Technologické novinky určené pro lidi s tělesným, zrakovým, sluchovým či kombinovaným postižením, pro dyslektiky i osoby po mozkové mrtvici představila konference INSPO, kterou 15. března 2014 uspořádalo v Kongresovém centru Praha BMI sdružení. Převažovaly mezi nimi mobilní aplikace. Konference zaznamenala rekordních 367 účastníků a účinkujících, zaznělo na ní 30 přednášek a v doprovodné výstavní části představilo svoje produkty a služby 23 vystavovatelů.
Například RemoteAssistant stejnojmenné společnosti je aplikace, která umožní nevidomým lidem využívat zrak kamarádů nebo rodiny na dálku. Vzdálený asistent vidí video z mobilu nevidomého, zároveň jeho polohu na mapě a může mu poradit v jakékoli situaci.
Mobilní aplikace EDA Play, kterou představila společnost Raná péče EDA, je zaměřena na trénink zraku a jemné motoriky pro děti s kombinovaným postižením. Jiří Menšík z občanského sdružení Petit předvedl v premiéřeVOX komunikátor. Tato aplikace bude dostupná zdarma díky podpoře Nadace Vodafone. Je určena pro základní alternativní komunikaci, primárně pomocí iPhone, ale bude ji možno použít i pro iPad.
Možnosti využití iPadůpřiblížilo více přednášek. Podle zkušeností pracovnic Alfa HumanService práce s iPadem vede ke zvýšení kapacity lidí s handicapem v různých oblastech jejich disability - tréninku hrubé a jemné motoriky, koordinaci oko ruka, nácviku cílených pohybových vzorců a tréninku kognitivních funkcí včetně komunikace.
Účastníky s těžkým tělesným postiženímvelmi zaujala tzv. ústní myš, kterou vyrábí ostravská společnost Inteligentní kompenzační pomůcky. S pomocí tohoto modulu lze vytvořit inteligentní domácnost, kdy uživatel jen pomocí úst dokáže ovládat počítat, mobilní telefon, televizi, ventilátor, klimatizaci, osvětlení a další zařízení.
Prvně konference INSPO představila praktické využití nových poznatků, kterých bylo dosaženo v posledních letech v oblasti neurověd. Tomáš Zdechovský z neurolaboratoře v Hradci Králové předvedl mimo jiné zařízení na trénink dětí a lidí po autonehodách.
Nejvíce dotazů vyvolala ukázka možností Google Glass, kterou připravil Radek Šimko, jeden z nemnoha českých testerů této převratné novinky společnosti Google. Jde o zcela novou generaci osobní elektroniky. Svou konstrukcí připomínají brýle, nad pravým okem však mají skleněný hranol, který slouží jako displej. Lze je ovládat hlasovými příkazy nebo skrze touchpad v pravé části zařízení.
Živo byla také u stánků 23 organizací, které v doprovodné výstavní části předváděly svoje produkty a služby určené lidem s nejrůznějším zdravotním postižením. Poprvé se na této ploše objevil i automobil v úpravě pro vozíčkáře. Model Opel Meriva zde předvedla společnost Auto – Staiger CZ.
Součástí konference bylo také vyhlášení výsledků 10. ročníku literární soutěže Internet a můj handicap. První místo a cenu 10 000 korun od Poštovní spořitelny získal Jan Gregorek, tablet za druhou cenu rovněž nevidomá autorka Linda Albrechtová a tablet za třetí cenu převzala na vozíku Kristina Pochmanová.
„Mám radost, že jsme se stali hlavním partnerem konference INSPO,“ řekl po jejím skončení Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Vodafone. „Vnímám to jako dlouhodobou záležitost. INSPO patří k tradičním a rozhodně nejlepším akcím svého druhu v České republice a my bychom rádi přispěli k tomu, aby ten standard dále stoupal a aby se vytvořil ještě lepší prostor pro sdílení zkušeností, networking a to umožnilo zvýšit přínos těch řešení, která vymýšlejí neziskové organizace, vývojáři, jednotlivci pro tuto cílovou skupinu.“
Organizátorem konference INSPO je BMI sdružení, tradičním partnerem je AutoCont a technologickým partnerem se od 14. ročníku stalo Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity pro podporu studentů se speciálními potřebami. To se postaralo o to, že účastníci se sluchovým postižením mohli sledovat simultánní přepis přednášek ve všech jednacích sálech nejen na centrálním plátně, ale také na zapůjčených tabletech. Slabozrací uživatelé mohli na tabletu vidět prezentaci promítanou na plátno. Kromě toho pořídili pracovníci střediska Teiresiás videozáznamy všech 30 přednášek. Postupně budou vystaveny na stránkách www.inspo.cz, stejně jako příspěvky přednášejících psané pro sborník a literární práce ze soutěže Internet a můj handicap.
Videoreportáž z konference INSPO již přinesl web Budu pomáhat. A takto informovala o konferenci Česká televize v Událostech.
Jaroslav Winter
https://www.youtube.com/watch?v=xXCEDxhpvvE&feature=youtu.be
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/214411000100315/obsah/314209-nove-pomucky-pro-handicapovane