Výstava fotografií
„Roger Ballen’s Shadowland 1982 - 2014“
Kafkův dům, Náměstí Franze Kafky 3, Praha 1,
3. 2. – 16. 3. 2015, denně od 10.00 do 20.00 hod.
České centrum fotografie o.p.s. pořádá výstavu jednoho z nejvlivnějších a nejdůležitějších umělců 21. století, amerického fotografa Rogera Ballena.
Další fotky z výstavy najdete v našem albu.
Projekt představuje prostřednictvím 191 originálních fotografií autorovu tvorbu za posledních bezmála čtyřicet let. Jeho neobvyklé, nicméně charakteristické a provokativní práce diváka nabádají, aby se s nimi vydal na cestu do světa autorovy imaginace a zkoumal hlubší zákoutí vlastní mysli.
V termínu od 19. do 23. února budou realizovány doprovodné akce za účasti autora, v plánu je autogramiáda, komentovaná prohlídka, beseda s autoram a otevření prodejní části výstavy v galerii Mánesova 54. Konkrétní termíny budou upřesněny.
Roger Ballen se narodil v New Yorku v roce 1950, ale více než 30 let žije a pracuje v Jižní Africe. Jeho profese geologa ho vyvedla z velkého města ven do přírody. Zde prostřednictvím svého fotoaparátu objevuje utajený svět malých jihoafrických měst. Zprvu vnímá prázdné ulice v záři poledního slunce, ale jakmile zaklepe na dveře lidí, objevuje svět uvnitř těchto domů, který v budoucnosti bude mít hluboký vliv na jeho práci. Tyto interiéry, dekorované bizarními předměty, jsou průvodci po cestách v těchto uzavřených světech. Od roku 1994 již více inklinuje k venkovu, ke svým novým námětům a zjišťuje, že jeho skutečným domovem se stává Johannesburg.
Za posledních třicet let se jeho osobitý fotografický styl výrazně vyvinul. Pomocí jednoduchého čtvercového formátu, v ostrém kontrastu černé a bílé, zvýrazňuje svůj fotografický rukopis. V předchozích etapách tvorby, která vychází z tradice dokumentární fotografie, se jeho styl spíše přibližuje jakési “dokumentární fikci”. Po roce 2000 se v jeho fotografiích poprvé objevují lidé žijící na okraji jihoafrické společnosti. Ti se stále více se stávají spíše spolupracujícími herci, než pouhými objekty jeho tvorby.
Jednotlivé etapy jeho tvorby jsou propojeny společným tématem a zároveň stále přinášejí nový a nový pohled na svět. V celkem devíti cyklech jeho prací je zaznamenán vývoj jeho fotografické tvorby. První ucelený soubor vzniká po čtyřech letech cestování po Americe, Evropě i Asii v průběhu 70. let minulého století. Z více než 15.000 fotografií, jako dokumentace života dětí naší planety v jejich přirozeném prostředí, je vytvořen „Boyhood“.
První polovina 80. let minulého století je uzavřena vydáním knihy „Dorps“. Tento cyklus je syntézou poznání Jihoafrického regionu, procesem hledání unikátních, mnohdy „bohem zapomenutých“ míst tohoto kontinentu. Vzniká soubor, který unikátním způsobem dokumentuje a uchovává pro další generace nepoznaná kouzelná zákoutí Afriky.
Devadesátá léta jsou ve znamení cyklu „Platteland“. Tentokrát na scénu vstupuje výrazněji člověk. Ve svém přirozeném prostředí, mnohdy ve své chudobě a to navzdory protežování bílé menšiny na jihu Afriky. Tento soubor hodně připomíná projekt „Český člověk“ autorů Lutterera, Poláčka a Malého z osmdesátých let. Liší se jen zasazením do konkrétního prostředí.
Projekt „Outland“ na konci minulého století hodnotí dvacet let fotografické práce autora. Na počátku nového tisíciletí vzniká „Síň stínů“(Shadow Chamber). „Penzión“( Boarding House) přibližuje divákovi nejbližší intimní svět míst, kde lidé žijí. „Animal Abstraction“, výstavní projekt Galerie Alex Daniel – Reflex v Amsterdamu, řeší vztahy člověka a zvířete, které vytvářejí tajemné obrazy jejich integrace. „Ptačí azyl“ (Asylum of the Birds) je poslední publikovaný projekt. Tentokrát věnovaný ptákům a lidem s nimi žijícím. Zvláštní místo zajímá „I Fink U Fricky“, fotografie pořízené při realizaci videoklipu Die Antwoord, který na Youtube shlédlo již 60 000 000 diváků.
Pražská výstava s názvem „Roger Ballen’s Shadowland 1982 - 2014“ je retrospektivní přehlídkou, která je reprízována v mnoha městech Evropy a je jeho nejaktuálnějším projektem. Je průřezem jeho celoživotní tvorbou a jedním z nejreprezentativnějších výběrů jeho fotografií.
Ballenova umělecká tvorba je na jedné straně provokující, na straně druhé uklidňující. Vytrhává nás ze světa neustálého shonu a vrací nás zpět sobě samým, do světa živých tvorů. Není snadné jeho fotografie pochopit, ale je takřka vyloučeno se do nich nezamilovat.
Další informace o autorovi: http://www.rogerballen.com/
Vstupné na výstavu je 150,- Kč, snížené pro studenty a seniory 80,- Kč, rodinné 300,- Kč, speciální pro školní výpravy 50,- Kč a pro pedagogy zdarma.
Komentované prohlídky: cena vstupenky + 50,- Kč.