30 let od první sólové desky a 300.000 prodaných nosičů u Supraphonu
Luboš Pospíšil decentně slaví – třicet let od první sólové desky Tenhle vítr jsem měl rád a 300.000 jen na Supraphonu prodaných nosičů. V jednom z jeho nejoblíbenějších sálů, pražské Malostranské besedě, se Luboš ve čtvrtek 18. dubna představí s kapelou 5P, mladými parťaky z velmi úspěšných posledních sezón. Lze očekávat, že k zásadním hitovkám z období celé kariéry i písním z aktuálního studiového alba Chutnáš po cizím ovoci se přidá nejeden gratulant z řad muzikantských souputníků, bývalých spoluhráčů, apod. (dorazí m.j. Jan Sahara Hedl).
Luboš Pospíšil je trvalá kvalita naší rock-folkové scény a jeho výroční pražský koncert je šancí si to znovu potvrdit. Se svými 5P bude slavit celé jaro tradiční velkolepě pojatou šňůrou.
Luboš Pospíšil s 5P
18.4. Praha, Malostranská beseda
19.4. Hradec králové, U cikána
20.4. Nemojov, sál hospody
01.5. Olomouc, horní náměstí (festival)
11.5. Brumov, hrad (festival)
12.5. Pozlovice, Ogar
14.5. Brno, Leitnerka
15.5. Ostrava, Parník
16.5. Hranice, zámecký klub
17.5. Opava, klub 13
25.5. Loket, amfiteátr (+ Flamengo)
03.6. Praha, Vagon
21.6. Valašské Meziříčí (festival)
22.6. Broumov (festival), odpol.
22.6. Plzeň (festival), večer
23.6. Chomutov (festival)
05.7. Poličná u Valmezu (festival)
06.7. Rataje n.Sázavou, sál hospody
07.7. Dačice, nádvoří zámku
20.7. Chotěmice, vesnický klub V.Koubka
Luboš Pospíšil sólo
12.04. Benešov, Atlas Music Club
16.04. Plzeň, Zachs Pub
09.05. Český Krumlov, divadelní klub
10.05. Milevsko, galerie
21.05. Praha, Balbínova poetická
14.06. Plzeň-Černice, U koblížků
13.07. Svinná u České Třebové
19.07. Týn nad Vltavou
27.07. Konstantinovy lázně, MC Panteon
Matador české hudební scény s hlasem, který si nespletete a pěknou řádkou hitů na kontě nedávno vstoupil mezi šedesátníky. Jakoby ale nebylo šedesát jako šedesát. Místo aby se Luboš Pospíšil a 5P pohodlně vezli na vlně úspěšného narozeninového turné korunovaného vyprodaným koncertem v pražské Akropoli, připravili v roce 2011 řadovou desku z čerstvého materiálu nazvanou Chutnáš po cizím ovoci,s níž se rozjeli křížem krážem po republice. Aby ne, když mnoho recenzentů psalo o „nejlepším albu od dob ...A nestřílejte na milence (1986)“.
Charakteristický Pospíšilův tenor za bicími pevně jistí hvězda mezi tuzemskými bubenicemi Pája Táboříková; klávesy Ondřeje Fencla tančí kolem, rytmiku dotváří zkušený baskytarista Martin Štec (m.j. ex-Vltava, Ivan Hlas…). Od nového roku 2012 pak přibyl do sestavy bravurní kytarista a vokalista Mirek Linhart (Yo Yo Band, Lenka Filipová trio…). Generační bariéry rozmetává síla kolektivu, kapela hraje s obrovskou radostí, byť některé písně jsou starší než někteří účinkující muzikanti. A možná právě proto.
Kudy vedla cesta sem? Luboš Pospíšil se v roce 2007 po vzoru vrstevníka a někdejšího spoluhráče Radima Hladíka obklopil mladými muzikanty. Spolu s nimi, dnes již bývalým spolupracovníkem Bohumilem Zatloukalem a básníkem Pavlem Šrutem pod obnovenou značkou 5P připravil nový silný materiál. V roce 2008 pak po sedmiletém půstu vyšlo CD Příznaky lásky, na němž L.P. navázal na to nejlepší ze své bezmála čtyřicetileté hudební kariéry. Teprve na albu Chutnáš po cizím ovoci (2011) ale sehraná sestava nových 5P plně ukázala, co v ní je – zkušenost „starého lva“ se umně protnula s dravým mládím, včetně perfektní zvukařské práce Lukáše Martinka.
Alba aktuálních 5P ověnčují nejen pozitivní novinářské ohlasy, ale i na svou dobu velmi slušné prodeje, turné střídá turné, v roce 2011 odehrál L.P. přes sto koncertů, vloni téměř sto dvacet. Jako by těch křížků nebylo šedesát dva, ale dvakrát méně.
Luboš Pospíšil: biografie
„Se svým naléhavým přednesem nemá u nás mezi zpěváky konkurenci,“napsal v recenzi na Pospíšilovo best of album publicista Leoš Kofroň.
Luboš Pospíšil zahájil svou hudební pouť v roce 1969 v řadách populárního C&K Vocalu a brzy se stal jeho nejoblíbenějším členem. Zásadně se podílel např. na průlomovém cd Generace, zejména v druhé půlce sedmé dekády se ale stále častěji prosazoval s písněmi, které z tvorby mateřského souboru vybočovaly a paralelně jezdil po tuzemských sálech sám s kytarou.
Na první sólovou desku si musel Pospíšil z dobových důvodů počkat až do roku 1983, uzrála ale jako nejlepší víno. LP Tenhle vítr jsem měl rád se ve své době stalo bombou. Pospíšilův charakteristický rejstřík v kombinaci s poetickými texty básníka Pavla Šruta přinášel zcela unikátní styl, zpěvák se rázem postavil po bok interpretů typu Vladimíra Mišíka. S novou kapelou 5P, mezi jejímiž členy nechyběl Bohumil Zatloukal (ex-Jasná páka), David Koller nebo Michal Pavlík (dnes Čechomor), vyprodával v letech 1982-88 sály po celé republice. Dvě další řadová alba pokračovala v tradici úspěšného debutu, na sklonku osmdesátých let Pospíšil a Koller podpořili R. Hladíka v na čas obnoveném Blue Effectu.
Po roce 1990 Luboš Pospíšil vydal několik dalších alb, nejprve s členy Hudby Praha, později s kutnohorskými muzikanty (Martin Vajgl, Pavel J. Ryba) pod značkami Biograf a LPG.
Čas na změnu nastal na jaře 2007, kdy se Pospíšil obklopil o dvě až tři generace mladšími muzikanty a připravili materiál pro novou desku Příznaky lásky. Následovalo turné, vyprodaná Lucerna na Beatfestu, další turné (Rádia Beat), pak šňůra k šedesátinám, vyprodaná Akropole … a na jaře 2011 nové řadové cd. Omlazení 5P omladili i svého Luboše, lze směle hovořit o comebacku.