Share |

Toyen je ve vězení (a jde do dalšího)

foto archiv pořadatele

Toyen a další originály uměleckých děl putují po věznicích v rámci projektu Věznice: místo pro umění.

Netradiční umělecké turné po Čechách začalo v pražských věznicích na Pankráci a v Ruzyni, které navštívili autoři projektu Věznice: místo pro umění Ondřej Horák a Martina Reková spolu se zástupci Moravské galerie v Brně a kurátory Markétou Vinglerovou nebo Ondřejem Chrobákem. První část projektu, který probíhá pod záštitou ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a ve spolupráci s Vězeňskou službou České republiky, tak končí. V rámci tříměsíční korespondenční hry získávalo třicet pět odsouzených informace o předních českých umělcích 20. století, nyní jim autoři projektu představují originály sedmi děl například od Toyen nebo od Otty Gutfreunda přímo ve věznicích. Druhá část projektu, v rámci které vybraní odsouzení vytvářejí umělecká díla spolu se současnými umělci, vyvrcholí společnou výstavou odsouzených a umělců v pražské galerii DOX.

 

Projekt se soustředí na propojení dvou vzdálených světů, v nichž vždy na jedné straně stojí lidé, kteří z nejrůznějších důvodů nemají možnost volby. Na druhé straně jsou v případě tohoto uměleckého turné obrazy, které jsou uzavřené často v depozitářích a čekají, až je někdo vystaví. „Věříme, že aktivní zapojení těch, kteří jsou ve výkonu trestu odnětí svobody, může vést k sebepoznání a změně náhledu na životní normy, zároveň může lámat některá společenská tabu,“ říká jedna z autorů projektu Martina Reková. V uplynulých týdnech obdržel každý z pětatřiceti odsouzených deset dopisů s indiciemi, které vedly k odhalení jména konkrétního umělce. Dohromady si tak autoři projektu s vězni vyměnili stovky dopisů a nyní mají odsouzení možnost vidět na vlastní oči obrazy umělců, o kterých se postupně dozvídali nejrůznější informace.

 

Odborný výklad kurátorůčeká ještě odsouzené ženy v pražské věznici Řepy, dále pak obrazy poputují do věznice ve Vinařicích, Příbrami, Drahonicích a v Pardubicích. „Jedná se o díla Aléna Diviše, Antonína Slavíčka, Toyen, Otty Gutfreunda, Zdeňka Rykra, Vladimíra Boudníka a Evy Kmentové, které nám zapůjčila především Moravská galerie v Brně,“ dodává spoluautor projektu Ondřej Horák. Významní umělci 20. století nebyli vybraní náhodně, někteří z nich měli přímou zkušenost s pobytem ve věznicích, nejčastěji byli vězněni nacistickým nebo komunistickým režimem, což často ovlivnilo jejich život i tvorbu. Odsouzení také dostanou řadu uměleckých publikací od Moravské galerie nebo Centra současného umění DOX, které budou zařazeny i do vězeňských knihoven. „Byli jsme mile překvapeni tím, že někteří odsouzení došli ke správným odpovědím už v průběhu korespondence, většina přišla na správnou odpověď, několik z nich hru nedokončilo, ale to i z důvodu propuštění na svobodu,“ říká Horák.

 

Do konce srpna ještě vězni pokračují ve spolupráci s Michalem Pěchoučkem, Evou Koťátkovou, Davidem Böhmem, Jiřím Frantou, Pavlem Sterecem i dalšími laureáty či finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého a jinými umělci. Jejich společná díla, budou k vidění v DOX už letos v druhé polovině října, výstava ponese název projektu Věznice: místo pro umění.

 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.