Share |

Tip na klasiku: Nedělní koncert PKF - Prague Philharmonia

foto: pořadatel akce

Stoupající hvězda a přesto již zejména v operním světě uznávaný odborník na tzv. belcanto, dirigent Enrique Mazzola se představí během koncertu orchestrálního cyklu PKF – Prague Philharmonia (dříve Pražské komorní filharmonie) v neděli 23. února od 19.30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Temperament tohoto mladého Itala konvenuje s dramaturgicky pestrou náplní večera, kterou ještě podtrhne vystoupení bývalého koncertního mistra PKF – Prague Philharmonia, nynějšího primária věhlasného Bennewitzova kvarteta, houslisty Jakuba Fišera.
 
Celý večer je koncipován jako průřez tvorby významných autorů od vrcholného klasicismu až po dvacáté století,  zahájí jej svižná předehra opery Il signor Bruschino italského operního mistra Gioacchina Rossiniho. Poté již dá náročná skladba, Koncert pro housle a orchestr č. 1 B dur, KV 207od Wolfganga Amadea Mozarta, kladoucí nároky na preciznost a přesnost interpreta, vyniknout právě umění sólisty večera – primária Bennewitzova kvareta, jenž se řadí do absolutní světové špičky, Jakuba Fišera.
 
Dirigent a zároveň hudební ředitel L’Orchestrenational d'Île de France, Enrique Mazzola, jehož vystoupení v Rudolfinu potvrzuje, že PKF – Prague Philharmoniausiluje o to svěřovat řadu svých prestižních orchestrálních koncertůdo rukou neokoukaných, přitom renomovaných dirigentských tváří, osléze přesune program opět do Itálie. Prostřednictvím nejvýznamnějšího italského impresionisty OttorinaRespighiho a jeho skladby Botticelliovský triptych vzdá hold dílu slavného malíře. Závěr v této sezoně již druhého koncertu, který je poctou francouzskému skladateli dvacátého století DariuMilhaudovi, pak bude patřit jeho baletu Vůl na střeše, op. 58, jenž určuje název celého večera a je znatelně inspirovánautorovýmizážitky z karnevalu v Riu de Janeiru.
 
Poslední volné vstupenky je možné zakoupit v předprodeji v kanceláři PKF – Prague Philharmonia, Husova 7, Praha 1 nebo online prostřednictvím webových stránek www.pkf.cz v sekci Koncerty. Koncert začíná v 19.30 hodin. Více informací je k dispozici na www.pkf.cz nebo na Facebooku.
 
Hudební ukázky:
Il signor Bruschino
http://www.youtube.com/watch?v=j1oUkLnOea4

 
Koncert pro housle a orchestr č. 1 B dur, KV 207
http://www.youtube.com/watch?v=5uG9rZ8MnrQ

 
Botticelliovský triptych
http://www.youtube.com/watch?v=ZXC3p8p6RKU

 
Vůl na střeše, op. 58
http://www.youtube.com/watch?v=4BrU1TiRAd0

 
Specialista na klasický a raně romantický repertoár Enrique Mazzolase již od dětství věnoval hře na housle a klavír, později graduoval coby dirigent a skladatel na Konzervatoři Giuseppe Verdiho v italském Miláně. Program aktuální sezony je pro Mazzolu poměrně bohatý; počínaje debuty s britskou Royal Northern Sinfonia a s PKF – Prague Philharmonia přes operní debut v Curyšské opeře, nastudování Lazebníka sevillského v osloské opeře a návrat na scénu festivalu v Glyndebourne, až po nové nastudování Popelky se souborem L’Opera NationalduRhin. Jako uznávaný interpret současné hudby má na kontě rovněž několik premiérových produkcí s L'Orchestrenational d'Île de France, kde počínaje sezonou 201213 zastává post hudebního ředitele. Dirigoval světovou premiéru Collova díla Ilprocesso v La Scale,Il re nudo od LucaLombardiho v Teatrodell’Opera di Roma, Medusu od Arnalda De Felice v Bavorské státní opeře, Isabellu od AzioCorghiho na Rossiniho operním festivalu, stejně jako řadu dalších premiér s významnými evropskými orchestry.
 
Jakub Fišer je absolventem Gymnázia Jana Nerudy (2006), Pražské konzervatoře (2008) a Akademie múzických umění (2013). Dosáhl četných úspěchů na mezinárodních soutěžích, mezi nejdůležitějšími například Čírenietalentov, Kociánova houslová soutěž či Beethovenův Hradec. V roce 2011 obdržel cenu Nadace Josefa Hlávky. Jakub Fišer se jako sólista objevuje na koncertech PKF – Prague Philharmonia, Filharmonie Hradec Králové nebo Plzeňské filharmonie. Byl účasten kurzů IMAP v Plzni a kurzů MusikforumTrenta ve Slovinsku pod patronací Vídeňských filharmoniků, kde studoval u koncertního mistra VolkhardaSteudeho. Kromě jiného se aktivně věnuje komorní hře. V této oblasti spolupracuje zejména s Markem Šedivým nebo Panochovým kvartetem. V roce 2009 provedl Goldbergovské variace Johanna Sebastiana Bacha v úpravě pro smyčcové trio podle DmitrijeSitkovetského na Chopinově festivalu v Mariánských Lázních spolu s Jiřím Bártou a Romanem Patočkou. V letech 2010–12 působil jako koncertní mistr PKF – Prague Philharmonia(tehdejší Pražské komorní filharmonie) a v současné době je primáriem Bennewitzova kvarteta.
 
Program:
Il signor Bruschino
GioacchinoRossini
 
Koncert pro housle a orchestr č. 1 B dur, KV 207
Wolfgang Amadeus Mozart
 
Botticelliovský triptych
Ottorino Respighi
 
Vůl na střeše, op. 58
Darius Milhaud
 
Účinkují:
PKF - Prague Philharmonia
Enrique Mazzola – dirigent
Jakub Fišer – housle
 
www.pkf.cz


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.