Share |

Khamoro: mezinárodní romský festival v Praze běží

zdroj: Khamoro.cz

14. ročník Světového romského festivalu Khamoro míří opět do Prahy. Nabídne nejen koncerty tradiční, současné romské hudby a gypsy jazzu, ale i módní přehlídku známého návrháře Osmanyho Laffity. Jako host vystoupí na závěrečném galakoncertu také skupina Nightwork. V průběhu celého KHAMORA se vedle skupin z několika zemí světa představí také 14 profesionálních i amatérských souborů z Česka.

Khamoro proběhne na různých místech Prahy proběhne ve dnech 28. 5. – 6. 6. 2012.

Festival Khamoro je největším a nejuznávanějším profesionálním romským festivalem na světě. Návštěvníky  čeká letos zajímavá podívaná. Už v pondělí se návštěvníci můžou těšit na romskou skupinu Mec Yec z Belgie, která vystoupí na koncertě současné romské hudby v Retro Music Hall. Tím odstartuje hudební část festivalu, která bývá největším lákadlem festivalu.

Úterý a středa nabídnou koncerty Gypsy jazzu, v Jazz Docku návštěvníci uvidí a hlavně uslyší špičky tohoto světoznámého žánru. Představí se Fapy Lafertin z Belgie a Nizozemí a skupina Sonnekai, jejíž členové jsou potomci zakladatele Gypsy jazzu Django Reinhardta. Ve čtvrtek a v pátek v rámci hudebního programu vystoupí v klubu ROXY kapely tradiční romské hudby z různých koutů světa. Českou republiku bude reprezentovat českokrumlovská romská formace Cindži Renta. Vedle ní vystoupí Urs Karpatz (Francie), Kočani Orkestar (Makedonie – Belgie), Nikolay Verbitsky (Rusko), Romathan (Slovensko), Stevan Familić (Srbsko), Carmen Fernandez (Španělsko). Všechna hudební uskupení najednou budou moci návštěvníci vidět na defilé účinkujících, kterého se zúčastní celkem 250 umělců. V pravé čtvrteční poledne se projde historickým centrem Prahy 6 zahraničních a 14 českých souborů. Hudební program bude završen sobotním závěrečným galakoncertem v SaSaZu. Tam jako host vystoupí také skupina Nightwork a zpěvák Martin Svátek.

„Festival Khamoro není zdaleka jen o hudbě, svým návštěvníkům každoročně nabízí také bohatý doprovodný program,“ upozorňuje Jelena Siladžić. V rámci doprovodných akcí proběhne pod širým nebem na karlínském Lyčkově náměstí módní přehlídka, kterou si exkluzivně pro Khamoro vzal pod taktovku známý módní návrhář Osmany Laffita. Návštěvníky festivalu čekají i dvě výstavy, které pocházejí ze sbírek Muzea romské kultury v Brně. První je zavede do světa tradičních romských řemesel, na druhé pak zhlédnou nejen olejomalby Míly Doleželové. KHAMORO nezapomíná ani na odbornou část programu, kterou letos bude představovat dvoudenní mezinárodní seminář nazvaný "Nové podoby anticiganismu v moderní Evropě".

Součástí letošního ročníku bude i pocta romskému spisovateli Vladu Oláhovi, který zemřel koncem ledna tohoto roku. Na prozaika a básníka se bude vzpomínat v pondělí 28. května v Galerii Montmartre v knihovně Václava Havla.

Můj soused, můj nepřítel v inscenaci Národního divadla je jevištní koláž, sestavená především z veřejných dokumentů a projevů, které reflektují soužití Čechů s Romy. Představení režisérky Viktorie Čermákové, které ND uvedlo v premiéře v září tohoto roku, bude také na programu KHAMORA. Vedle toho i projekt režisérky Constanzy Macras Open for Everything, který nabídne neotřelý pohled na současnou společnost a dotýká se života v romské komunitě. „Jsme rádi, že KHAMORO za těch třináct uplynulých let získalo prestiž a je jakousi dobrou kulturní značkou. Svědčí o tom například i to, že o spolupráci s ním má zájem i taková instituce jako Národní divadlo,“ doplňuje producentka festivalu Silajdžić.

Po celou dobu festivalu proběhnou i mezinárodní workshopy nazvané Jdeme dlouhou cestou, během nichž se setkají mladí Romové z Česka, Itálie, Litvy a Bulharska. Letos poprvé se v rámci festivalu uskuteční také mezinárodní dlouhodobý výcvik v kulturním managementu pro mladé Romy, který je zaměřen na získávání dovedností, znalostí, podnětů a schopností, které jsou nezbytné pro pořádání kulturních akcí.
 
Khamoro proběhne na různých místech Prahy proběhne ve dnech 28. 5. – 6. 6. 2012.

www.khamoro.cz


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.