Můj baťovský domek
Galerie UM
28. 2. 2014 - 12. 4. 2014
Vernisáž 27. 2. 2014
Výstavní projekt Jitky Ressové se věnuje architektuře zlínského baťovského bydlení v dnešní době. Na vybraných příkladech zdařilých rekonstrukcí baťovských domků výstava ukazuje možná řešení problematiky úprav domů v památkově chráněném území města Zlína. Návštěvník se ocitá uprostřed urbanismu města a seznamuje se s projekty prostřednictvím nákresů, modelů, filmového dokumentu nebo souboru fotografií Libora Stavjaníka. Osobní vhled obyvatel baťovských domků se stal klíčový. Výstava je pokračováním stejnojmenné výstavy, která proběhla na jaře roku 2012 ve Zlíně.
Vize Tomáše Bati vybudovat ze Zlína město pro 50 000 obyvatel zapříčinila stavební boom, který si vynutil nejen velkorysé urbanistické stavební řešení, ale především výstavbu domků pro individuální bydlení zaměstnanců firmy. Od dvacátých let byly zastavovány čtvrti jako Letná, Zálešná, Podvesná, Díly nebo Lesní čtvrť. Výstavba rodinných domů se stala prioritou pro řešení bytové otázky.„Průmyslový zaměstnanec je při své práci služebníkem, musí proto mít takové možnosti soukromého života, aby se cítil ve svém domě králem.“ Vysvětluje v roce 1944 F. L. Gahura naplňování Baťových plánů. Masová výstavba však měla sloužit jen po dobu třiceti let, navzdory původním plánům slouží obyvatelům města dodnes. Z dělnického bydlení se stalo místo chráněné památkovou péčí, bydlí zde rodiny starousedlíků, jejichž prarodiče byli u Bati opravdu zaměstnáni, stěhují se sem jejich potomci ale i noví obyvatelé města, kteří jsou hrdi na zdejší architekturu. Životní styl, potřeby a nároky na bydlení se změnily, proto je nutné klást si otázky, jak nové potřeby vypadají, umožňují současné regulace skloubení kvalitního bydlení při zachování ceněných urbanistických hodnot celku?
Výstava „Můj baťovský domek“ prezentuje současné úpravy baťovského bydlení ve Zlíně. Jejím cílem je konfrontovat někdejší záměry tvůrců s novými požadavky a představami, které jsou na bydlení kladeny současnými obyvateli. Způsob zkoumání a kladení otázek je osobní. Pro Jitku Ressovou znamenalo téma baťovského bydlení završení její doktorandského studia na VŠUP a zároveň profesní bilanci. Jako architektka působící v kanceláři ellement se svými kolegy se soustavně věnuje tématu minimálního prostoru pro bydlení. Na výstavě je představeno devatenáct pečlivě vybraných, zdařilých a v nějakém ohledu zajímavých rekonstrukcí různých typů baťovských domků. Díky pozitivním příkladům tak můžeme dojít ke zjištění, že omezení, ať už prostorová nebo daná regulací, nemusí být nutně omezením v individuálním a kreativním využití obytného prostoru. Na druhou stranu výstava ukazuje, že i při dodržením vnějších omezení a přizpůsobení se regulacím je možné dosáhnout originálního obytného prostoru.
Rekonstrukce jsou prezentovány na přehledných schématech a půdorysech, které doplňuje soubor fotografií Libora Stavjaníka dokreslující vnitřní atmosféru bydlení a obraz ze života v domě. Výstavu doplňuje zvukový záznam a filmový dokument, jehož autorkami jsou Jitka Ressová a Gabriela Janková.
Projekt přispívá k úvahám o tom, jak pracovat s chráněnou lokalitou a vyvolává diskuzi o současném stavu těchto budov a o způsobu, jakým je možné v daném místě vytvořit komunitu.
Místo: Galerie UM, Náměstí Jana Palacha 80, Praha 1
Termín: 27. 2. 2014 - 12. 4. 2014
Vernisáž: 27. 2. 2014 (čtvrtek) v 18h
Otevřeno po-so 10-18h, vstup zdarma
Autorka publikace a kurátorka výstavy: Jitka Ressová
Instalace: ellement – kancelář pro architekturu a design
Grafika výstavy: Toman Graphic Design (pozvánky, poutače, publikace), Jan Pavézka (výstavní panely), Zdeněk Macháček, studio 6.15 (logo)
Fotofrafie: Libor Stavjanik
Dokumentární film: Jitka Ressová (námět), Gabriela Janková (scénář, režie a střih), Linda Vorlíčková (kamera)
Překlad: Eva Janičková, Helena Tribe
Partneři výstavy: Kovárna VIVA a.s., RIM-CZ, spol. s r.o., mmcité+ a.s.