Share |

Venerologická poradna: HIV

foto: Adam Fuchs

Přinášíme další díl odpovědí na vaše dotazy z oblasti venerologie. MUDr. Přemek Procházka je i nadále připraven zodpovídat vaše dotazy - pište je na protisedi@protisedi.cz s předmětem PORADNA VENEROLOGIE.
 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli/jak se může HIV přenášet (hlubokým, francouzským) líbáním. Oba partneři by museli mít v ústech krvácející ránu? A bylo by krve potřeba určité množství (tedy takové, které bych v ústech určitě zaznamenala), ne pouze mikroskopická stopa? Děkuji předem za odpověď.

 

 

Dobrý den, vážená paní,
na Vaši otázku lze odpovědět asi takto. Je malá pravděpodobnost, že byste se nakazila z mikroskopického množství krve v ústech od Vašeho partnera, ale tato možnost bohužel také existuje. Prostě přenos  HIV viru krevní cestou existuje nezávisle na množství krve,ale v závislosti na virulenci krevní stopy. Takže v případě, že partner je HIV pozitivní a má vysokou viremii, t.j. vysoké  množství viru v krvi, nelze vyloučit, že i stopové množství krve stačí k nákaze....
S pozdravem,
MUDr. Přemysl Procházka 
 
MUDr. Přemysl Procházka má za sebou dlouholetou praxi v oboru kožního lékaře. Je členem venerologické sekce České dermatovenerologické společnosti. Po ukončení lékařského studia úspěšně absolvoval základní i nadstavbovou atestaci z oboru dermatovenerologie.. Jeho vysokou odbornost dokládá fakt, že je držitelem nejen licence pro vykonávání samostatné privátní praxe v dermatovenerologii, ale též licence pro vykonávání funkce primáře v nestátním zdravotnickém zařízení v tomto oboru. Od ledna 2007 je vedoucím lékařem venerologické ambulance Kartouzská spadající pod nestátní zdravotnické zařízení MEDICENTRUM Beroun s.r.o..  Věnuje se též publikační činnosti, kdy lze jako příklad uvést články "Zdravotní rizika u osob v pornobyznysu z pohledu venerologa" , "Chlamýdiové urogenitální infekce"  a "Syfilis a gravidita ", které byly publikovány v Lékařských listech v průběhu posledních dvou let. Nedílnou součástí jeho práce je rovněž přednášková činnost. Vystoupil na Pečenkových epidemiologických dnech v  Jihlavě v září 2009 s přednáškou "Alarmující počet výskytu primární syfilis u rizikové populace" , při Klinických konferencích nemocnice Kladno se věnoval tématům  "Konzervativní léčba Condyloma accuminatum" a "Nádorové onemocnění zevního genitálu".


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.