Motýlí efekt? Obraz jako různosměrná dekonstrukce celku
čtvrtek 24. 1. / 18 hod.
Galerie Rudolfinum
„V mých obrazech se střetává intenzivní barevnost a exprese námětu, který opravňuje použití ostrých komplementárních barev. Barvy umocňují psychedelii zobrazovaných scén. Vyhýbám se literárním námětům, stačí mi konstelace mezi figurami, která naznačuje jejich vztahy a jejich auru." říká Lubomír Typlt v rozhovoru s kurátorem výstavy Petrem Vaňousem.
Jednou rovinou Typltových obrazů je mimovolný návrat do času dětství a dospívání, do epizod, kdy se v člověku formují první zkušenosti. Typlt zobecňuje rozhraní mezi zvědavostí, nevědomím a prozřením, které mohou mít různé důsledky pro budoucnost jedince. Na jeho malbách není barva zcela ukotvená, osciluje mezi vazbou na předmětnost a mezi abstraktním odhmotněním v autonomních plochách.
Na otázku o roli obrazu pro současnost Lubomír Typlt odpovídá: „Obraz je médium, které si v honbě za senzací, jež se někdy stává náplní současného umění, zachovává svůj odstup a jistou neatraktivnost pro masy. Porozumět obrazu je věcí zdlouhavé konfrontace. Není přáno každému, aby obrazy dovedl číst a v jejich složitosti nacházel zálibu. A proč by to tak vůbec mělo být?"