Share |

Finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého představí svá díla v nejmenším kině v České republice

foto: pořadatel akce

Finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého Daniela Baráčková představí veřejnosti svá díla ve čtvrtek 20. června v 19 hodin před budovou Moravské galerie – Místodržitelského paláce na Moravském náměstí 1a v Brně. Prezentace finalistky, jež se ve své tvorbě věnuje zejména krátkým videím a s nimi spojeným instalacím, se pod názvem Abys nenaletěl odehraje „v nejmenším kině v České republice“ umístěném v architektonickém modulu Stavebnice Ceny Jindřicha Chalupeckého. K vidění zde budou videa finalistky na různá společenská témata, jako je vyrovnávání se s vlastní a společnou minulostí, smrt, česká malost, současné muzejnictví či národní identita. Celodenní program, jehož autorem je Ondřej Horák ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého, i výstava Daniely Baráčkové jsou přístupny pro veřejnost zdarma, „nejmenší kino“ bude promítat po celý den. V červenci pak svou tvorbu v rámci doprovodného programu ceny 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst představí finalista Aleš Čermák v Ostravě.
 
Daniela Baráčková v Brně představí svá videa včetně toho nejnovějšího s názvem Tam dole. „Ve svých videích většinou zobrazuji krátké inscenované události. Ty mají vždy osobní pozadí, ale to zůstává jakoby zastřené,“ říká finalistka, jež se ve své tvorbě zabývá také malbou. „Ráda operuji s napětím mezi intimitou mé tvorby a obecnými souvislostmi,“ dodává Baráčková. Jak sama přiznává, její neskromnou ambicí je také reflektovat postoje společnosti ke klíčovým otázkám existence a národní identity. Výsledkem brněnské prezentace finalistky bude série deseti až patnácti velkoformátových obrazů a cyklus přibližně pěti videí, jež Baráčková představí v rámci podzimní výstavy finalistů Finále 2013 v Národní galerii v Praze. „Jde o jedinečnou možnost, kdy se návštěvníci mohou seznámit s prací jediné ženské zástupkyně v letošním finále,“ říká kurátor doprovodného programu Ceny Jindřicha Chalupeckého Ondřej Horák. „Daniela pracuje především s videi, proto na Moravském náměstí vznikne možná nejmenší kino na světě, do kterého se ale všichni pohodlně vejdou a ve kterém po celý den poběží její práce,“ uzavírá kurátor. Brno si pro svou prezentaci Baráčková nezvolila náhodou. „Mám k tomuto městu velmi osobní vztah, protože jsem tu dřív žila a studovala. Je to město nedaleko Černé Hory, kde jsem vyrostla a odkud jsem velmi čerpala ve své minulé tvorbě,” říká finalistka, jež nyní Brno dle svých slov pozoruje novým pohledem s odstupem několika let. Kromě prezentace Daniely Baráčkové bude u modulu Stavebnice od 11 do 22 hodin probíhat program pro střední a vysoké umělecké školy, workshop pro děti pod vedením samotné finalistky a diskuse na téma Proč patří umění do veřejného prostoru?, které se zúčastní Jana Bohuňovská z odboru kultury Magistrátu města Brna, Radek Horáček z Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, historička umění Jana Kořínková, ředitel Moravské galerie Jan Press, dramaturg Čt Vladimír Strakoš a šéfredaktorka serveru Artalk Silvie Šeborová.
 
V rámci doprovodnému programu 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst se finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého představují od května do října v pěti městech - Richard Nikl v Praze, Aleš Čermák v Ostravě, Dominik Lang v Českých Budějovicích a Václav Magid v Plzni. Jejich prezentace probíhají vždy v modulu Stavebnice, který se skládá ze sta metrů lešenářských trubek. Z nich si každý z finalistů může pro účely své prezentace navrhnout konstrukci odpovídající svým potřebám. Autorem návrhu modulu Stavebnice je student pražského ateliéru architektury A4 na VŠUP Václav Šuba ve spolupráci s Michaelou Šťastnou, grafická podoba modulu je dílem grafičky letošního ročníku Adély Svobodové. Tradiční výstava finalistů nazvaná Finále 2013, pro kterou finalisté připraví nová díla, se letos bude konat od od 27. září do 1. prosince v prostorách 5. patra Národní galerie ve Veletržním paláci. Vítěz pak bude vyhlášen  15. listopadu v rámci slavnostního ceremoniálu v režii Davida Jařaba v Národní galerii. Cena Jindřicha Chalupeckého byla založena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a malíře Theodora Pištěka. Uděluje se současným výtvarníkům do 35 let. Jméno filozofa a výtvarného i literárního kritika Jindřicha Chalupeckého je zásluhou jeho celoživotní činnosti a principiálních postojů spjato s prosazováním svobody myšlení a projevu jako základního předpokladu bytí umění. Za dobu své existence cenu získala řada umělců, jejichž jména se dnes skloňují i v mezinárodním kontextu, v minulosti ji získal například Jiří Černický, Ján Mančuška, Eva Koťátková nebo Kateřina Šedá.
 
Více informací na www.cjch.cz


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.