městech. U pouličních stánků se prodávají šamotové cihly, které jsou symbolem integrace lidí s mentálním postižením. Výtěžek projektu totiž putuje na výstavbu či vybavení chráněných bydlení, dílen, kaváren nebo tréninkových bytů pro lidi s handicapem. Od ostatních sbírek se Akce cihla liší nejen úctyhodnou tradicí, ale i možností komunikace. Ke stánku máte možnost buď přijít, nebo nepřijít (přímo na stánku Vám poskytneme informace o využití Vašeho příspěvku, ale nikdo vám nezastupuje cestu s kasičkou). Především v Praze rostou ze zakoupených cihle obří monumenty přímo vedle prodejních stánků.
A skutečné výsledky? Občanské sdružení Portus Praha, které je zakladatelem projektu i jeho celostátním organizátorem, již vystavělo dvě velké budovy chráněného bydlení, zrekonstruovalo a provozuje sociálně terapeutickou dílnu na výrobu nakládaných pochutin známých jako Dobroty s příběhem a zakoupilo další pozemek pro stavbu nové, větší dílny. V regionech bylo z výtěžků Akce cihla podpořeno desítky podobných projektů.

www.akcecihla.cz


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.