Třetí únorový týden se již podesáté stane svátkem nejen pro všechny milovníky španělského jazyka a španělských filmů, ale letos potěší i fanoušky jednoho z nejznámějších španělských herců Antonia Banderase. Právě jemu je totiž věnovaná jedna ze sekcí nadcházející přehlídky španělsky mluvených filmů LA PELÍCULA. „Představíme tohoto všestranného umělce především v jeho hereckých počátcích, které mohou být pro mnohé diváky překvapením. Uvidíme ho například jako skrývajícího se republikána nebo tančícího a zpívajícího mnicha. Španělská filmová akademie mu udělila cenu Čestný Goya a stal se tak nejmladším držitelem tohoto prestižního ocenění,“ popisuje dramaturg festivalu David Čeněk důvody, proč se čtyřiapadesátiletý Antonio Banderas stal stěžejní osobností letošního festivalu.
Jubilejní 10. ročník festivalu proběhne od 17. do 22. února 2015 v tradičních prostorách pražského kina Světozor a od 19. do 22. února v brněnském kině Scala. Od 23. do 25. února si španělské filmy budou moci vychutnat diváci ostravského Minikina a na závěr, od 26. do 28. února, bude španělština znít v Bio Central v Hradci Králové.
Festivalový program nabízí kromě zmíněné Pocty Banderasovi také výběr z aktuální španělské kinematografie a v neposlední řadě sekci mapující nejzajímavější latinskoamerické filmy. Kompletní program bude zveřejněn v průběhu ledna na www.lapelicula.cz a na facebookovém profilu https://www.facebook.com/LaPeliculaCZ. Festival pořádají Velvyslanectví Španělska, Institut Cervantes a kino Světozor.
Rodák ze španělské Malagy José Antonio Domínguez Bandera neboli Antonio Banderas bude hlavním hrdinou festivalové sekce nazvané Pocta Antoniu Banderasovi. Diváci se mohou těšit například na muzikálovou komedii Faraonův dvůr, méně známé filmy Kdyby ti řekli, že jsem padl či Slast ze zabíjení, bláznivou romantickou komedii Jedna navíc nebo snímek Letní déšť, ve kterém se představí jako režisér.
„Výběr ze současné španělské produkce, který jsme pro letošní ročník připravili, se skládá především z výrazných autorských filmů. Ty, pravda, většinou nedisponují vysokým rozpočtem, ale jedná se vesměs o originální a autentické výpovědi o současném Španělsku,“ říká David Čeněk. Mezi filmy, které spadají do této oblasti, patří například zahajovací snímek Arktida, dále Černé diamanty o dvou mladících z Mali, kteří putují do Madridu a touží po fotbalové kariéře, nebo film Budapešťský anděl. Jedná se o válečné drama o jedné z výjimečných postav nedávné španělské historie, španělském velvyslanci v Budapešti Ángelovi Sanzu Brizovi přezdívanému anděl z Budapešti, který během 2. světové války zachránil více než 5000 Židů před odsunem do vyhlazovacích táborů.
Vzhledem k tomu, že festival La Película nepředstavuje pouze španělskou produkci, ale nese podtitul „festival španělsky mluvených filmů“, mohou se diváci těšit také na průřez filmovou tvorbou Latinské Ameriky. Dramaturgie vybrala zajímavé snímky reprezentující barvitost a rozmanitost iberoamerické kinematografie. Například úspěšné Divoké historky jako zástupce Argentiny, dále chilské psychologické drama Psí maso a za zhlédnutí rozhodně stojí předloňský vítěz festivalu v San Sebastianu, film Příšerné vlasy, který výrazně upozornil na venezuelskou produkci. Kolekci doplňuje kubánský snímek Kde je Esther?. Ten přináší příběh o stárnoucím vdovci, jenž po smrti své manželky zjistí, že jeho žena zřejmě vedla dvojí život – během dne byla obyčejnou ženou v domácnosti a v noci se měnila v impozantní zpěvačku bolera.
www.lapelicula.cz