Share |

Výstava legendární americké fotografky Marthy Cooper: The Martha Cooper Files

foto: pořadatel akce

The Martha Cooper Files
27. 4. – 17. 5. 2013

Vernisáž 26. 4. 2013

Ojedinělá ukázka prací legendární americké fotografky Marthy Cooper (*1943), která se proslavila soustavným dokumentováním graffiti a hip hop subkultury v době jejich vzniku, tedy 70. a 80. let v NYC. Martha Cooper nedokumentovala jen vznik nové subkultury, ale  stala se její součástí. Zajímala se o ni v době, kdy nikdo nemohl tušit,že se rozšíří po celém světě a stala se tak populární. Její fotografie nesou nesmrtelné poselství začátků streetartu a odrostla na nich nejedna generace. Ač je to vzhledem k jejímu věku neuvěřitelné, Martha ve své práci neustále s nadšením pokračuje a nyní připravuje další dvě publikace - první se věnuje graffiti a street artu v Baltimoru, druhá graffiti boomu v JAR, kde se sama nyní často vyskytuje.

Výstava představí výběr z jejích prací, kterou bude sama v rámci doprovodných programů provázet a o níž bude v rámci připravované debaty s projekcí hovořit.

Výstava Martha Cooper Files vznikla v rámci městských projektů BU2R, za jehož podpory proběhla i loňská výstava evropských writerek Girl Power Forever. Osobní pozvání do Trafačky přijala Martha Cooper od Blanky Čermákové a Sany, která na podzim roku 2013 připravuje premiéru dokumentu o ženách v graffiti s názvem Girl Power.

Program vernisáže 26. 4.

20:00 Diskuze s Marthou Cooper, projekce jejích fotografií, autogramiáda.

21:00 vernisáž výstavy za doprovodu Djs LIL ROWA a RIME  hudby 70. a 80. let z NY scény.

Druhí stage s Djs LAYUP a WBWOY ve stylu tanečního elektronického disca.

21:30 Barbecue na dvoře Trafačky.

22:30 Graffiti sketch battle o ceny.

Na vernisážový večer je doporučovaný dresscode 70. a 80. let.

Doprovodný program výstavy

28. 4. v 17.00 – Marthou Cooper komentovaná prohlídka výstavy pro studenty fotografie a veřejnost

9. 5. v 19.00projekce dokumentu BOMB IT! (2007) od Jona Reisse o graffiti a streetart legendách (http://www.bombit-themovie.com/)

Martha Cooper
Martha Cooper se narodila roku 1940 v marylandském Baltimoru, studovala angličtinu (Grinnell College, Iowa) a etnologii (Oxford University, Cambridge), zásadním zlomem se pro ni stal rok 1984, kdy s Henry Chalfantem vydala ze sbírky svých fotografií knihu Subway Art, bibli graffiti s více jak půl milionem prodaných výtisků. Mezi další vydané knihy patří R.I.P.: Memorial Wall Art (1994), Hip Hop Files: Photographs 1979-1984 (2004), We B Girlz (2005) s Nikou Kramer o ženách v graffiti, Street Play,From Here to Fame, (2005), New York State of Mind (2007), Going Postal(2009) a nyní finišuje publikace o graffiti a streetartu v Baltimore a v JAR.

Martha Cooper fotí od svých sedmi let a ke graffiti se dostala prostřednictvím dokumentace života dětí ulice. Nyní pracuje téměř dvacátým rokem jako hlavní fotografka newyorského centra City Lore, které se věnuje umění ulice. Její práce prošly mnoha světově známými galeriemi a byly publikovány např. v National Geographic, VIBE a dalších. Díky jejím snímkům dodnes přežilo umění, jehož životnost se počítá na minuty.

Ve svém věku stále leze po střechách a s nadšením a skromností sobě vlastní dokumentuje současné graffiti, streetart a život na ulici.

Blog Marthy Cooper:
http://www.12ozprophet.com/index.php/martha_cooper/

Projekt s Nikou Kramer:
http://www.bgirlz.com/

Hip Hop Files s komentářem Marthy Cooper:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=T5qOBfH6Ca4

Trailer z Kapského Města (2012):
http://www.youtube.com/watch?v=pr2tRgbUyFw

Martha Cooper a Henry Chalfant:
http://www.youtube.com/watch?v=fE7NjQWIlcs

Výběr fotografií:
http://www.phatbeatz.cz/martha-cooper-praha

Trafo galerie, Kurta Konráda 1, 190 00 Praha 9, www.trafacka.cz
Otevřeno Út-Ne 15-19

Galerijní obchůdek nabídne většinu z publikací, které Martha vydala za příznivé ceny, doplněné navíc jejím podpisem.
 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.