3. června odstartuje hlavní program jubilejního 25. Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2013. Pražský program nabídne během šesti týdnů 19 vystupujících souborů s díly 25 choreografů sedmnácti národností, kteří vystoupí na čtyřech pražských tanečních scénách: v Ponci – divadle pro tanec, Divadle Archa, Hudebním divadle Karlín a v neposlední řadě ve Státní opeře. Událostmi sezony letos bude uvedení děl vlámského souboru Peeping Tom a britského choreografa a tanečníka Akrama Khana. Kromě etablovaných divadel budou moci diváci zhlédnout současný tanec přímo v ulicích, a to v rámci site-specific projektů (ve spolupráci se Cinema Royal, Bajkazylem a festivalem reSITE). Workshopy vedené zahraničními hosty a TANEC PRAHA STUDENTŮM nabídnou ojedinělý program pro profesionální tanečníky a studenty tance a příbuzných oborů. Kromě Prahy se bude festival konat v dalších jedenácti městech České republiky, kde vystoupí 22 choreografů s celkem 35 díly. Diváci tak mohou navštívit taneční inscenace, workshopy, diskuze či filmové projekce také v Brně, Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Hradci Králové, Chocni, Jihlavě, Olomouci, Pardubicích / Polomu u Trhové Kamenice, Plzni, Sušici, Valašském Meziříčí. Festival TANEC PRAHA 2013 potrvá do 4. července. Kompletní informace k programu festivalu na www.tanecpraha.cz.
Právě probíhající prolog festivalu TANEC PRAHA DĚTEMje již tradičně věnován nejmladšímu publiku a trvá do 1. června. Dnes, 29. května, lze ještě vidět taneční grotesku VerTeDance s tematicky příhodným názvem Boxteska. Na programu TANCE PRAHA DĚTEM jsou připraveny mnohé taneční a kreativní dílny zaměřené na rozvoj pohybových dovedností dítěte a část programu bude také věnována tématu výuky taneční a pohybové výchovy na základních školách. Celý týdenní prolog vyvrcholí celodenním programem v rámci projektu Děti tančí (s)věží na Den dětí 1. června v parku pod Žižkovskou věží. Od 10.00 do 18.00 budou pro návštěvníky připravenépohybové, výtvarné i hudební ateliéry pod vedením profesionálních umělců, divadelní představení, koncert, prolézačky, fotoautomat a mnoho dalšího prostoru pro kreativitu! Součástí odpoledního programu bude také setkání dětí z dětských studií působících při scénách divadla Ponec, Studia ALTA a Divadla Archa. Program bude připraven pro děti již od 3 let. Vstup na celou akci bude zdarma, a to včetně vstupu dětí na rozhlednu Žižkovské věže.
3. a 4. června zahájí TANEC PRAHA 2013 hlavní program dvěma gala večery s podtitulem Reminiscence. Oba zahajovací večery přinesou ohlédnutí za uplynulými 25 lety festivalu, od jeho skromného vzniku v roce 1989, přes činorodá 90. léta po nové milénium, které pro TANEC PRAHA znamenalo dovršení jeho profesionalizace a vydobytí nezastupitelného místa na české kulturní scéně. Každý večer budou moci diváci zhlédnout krátká představení z dílny výrazných umělců, kteří v minulosti na festivalu vystoupili a rozhodli se jeho 25. výročí podpořit. Mezi nimi budou např. Lin Hwai Min / Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan (TW/ROC), Palle Granhoj (DK), Jorma Uotinen (FI), Ohad Naharin (IL). V rámci prvního večera, 3. června, proběhne vyhlášení cen České taneční platformy, která se letos konala 11.–14. dubna 2013. Předávat se budou ceny nejlepšímu českému tanečníkovi či tanečnici, cena za nejlepší českou taneční inscenaci uplynulého roku, cena za nejlepší světelný design a cena diváka.
6. června vystoupí v PonciKarine Ponties (FR/BE) / Dame de Pic s dílem Lamali Lokta. Dílo „neúnavně odlupuje vrstvy sebe sama i motivy, které vedou k jednotlivým pohybovým složkám. [...] Je to expedice, na kterou stojí za to se vydat. Expedice, na které nenarazíte na jediné klišé.“ [Télérama / Sortir] Inspirací pro vznik díla byl extravagantní svět ilustrátorky Beatrice Alemagna, který zachycuje příběhy, ve kterých je tělo vždy zneužito nebo nějakým způsobem narušeno.
V neděli 9. a v pondělí 10. června vystoupí v divadle Ponec oblíbený dánský soubor GranhøjDans.V díle Aline Not Aloneje ústřední postavou charismatická tanečnice a umělkyně Aline Sanchez Rodriguez. Inspirace jejím životem se stala základem pro autobiografickou celovečerní choreografii, kterou doprovází hra na kytaru, zpěv a mluvené slovo. Choreograf přeložil Alinin život mezi frustrací a naplněním do jazyka vlastní tvorby a navázal tak na svou sérii tzv. “performance portraits“. To vše s příjemným smyslem pro humor i patřičnou hloubkou. Příběh na pozadí komunistického diktátu rezonuje svou nedávnou aktuálností zvláště u českých diváků.
Ve čtvrtek 13. června vystoupí opět v žižkovském Ponci mladý tanečník a choreograf Fabián Barba (BE/EC), který detailně nastudoval vybraná díla německé choreografky a průkopnice tanečního expresionismu Mary Wigman. Inspirován její tvorbou vytvořil recitál A Mary Wigman Dance Eveningkomponovaný z devíti krátkých sól. Tři z nich vznikly na základě video nahrávek přímo Mary Wigman a u ostatních vycházel ze tří různých zdrojů: fotografií, textů Mary Wigman a dobových recenzí. Dílo získalo v roce 2010 ocenění Prix Jardin d’Europe. Inscenace a workshop spolu s debatou, které na představení následující den navážou, budou uvedeny v rámci linie TANEC PRAHA STUDENTŮM.
16. a 17. 6. budou moci diváci zhlédnout první komponovaný večer dvou pohybových mágů – Itala Claudia Stellata a kyperské choreografky Lii Haraki. Název Stellatova díla L`Autreznamená francouzsky jiný. A inscenace L`Autre je jiná. Vlastně všechno je v ní úplně jinak, než se zdá. Zprvu nenápadné jednání jediné postavy na scéně rozehraje spád situací a pohybů, které popírají veškeré fyzikální zákony. Minimalistická scénografie i světelný design záhy překročí hranice tradičního vnímání prostoru. Svižnou choreografií, neuvěřitelnými triky i milým humorem baví performer diváky do samého konce, kdy odhalí tajemství iluzorní hry. Haraki ve svém sólu Tune Inobjevuje dopady konstantního opakování pohybu, vytvářející tzv. kinetickou odezvu. K motivaci pro vznik díla autorka uvedla: „Diváci jsou zváni na cestu mimo vlastní realitu. Pozorováním pohybu se ponoří do přítomného okamžiku, stanou se svědky opakování a různých variací pohybu ve své základní i komplexní formě a mohou se nechat zhypnotizovat zvukem tepu srdce, který je reflektován jejich vlastních tělem. Je to tanec mysli, díky kterému si uvědomíte své tělo jako zdroj energie a hybné síly.“
18. a 19. června bude v Hudebním divadle Karlín uvedena první Událost sezóny, inscenace 32 rue Vandenbradenvlámského souboru Peeping Tom (IT/BE/AR/FR),která smazává hranicemezi realitou a fikcí. 32 rue Vandenbranden je fyzickým divadlem překračující taneční žánr i představy o možnostech pohybu. Jedním ze zdrojů inspirace byl pro autory Gabrielu Carrizo a Francka Chartiera film japonského režiséra Shohei Imamury „The Ballad of Narayama“. Stejně jako film, představuje inscenace komunitu žijící osamoceně vysoko v zasněžených horách a obří cyklorama (30 x 8 metrů) vytváří na scéně během letního večera iluzi nekonečné zimní oblohy. Izolovaná osada daleko od civilizace je domovem lidí, pro které zvyky představují zákony samy pro sebe. Svázáni vlastním strachem, přežívají neměnně den za dnem, zatímco hranice mezi snem a realitou se pomalu rozplývají... Hudba Stravinského, Pink Floyd a Belliniho v živém provedení mezzosopranistky Eurudike De Beul podtrhuje filmovost scény. Přestože se autoři v inscenaci zaměřili na rozkrytí bolestných pout a břemen, není o humor v díle nouze. Choreografka Gabriela Carrizo k unikátní scénografii uvedla: „Vychází z jedné hyperrealistické malby našeho amerického přítele. Inspirováni obrazem jsme začali vytvářet maketu scény se spoustou menších fotografií nočního nebe. Podle ní jsme teprve později řešili, jakou vyrobit podlahu a jaký vybrat typ sněhu. Tanečníci se v něm pohybují celé představení a nesmí jim vyvolávat alergie. Existují různé typy sněhu, ale ty se na takovéhle představení nedají použít. My jsme vymysleli svůj. Takže i technologie byla docela složitá. Scéna vznikala několik měsíců, ale dneska jsme schopni ji postavit za dva dny. A na přepravu nám stačí jeden kamion.“
20. června od 20.00 se v Ponci představí tři silná izraelská jména Roy Assafa Niv Sheinfeld & Oren Laor, a to v rámci festivalu Dny Jeruzaléma v Praze. Jejich inscenace reflektují politické a společenské vztahy vlastní země, ale s ohledem na globální přenositelnost archetypů i klišé. Intimní duet Two Room ApartmentSheinfelda a Laora se odehrává se v „dvoupokojovém bytě“, reflektuje situace v soužití životních a tvůrčích partnerů. Dílo je re-makem stejnojmenného díla Liat Dror & Nir Ben Gal z roku 1987, které coby duet v obsazení muže a ženy uvedl festival TANEC PRAHA v roce 1991. Assafovo mužské trio The Hillje taneční satirou inspirovanou hebrejskou písní Givat Hatahmoshet, která vypráví o jeruzalémské vojenské základně Ammunition Hill, místě krutých bojů během Šestidenní války. Tanec tří mužů cirkulujících ve smyčkách je parafrází na začarovaný kruh absurdity, strachu a konstruktu maskulinit. Muži, nuceni spolehnout se sami na sebe, ale zároveň jeden na druhého, prožívají prokletí archetypu hrdiny, který evokuje smích, teror i slzy. Satira a nadsázka umocňují hlavní myšlenku díla, která tak na diváky působí s neodbytnou intenzitou.
24. června bude v Divadle Archa uvedeno dílo Parkin’Sonitalského choreografa Giulio D’Anna (IT/NL), které získalo cenu Diorathe Dance Prize na Dutch Dance Days 2012 v Maastrichtu. Syn a otec, vitalita a léty zkoušená tělesnost, přenesení intimity nejbližšího vztahu na jeviště. Vyprávění dvou těl, která ve své vzájemnosti reprezentují minulost i budoucnost. Životní příběh obou interpretů a divadelní abstrakce jsou však bez slitování limitovány zákeřnou nemocí. Projekt vychází z touhy chápat nepřekonatelné hranice jako nový způsob žití, kde i zdánlivě nedůležité momenty představují zásadní vítězství.Večer doplní diskuze na téma Parkinson – umělecká reflexe nemoci, která je připravována ve spolupráci s Centrem současného umění DOX jako součást doprovodného programu výstavy Postiženi normalitou.
25. a26. června budou uvedena díla zahrnuta do již tradičního večera mozaiky mladé evropské tvorby – EVROPSKÉ TANEČNÍ LABORATOŘE. V rámci večera vystoupí francouzští Groupe ENTORSE s dílem Accidens (ce qui arrive),španělští La Coja Dansa s Accidia a Švýcarka Tabea Martin s dílem Duet for Two Dancers.
Závěr festivalu a výjimečné vyvrcholení 25 let TANCE PRAHA proběhne v režii souboru Akram Khan Company. 3. a 4. července budou moci diváci zhlédnout unikátní sólo DESH, které bude uvedeno ve Státní opeře. Název tohoto autobiografického díla znamená v bengálštině domovina a tělo Akrama Khana – subtilního, ale extrémně charismatického tanečníka a choreografa – se stává na jevišti místem střetu významů jako země, národ, rezistence či splynutí. Intimní a zároveň epické dílo DESH představuje křehkost jednoho muže tváří v tvář síle odhodlání lidského ducha, která je mnohokrát pokoušena v rytmu práce, snů, obrody a touhy po přežití. Geniální umělec citlivě a prozíravě přesahuje svůj životní příběh a dílo tak odráží problémy současného světa, který stále zoufaleji hledá pochopení fenoménu transnacionalismu a identity globálního občana. V celovečerním sólu spojil Akram své tvůrčí schopnosti s vizuálním umělcem Timem Yipem (držitelem Oscara za filmový design), light designérem Michaelem Hullsem (Sadler’s Wells Associate Artist), spisovatelkou a básnířkou Karthikou Nair a skladatelkou Jocelyn Pook. Samotné dílo DESH bylo v roce 2012 oceněno cenou Laurence Oliviera – Best New Dance Production.
V rámci doprovodného programu a spolupráce se Cinema Royal,Bajkazylema festivalem reSITEbudou moci diváci zhlédnout současný tanec také mimo divadelní scény. Festival TANEC PRAHA 2013 tak v pátek 7. a v sobotu 8. červnapodpoří uvedení tajného setkání filmových fajnšmekrů - oblíbenou site-specific akci Cinema Royal. Diváci se budou moci nechat překvapit, pobavit a okouzlit dalším z večerů věnovaných tematickému promítání vybraného filmu. Večer s podtitulem Double Jumbo naváže na koncept, který Cinema Royal již několik let úspěšně rozvíjí – promítaní slavných filmů v nezvyklých a veřejnosti běžně nedostupných místech. Projekce je vždy uvozena hereckou performancí a celkovým zpracováním prostoru v návaznosti na vybraný filmový titul. Takto již byly například uvedeny filmy Fantom opery v podzemí Národního divadla, Metropolis ve Státním zkušebním ústavu vysokého napětí nebo Podraz na závodišti v Chuchli.
Další víkend, 15. června od 14.00do odpoledních hodin, bude ve spolupráci s Bajkazylem na Náplavce na Rašínově nábřeží u Palackého mostu uvedena
série hudebních i tanečních akcí s názvem Space and Dance. Vystoupí CFB 451 | Christian & François Ben Aïm (FR): Valse en trois temps – solo, CreWcollective & Zdenka Brungot Svíteková: Improvizovaný čas a prostor.
Od 16.00 pak na jiném místě Prahy – v Pařížské ulici u Hotelu Intercontinental – budou moci diváci zhlédnout premiéru nového díla
Věry Ondrašíkové s názvemSPACES TRANSLATIONS. Tanečníci provedou diváky určenou trasou, na které se odehraje jejich hra s časem. Téma představení se dotýká spěchu jako stylu života, v němž má rychlost a efektivita přednost před kvalitou.
Letošní bohatou víkendovou sérii site-specific akcí pak zakončí 22. června od 20.00
tanec v rámci festivalu reSITE, který bude částečně reflektovat samotnou tématiku dne: urbanismus a veřejný prostor a potřebu dialogu mezi architekturou, diváky a umělci. Účinkovat budou La Coja Dansa(ES) a Antonie Svobodová (CZ).
Součástí doprovodného programu festivalu jsou rovněž diskuze s účastníky a nebo promítání dokumentárního filmu The Six Seasons (1. 7. – kino Světozor), který mapuje vznik inscenace DESH.
Kompletní program festivalu v Praze a regionech na www.tanecpraha.cz.
Video spot letošního ročníku festivalu můžete zhlédnout zde.