Share |

Venerologická poradna: 30 let s kapavkou?

foto: Adam Fuchs

Přinášíme další díl odpovědí na vaše dotazy z oblasti venerologie. MUDr. Přemek Procházka je i nadále připraven zodpovídat vaše dotazy - pište je na protisedi@protisedi.cz s předmětem PORADNA VENEROLOGIE.
 

Pane doktore, asi před 30 lety jsem se nakazil kapavkou. Léčil jsem jí pokoutně. Je možné, že po tak dlouhé době bych nakazil partnerku? Žádný výtok ani jiné problémy nemám, jen občasné pálení při močení. Děkuji za odpověď. Pan P.
 

Vážený pane,
na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Za 30 let se velmi změnilo spektrum citlivosti kmenů kapavek k antibiotikům. A protože určitě jste za tak dlouhou dobu užíval různé druhy antibiotik, tak jste si i nevědomky mohl zaléčit kapavku. Navíc by neléčená kapavka přešla do chronicity, což by se projevilo zánětem prostaty, který pro svoje výrazné obtíže (bolesti v podbřišku a na hrázi a horečky) donutí pacienta dostavit se k urologovi. Vámi popisované obtíže bych připisoval spíše benigní (nezhoubné) hypertrofii prostaty danou věkem. Což je celkem běžná záležitost. Přesto pokud chcete vyloučit pochybnosti ohledně přetrvávající chronické infekce kapavky zajděte si na vyšetření k venerologovi.

S pozdravem,
MUDr. Přemysl Procházka
 
MUDr. Přemysl Procházka má za sebou dlouholetou praxi v oboru kožního lékaře. Je členem venerologické sekce České dermatovenerologické společnosti. Po ukončení lékařského studia úspěšně absolvoval základní i nadstavbovou atestaci z oboru dermatovenerologie.. Jeho vysokou odbornost dokládá fakt, že je držitelem nejen licence pro vykonávání samostatné privátní praxe v dermatovenerologii, ale též licence pro vykonávání funkce primáře v nestátním zdravotnickém zařízení v tomto oboru. Od ledna 2007 je vedoucím lékařem venerologické ambulance Kartouzská spadající pod nestátní zdravotnické zařízení MEDICENTRUM Beroun s.r.o..  Věnuje se též publikační činnosti, kdy lze jako příklad uvést články "Zdravotní rizika u osob v pornobyznysu z pohledu venerologa" , "Chlamýdiové urogenitální infekce"  a "Syfilis a gravidita ", které byly publikovány v Lékařských listech v průběhu posledních dvou let. Nedílnou součástí jeho práce je rovněž přednášková činnost. Vystoupil na Pečenkových epidemiologických dnech v  Jihlavě v září 2009 s přednáškou "Alarmující počet výskytu primární syfilis u rizikové populace" , při Klinických konferencích nemocnice Kladno se věnoval tématům  "Konzervativní léčba Condyloma accuminatum" a "Nádorové onemocnění zevního genitálu".


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.