Share |

Obrazem: Výstava grafiti fotek The Martha Cooper Files

Martha Cooper
foto: Alžběta Jungrová

The Martha Cooper Files
27. 4. – 17. 5. 2013

Ojedinělá ukázka prací legendární americké fotografky Marthy Cooper (*1943), která se proslavila soustavným dokumentováním graffiti a hip hop subkultury v době jejich vzniku, tedy 70. a 80. let v NYC. Její fotografie nesou nesmrtelné poselství začátků streetartu a odrostla na nich nejedna generace. Ač je to vzhledem k jejímu věku neuvěřitelné, Martha ve své práci neustále s nadšením pokračuje a nyní připravuje další dvě publikace - první se věnuje graffiti a street artu v Baltimoru, druhá graffiti boomu v JAR, kde se sama nyní často vyskytuje.

Výstava představuje výběr z jejích prací, kterou sama v rámci doprovodných programů provázela a o níž bude v rámci veřejné debaty hovořila. Počet návštěvníků této výstavy stoupá astronomickou řadou, pro prostory Trafo galerie je tento zájem nevídaný.

Martha Cooper: „Byla jsem učarovaná atmosférou zahajovacího večera, více jak tisíc návštěvníků pro mne bylo fantastickým překvapením. Jsem ráda, že je v České republice tak silné fanouškovské zázemí streetartu a graffiti a že u vás vzniká tolik kvalitního umění.“

Výstava Martha Cooper Files vznikla v rámci městských projektů BU2R, za jehož podpory proběhla i loňská výstava evropských writerek Girl Power Forever. Osobní pozvání do Trafačky přijala Martha Cooper od Blanky Čermákové a Sany, která na podzim roku 2013 připravuje premiéru dokumentu o ženách v graffiti s názvem Girl Power.

Doprovodný program výstavy
15. 5. v 17.00 – komentovaná prohlídka výstavou kurátorkami Sany a Blankou Čermákovou

Martha Cooper
Martha Cooper se narodila roku 1943 v marylandském Baltimoru, studovala angličtinu (Grinnell College, Iowa) a etnologii (Oxford University, Cambridge), zásadním zlomem se pro ni stal rok 1984, kdy s Henry Chalfantem vydala ze sbírky svých fotografií knihu Subway Art, bibli graffiti s více jak půl milionem prodaných výtisků. Mezi další vydané knihy patří R.I.P.: Memorial Wall Art (1994), Hip Hop Files: Photographs 1979-1984 (2004), We B Girlz (2005) s Nikou Kramer o ženách v graffiti, Street Play,From Here to Fame, (2005), New York State of Mind (2007), Going Postal(2009) a nyní finišuje publikace o graffiti a streetartu v Baltimore a v JAR.

Martha Cooper fotí od svých sedmi let a ke graffiti se dostala prostřednictvím dokumentace života dětí ulice. Nyní pracuje téměř dvacátým rokem jako hlavní fotografka newyorského centra City Lore, které se věnuje umění ulice. Její práce prošly mnoha světově známými galeriemi a byly publikovány např. v National Geographic, VIBE a dalších. Díky jejím snímkům dodnes přežilo umění, jehož životnost se počítá na minuty. Ve svém věku stále leze po střechách a s nadšením a skromností sobě vlastní dokumentuje současné graffiti, streetart a život na ulici. 

Trafo galerie, Kurta Konráda 1, 190 00 Praha 9, www.trafacka.cz
Otevřeno Út-Ne 15-19

Galerijní obchůdek nabízí výběr z publikací, plakátů a sítotisků, doplněné navíc jejím podpisem.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.