Share |

Koukněte se na Bradleyho Coopera jako Amerického snipera

Na našem youtube kanálu najdete právě teď uvolněný trailer - má české titulky a napoví, že film, který jde do kin 5. března, bude...
-
O FILMU:
Ve filmu režiséra Clinta Eastwooda „Americký Sniper“ uvidíme Bradleyho Coopera v hlavní roli Chrise Kylea, ze kterého se díky jeho sniperským schopnostem stal hrdina válečného pole. Dokázal ale mnohem víc, než jen výborně střílet.
Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda“. Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie, na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. V další, zcela odlišné, bitvě musí bojovat na domácí frontě: snažit se být dobrým manželem a otcem navzdory tomu, že ho od rodiny dělí půlka světa.
Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a zosobňuje krédo jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže“. Ale po návratu ke své manželce Tayae (Sienna Miller) a dětem Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout.
 
Hlavní roli ztvárnil dvojnásobný držitel nominace na Oscara za filmy „Terapie láskou“ a „American Hustle“ Bradley Cooper. V dalších rolích uvidíme Siennu Miller, Lukea Grimese, Jakea McDormana, Coryho Hardricta, Kevina Lacze, Navida Negahbana a Keira O'Donnella.
Držitel Oscara Clint Eastwood („Million Dollar Baby“, „Nesmiřitelní“) režíroval film „American Sniper“ podle scénáře Jasona Halla napsaného na motivy knihy Chrise Kylea, Scotta McEwana a Jima DeFelice. Tento úspěšný autobiografický román se stal bestsellerem, který se 18 týdnů se držel na seznamu nejprodávanějších knih deníku York Times a z toho třináct 13 týdnů byl na prvním místě.
Producenty filmu byli Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper a Peter Morgan. Výkonnými producenty byli Tim Moore, Jason Hall, Sheroum Kim, Steven Mnuchin a Bruce Berman.
Členy Eastwoodova filmového štábu jsou: držitel nominace na Oscara hlavní kameraman Tom Stern („Výměna“); vedoucí výpravy držitel nominace na Oscara James J. Murakami („Výměna“) a Charisse Cardenas; vedoucí střihu držitel Oscara Joel Cox („Nesmiřitelní“) a Gary D. Roach; a návrhářka kostýmů Deborah Hopper.
Společnost Warner Bros. Pictures uvádí ve spolupráci s Village Roadshow Pictures, A Mad Chance Production, A 22nd & Indiana Production film „Americký Sniper“. Film bude distribuovat společnost Warner Bros. Pictures, člen skupiny Warner Bros. Entertainment Company, a ve vybraných zemích společnost Village Roadshow Pictures. Premiéra v ČR 5.března.
 
www.americkysniper.cz
 
O PRODUKCI
 
„…Nepamatujete si lidi, které jste zachránili. Pamatujete si ty, které jste zachránit nemohli… Právě na tyto tváře a situace nikdy nezapomenete.“
Chris Kyle, citát z knihy Americký Sniper
 
Kdyby nebylo statistiky, mohl být Chris Kyle jen jedním z miliónů válečných veteránů. Za války v Iráku se z něj stal nejúspěšnější odstřelovač v historii americké armády, ale tvůrci filmu „Americký Sniper“ si uvědomovali, že přinejmenším stejnou pozornost je třeba věnovat i člověku stojícímu za těmito čísly.
Režisér a producent Clint Eastwood dodává: „Filmy s válečnou tématikou jsem točil už dříve, ale tento film byl jiný, protože zachycuje Chrisovy hrdinské činy v boji i osobní aspekty jeho života, které této postavě dodávají na zajímavosti. Ukazuje daň, kterou si válka vybírá v osobním životě, a také dopad na celou rodinu. Je dobré si připomenout, co je v sázce, když lidé odcházejí do války, a uvědomit si, co musejí obětovat. Právě proto si myslím, že je důležité takový příběh natočit.“
Představitel hlavní role a producent filmu Bradley Cooper dodává, „Svým způsobem má tento příběh univerzální platnost pro většinu válečných veteránů, pro to, s čím se musí vyrovnávat – se střídavým pobytem ve válečné zóně a náhlým návratem domů k ‚normálnímu‛ životu. Právě to mě velmi dojímalo. Líbilo se mi, že to není ani tak válečný film, ale spíše povahová studie. A pokud se podíváte na filmy Clinta Eastwooda, například ‚Nesmiřitelní‛, ‚Gran Torino‛, ‚Dopisy z Iwo Jimy‛…, tak všechny jsou povahové studie, byť zasazené do různých prostředí. Pro natočení tohoto příběhu v jeho syrové a pravdivé podobě byl Clint určitě tím nejvhodnějším režisérem.“
Herec dále uvedl, že „Americký Sniper“ a osobní drama tvořící jádro příběhu dokonale vyhovuje tematickému zaměření Clinta Eastwooda: zkoumat povahu lidí, pro které se násilí a smysl pro spravedlnost stala jedním nedělitelným celkem. „Chris vlastně neměl násilnou povahu, opak je pravdou – ale když byl povolán do služby, plnil svou povinnost, protože věřil, že bojuje za spravedlivou věc. Jeho hrdinství nespočívalo jen v počtu ‚úspěšných zásahů‛, kterých ve válce dosáhl; spočívalo také v tom, jak se dokázal vyrovnat s neviditelnými ranami, které válka zasadila jemu samotnému i jeho rodině.“
Scénář k filmu „Americký Sniper“ vychází ze stejnojmenné knihy, na které se Kyle autorsky podílel (se Scottem McEwenem a Jimem DeFelice). Ale ještě před napsáním knihy mluvil scénárista a výkonný producent Jason Hall s Kylem o zfilmování jeho příběhu. Vzpomíná: „Zajímaly mě osudy vojáka jeho kalibru… co ho přimělo jít do válečného konfliktu a co musel obětovat. Všichni víme, že válka je peklo, ale v tomto filmu jsem chtěl ukázat, že válka má také lidskou stránku.“
Eastwoodův dlouholetý produkční partner Robert Lorenz říká: „Jasonův pohled na věc nás doslova fascinoval, protože byl velmi vyvážený a umožnil udělat si kompletní představu o Chrisovi i o všem, čím prošel na bojišti i doma.“
Chris Kyle žil podle jednoduchého kodexu: Bůh. Vlast. Rodina. Nebyla to pro něj pouhá slova; tyto pojmy tvořily základ jeho života, zasvěceného povinnosti, službě v armádě a neochvějné oddanosti něčemu většímu než on sám. Mimořádné nároky kladené na službu v jednotkách Navy SEAL a břímě, které museli nést ti, kteří ho velmi milovali, zejména jeho manželka Taya, ho nakonec přiměly přehodnotit pořadí těchto tří mravních zásad, kterým ale zůstal věrný po celý svůj život.
Eastwood potvrzuje: „Chris s těmito zásadami vyrůstal. Od dětství mu vštěpovali, že někteří lidé jsou od narození předurčeni stát se ochránci, a věděl, že jeho osudem je stát se jedním z nich. Právě toto byla jedna z věcí, která ho vedla k opakovaným návratům na válečné pole, přestože se pokaždé musel vyrovnávat s dilematem plynoucím z odchodu od rodiny. Byl jedním z těch mužů, kteří vždy chtěli udělat víc, než je jejich povinností.“
Kyleova pověst ho předcházela i na domácí půdě a poprvé upoutala pozornost producentů Petera Morgana a Andrew Lazara a také Halla. Morgan poznamenává: „Dozvěděli jsme se o všech jeho poctách v jednotkách Navy SEAL a samozřejmě jsme věděli, že je to velký patriot, ale čím více jsme pátrali, zjišťovali jsme, jak dobrý člověk to ve skutečnosti byl… jak moc ho milovala a obdivovala jeho rodina, přátelé a ti, kteří s ním sloužili. Naším záměrem bylo vyprávět příběh o emocionální motivaci jeho života a různých aspektech, které ho vedly.“
Ještě než Hall začal pracovat na scénáři, odjel do Texasu, aby se tam sešel s Kylem. „Zpočátku nebyl moc sdílný,“ říká scénárista, „ale než jsem odjel, měl jsem pocit, že jsem získal jeho důvěru a ujasnil jsem si, jak budu jeho příběh vyprávět. Když jsem pak vycházel ze dveří, řekl: ‚Jo, a mimochodem, píšeme knihu.‛ Nejdříve mi ta kniha připadala jako překážka, ale nakonec se ukázalo, že je to fantastický zdroj informací.“
Producent Andrew Lazar potvrzuje: „Byli jsme rozhodnuti natočit jeho příběh dlouho před tím, než byla tato úspěšná kniha vydána. Ale díky knize jsme mohli těžit z Chrisova pohledu na věc a samozřejmě použít informace z knihy při práci na filmu a podat jeho příběh podle našich nejlepších schopností.“
Ale Kyle měl také druhou stránku, kterou měl Hall možnost poznat na vlastní oči a kterou chtěl ve scénáři zachytit. „Natočit celý film jenom o jeho službě na bojišti by bylo snadné, ale Chris byla komplikovanější osobnost než jen voják. Kniha byla napsána necelých deset let po jeho návratu domů, takže se ještě zcela neoprostil od války. Ve skutečnosti nezachycovala Chrisovu citlivou stránku – milujícího manžela a otce – a některé zoufalé chvíle, kterými si s Tayou prošli v krátkých přestávkách mezi jeho čtyřmi válečnými misemi. A přestože se zdálo, že válka se odehrává daleko od nich, rodiny byly prostřednictvím satelitních telefonů ve spojení s vojáky častěji než kdy v minulosti. Během těchto hovorů Taya slyšela celou řadu děsivých věcí, ale bylo to jejich jediné spojení, a také jsem přesvědčen, že její hlas mu pomohl nalézt cestu domů. Myslím, že až po setkání s Tayou jsem plně pochopil, kdo je Chris.“
„Film je hodně akční“, říká Eastwood, „ale jádrem filmu a podstatou příběhu jsou vztahy mezi Chrisem a jeho bratry ve zbrani a ústřední téma filmu tvoří hlavně vztah mezi Chrisem a Tayou. Chris jí byl nesmírně oddán, obdobně jako byl oddaný plnění povinností, kterými ho pověřila jeho vlast.“
Sienna Miller, představitelka Tayi Kyle, poznamenává: „Ve své podstatě je to příběh o vztahu mezi dvěma lidmi, z nichž jeden dělá daleko od domova naprosto mimořádné a těžko přestavitelné věci a druhý se snaží udržet rodinu pohromadě. Chrisův smysl pro povinnost byl nesmírně silný právě díky tomu, kým ve své podstatě byl. Byl přesvědčen, že kdyby zůstal doma u rodiny, zahynulo by více lidí, a to bylo obrovské morální dilema, se kterým se musel vyrovnat. Bez ohledu na to, jak to bylo pro Tayu těžké, myslím, že chápala jeho tíživou situaci a snažila se být trpělivá a svého manžela podporovat, přestože s dětmi to pro ni muselo být velmi těžké a vnitřně velmi trpěla. Všechny tyto aspekty dohromady tvoří fascinující a dojemný příběh a po osobním setkání s Tayou jsem se cítila zavázána všechno to pravdivě vykreslit.“
Cooper, který musel tvrdě zapracovat na svém vzhledu, aby mohl ztvárnit fyzicky impozantního Kylea, to cítí podobně, ale dodává k tomu: „Vůbec jsem necítil tíhu odpovědnosti; byla to pro mě pocta. Vnímal jsem to jako skvělou příležitost vyjádřit úctu k tomu, co on i další váleční veteráni ve službě vlasti dokázali. Vážil jsem si každého okamžiku, kdy jsem viděl život jeho očima.“
2. února 2013 došlo k nepředstavitelné tragédii, která změnila pocit odpovědnosti filmových tvůrců v příslib. Chris Kyle, který přežil čtyři nebezpečné mise v Iráku a po návratu zasvětil svůj život pomoci válečným veteránům, byl nedaleko od svého domova zavražděn na střelnici v Texasu. Tento čin údajně spáchal jeden z veteránů, kterým se snažil pomáhat. „Nikdy jsem se s ním osobně nesetkal; mluvil jsem s ním jenom telefonicky,“ říká Cooper, „a pak byl najednou pryč.“
Po pohřbu nabídl Hall Taye pomoc a ona mu celé hodiny po telefonu vyprávěla o svém životě s Chrisem. „Film zachycuje i to, jak si její děti pamatovali svého tátu, a ona chtěla, aby to bylo zachyceno tak, jak to opravdu bylo.“, říká Hall. „Kromě toho, že jí naše vzájemné hovory pomáhaly překonat těžké období, umožnily mi zaznamenat její vlastní slova pronesená jejím hlasem. Dokreslila obrázek toho, jaký byl před vstupem do války, nevyřčenou oběť, kterou si na něm vybrala, i to, s čím se musel vyrovnat, aby se mohl vrátit domů.“
Téměř přesně o rok později odjeli Clint Eastwood a Bradley Cooper do Texasu, kde se sešli s Chrisovou rodinou, včetně Tayi, jeho rodiči Waynem a Debbie a jeho bratrem Jeffem. Režisér vzpomíná: „Bylo pro mě nesmírně důležité, abych s nimi strávil určitý čas, protože na základě poznání jeho báječné rodiny mi to pomohlo udělat si lepší představu o tom, jaký Chris vlastně byl. Při odjezdu jsme pociťovali zármutek nad ztrátou tohoto pozoruhodného člověka, ale zároveň velké nadšení z natáčení tohoto filmu.“
„Dali jsme jim slovo, že uctíme Chrisovu památku a vše popravdě vylíčíme.“, dodává Cooper. „A opravdu jsem měl pocit, jako by tam byl s námi.“
Taya Kyle potvrzuje, že slib splnili, a poznamenává: „Jason si zaslouží velké uznání za to, že věnoval tolik času tomu, aby zjistil všechny podrobnosti o Chrisově životě a poznal všechny jeho stránky, a musím také poděkovat Clintovi a Bradleymu a všem zúčastněným za to, že se jim to podařilo tak dobře vystihnout. Hodně pro mě znamená vědomí, že lidé budou moci alespoň trochu poznat muže, kterého jsem milovala a budu vždy milovat, a také to, že vzpomínka na něj bude trvale uchována ve filmu. V tom filmu je kousek skutečného Chrise. Přesně vystihuje jeho celkový obraz – ne pouze vojáka, ale muže – a nic víc si nemůžu přát.“
Cooper poznamenává: „Když Chris ve filmu říká: ‚Položil bych za svou vlast život.‛, tak víte, že to myslí vážně. A potom vidíte cestu, po které se ubírá… Nedělá to z něj mučedníka. Nedělá to z něj nic víc než muže. Ale právě takovým mužem byl.“
 
 
MISE A NÁVRAT DOMŮ
 
Natáčení filmu „Americký Sniper“ začalo v exteriérech v Rabatu v Maroku, které byly zvoleny jako náhrada za válkou zničený Irák. Eastwood poznamenává: „Architektura v Maroku je velmi podobná jako v Iráku. Abyste zachytili styl, můžete postavit scény kdekoliv, ale u širokých záběrů, které dotvářejí atmosféru celých měst… je velmi těžké ji napodobit, takže Maroko byla skvělá volba.“
Natáčení na druhé straně světa mělo dva účely. Kromě toho, že Maroko poskytlo dokonalé kulisy, „stmelilo to herce představující třetí tým jednotek SEAL tím, že jsme spolu trávili mnohem více času, než kdybychom každý večer odcházeli domů.“, říká Cooper. „Díky pobytu v tak cizím prostředí jsme si také dokázali mnohem lépe představit, jaké to je být v zemi vzdálené tisíce kilometrů od domova, takže pobyt v Rabatu byl pro nás velkým přínosem.“
Herci a filmový štáb také těžili ze spolupráce s Maročany i místními úřady, které jim umožnily využít pro natáčení celé čtvrti. V některých scénách hráli kompars dokonce i příslušníci marocké armády.
Po skončení natáčení v Maroku se všichni vrátili do Kalifornie, kde se natáčela zbývající část filmu. Dlouholetý Eastwoodův spolupracovník vedoucí výpravy James J. Murakami a vedoucí výpravy Charisse Cardenas, který s režisérem spolupracoval poprvé, měli na starosti dvě různé části filmu – Cardenas se věnoval vojenským scénám a Murakami dohlížel na scény odehrávající se na domácí půdě.
Cardenas vypráví: „Když jsem shromažďoval podrobné informace o Iráku, zaměřil jsem se hlavně na města Ramádí, Fallúdža a bagdádskou čtvrť Sádr City a dělal jsem si k nim poznámky podle popisu Chrise Kylea z jeho vojenských misí v Iráku. Nedílnou součástí našeho filmového štábu byl i tým, který měl v Maroku na starosti exteriéry a zajišťoval, aby všechno vypadalo přesně tak, jako v době, kdy Chris sloužil v Iráku.“
Na filmovém ranči Blue Cloud Ranch v kalifornském městě Santa Clarita vytvořili filmoví architekti irácké město přesně podle exteriérů v Maroku. Velká část Chrisovy vojenské mise v Ramádí byla natočena právě na tomto ranči.
Jedna z vrcholných bojových scén filmu „Americký Sniper“ byla natočena v pouštním městě El Centro vzdáleném asi 100 mil východně od San Diega ve vyprahlém Imperial Valley. Tým mající na starosti výpravu tady přeměnil starý závod na zpracování mléka na opuštěnou továrnu na zpracování datlí, ve které Chrise a jeho tým ohrožují dva neúnavní nepřátelé: drtivá přesila iráckých vzbouřenců postupujících ze všech stran a silná písečná bouře hrozící jejich zasypáním. Tým společnosti VFX v čele s Michaelem Owensem vytvořil bouři kombinací speciálních a vizuálních efektů a stejnou technikou byla rozšířena scéna a počty nepřátelských vojáků.
Aby byli diváci vtaženi doprostřed děje, použili Eastwood a kameraman Tom Stern nejmodernější kamery Blackmagic. Požívali ruční i statické kamery strategicky rozmístěné po celé scéně tak, aby vytvořili reálný dojem přímé účasti v boji.
Jason Hall poznamenává: „Clint má přirozenou schopnost rozeznat v každém jednotlivém záběru to podstatné a dává divákům možnost poznat to stejným způsobem jako on. Podařilo se mu do filmu vnést drsnou realitu a svým způsobem vyvolat v divácích pocit, jako by měli písek v ústech i oni, ale jen tam, kde to působilo autenticky, aniž by se snažil z diváků za každou cenu ždímat emoce nebo jimi nějak manipulovat. Dělá to přirozeně, a proto se mu daří diváky vtáhnout do děje.“
Jako cvičiště pro Chrise Kylea a další adepty jednotek SEAL byla vybrána dvě různá místa. Paramount Ranch v pohoří Santa Monica Mountains posloužil jako pozadí pro výcvik odstřelovačů, při kterém Chris prokázal své střelecké mistrovství. Státní park Leo Carrillo State Beach v Malibu představoval nechvalně známé výcvikové středisko jednotek podvodních diverzních komand BUD jednotek SEAL v kalifornském Coronadu, ve kterém byla odvaha a výdrž kandidátů podrobena velmi náročným zkouškám a jen ti nejlepší si vysloužili právo nosit trojzubec, znak jednotek SEAL.
Přestože herci byli ušetřeni toho nejtvrdšího výcviku, kterým museli projít uchazeči o členství v jednotkách SEAL, některým fyzickým zkouškám se nevyhnuli. Cooper vzpomíná: „Bylo to brutální; když jsme dělali kopy přes hlavu, stříkali na nás proud vody a někdy při tom Clint pokračoval v natáčení. Pamatuji si, že jsem se ohlížel na Daubera a myslel si: ‚Pokud to Dauber vzdá, můžu toho taky nechat.‛, ale nehodlal jsem přestat, dokud nepřestane on.“, směje se.
Murakami se po výpravné stránce věnoval hlavně domům, které si Chris a Taya společně postavili a ve kterých žili. Skromný dům ve čtvrti Venice v kalifornském Los Angeles posloužil jako bydliště mladého páru v San Diegu, kde Taya vytvořila domov během Chrisových dlouhých vojenských misí.
Když se Chris konečně nadobro vrátil domů, vrátil se ke svým kořenům a přivedl rodinu zpět do Midlothianu. Kyleovi si vybrali dům v texaském Northridge, protože symbolizoval otevřenost a rozložitost Texasu a zároveň se nacházel v přátelském prostředí. Umělecký vedoucí výpravy Harry Otto poznamenává: „James chtěl, aby dům vyjadřoval pocit pohodlí a bezpečí v době, kdy se Chris začíná aklimatizovat na svůj nový život civilisty.“
Návrhářka kostýmů Deborah Hopper říká: „Obstarali jsme si podrobné informace o dobovém oblečení a měli jsme řadu fotografií z celého Chrisova a Tayina života. Dbali jsme na to, abychom co nejvěrněji zachytili jejich osobní styl.“
Dokonce i vojenské uniformy, zejména uniformy jednotek Navy SEAL, se vyznačovaly prvky osobního vkusu. Aby byly uniformy věrohodné, konzultovalo oddělení Deborah Hopper všechny prvky uniforem do těch nejmenších detailů s vojenskými poradci. Ale jak Deborah upozorňuje: „Příslušníci jednotek SEAL nosí uniformy svým zvláštním způsobem, podtrhujícím jejich osobitost.“
Michael Panevics a jeho tým měli na starosti přesnost výzbroje a nesměli zapomenout na kontinuitu a souvislosti. Panevics vysvětluje „Chris měl při každé misi různé zbraně, ale scény filmu se natáčely v různém pořadí, takže jsme stále museli vyměňovat pušky a ruční zbraně podle toho, která mise se zrovna točila.“
V civilním životě „se Chris dal jen těžko označit za módní idol“, usmívá se Deborah Hopper. „Vyznával uvolněný a ležérní styl a v jeho šatník tvořily převážně džíny a trička nebo mikiny a spousta basebalových čepic. Po odchodu do civilu se Chris přestěhoval do Texasu a na oblékání se odrazily jeho západní kořeny. Bylo důležité, abychom při líčení jejich příběhu pravdivě zachytili všechny aspekty jejich života.“
„Jsem opravdu velmi vděčná za to, že každý, kdo se na tomto filmu podílel, šel nad rámec svých povinností.“, říká Taya Kyle. „Myslím, že do své práce vložili mnohem víc úsilí, než se od nich očekávalo, a přesně totéž platí i pro člověka, který do všeho dával víc, než bylo jeho povinností.“
Když Chris Kyle svlékl uniformu, jeho služba vlasti tím neskončila. Cooper k tomu říká: „Stejně jako pro mnoho dalších lidí vracejících se z války domů, i pro něj to bylo těžké, protože to chtěl a mohl, ale nemohl už být tam a chránit ty, kterým dosud hrozilo nebezpečí. Nakonec začal hledat způsoby, jak by mohl pomáhat dalším válečným veteránům doma v Americe.“
„Všechno, co udělal během svých misí, bylo hrdinské,“ říká Jason Hall, „ale stejně hrdinské bylo i to, co dělal po svém návratu domů. Je důležité si uvědomit, že tito vojáci se sice sami rozhodli sloužit vlasti, ale válku si nevybírali. Jakmile jejich noha vkročí na válečné území, musí plnit své poslání a všechno pro nás riskovat. Vidí a dělají věci, které jsou pro nás jen těžko představitelné a pochopitelné, ale pokud je o to žádáme, musíme být připraveni uvítat je po návratu domů s otevřenou náručí.“
Taya vypráví: „Slyšela jsem, že když podáte válečnému veteránovi pomocnou ruku, neuchopí ji oběma rukama; uchopí ji jednou rukou a druhou vztáhne dozadu, aby přivedl dalšího veterána. Je to naprostá pravda. Moc se těším, až uvidím, co budou lidé dělat – buď na počest Chrisova života, nebo proto, že se z filmu či knihy něco dozvěděli. Všichni můžeme vykonat spoustu dobrého pro spoustu lidí, kterým by to opravdu pomohlo. Nakonec, v životě přece není nic lepšího, než vědět, že jsme pozitivně ovlivnili životy dalších lidí, a to je to, co udělal Chris. Myslím, že ten film je pro něj další způsob, jak sloužit své vlasti.“
Eastwood dodává: „Ve všem, co Chris dělal, šel o krok dál, než byla jeho povinnost, a sem patří i jeho práce s válečnými veterány. Nakonec to sice vedlo k tragédii, ale to není to, co je v tomto příběhu důležité. Všichni doufáme, že film připomene lidem oběti vojáků a jejich rodin a přiměje je vážit si těch, kteří toho tolik obětovali službě vlasti.“
 
 
 
 
 
 
 
 
 
O HERCÍCH
 
BRADLEY COOPER (Chris Kyle / producent), dvojnásobný držitel nominace na Oscara, v současnosti hraje na Broadwayi postavu Johna Merricka ve hře „The Elephant Man“. V roce 2012 již Cooper tuto roli ztvárnil na divadelním festivalu ve Williamstownu. V broadwayské inscenaci režiséra Scotta Ellise dále hrají Patricia Clarkson a Alessandro Nivola. Hra má nadšenou odezvu u kritiky a na repertoáru zůstane až do neděle 15. února 2015.
Nedávno Cooper dokončil natáčení dosud nepojmenovaného filmu režiséra Johna Wellse, ve kterém také hraje Sienna Miller. V květnu 2015 budou Cooper, Emma Stone a Rachel McAdams hrát v dosud nepojmenovaném filmu režiséra Camerona Crowea.
Na začátku roku 2014 Cooper propůjčil svůj hlas postavičce Rocket Raccoon v akčním dobrodružném sci-fi „Strážci Galaxie“. Tento film režiséra Jamese Gunna vydělal po celém světě více než 770 miliónů dolarů a stal se tak překvapivým hitem loňského léta.
Naposledy byl Cooper nominován na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za ztvárnění vyšinutého agenta FBI Richieho DiMasa v dramatu režiséra Davida O. Russella „American Hustle“; ve filmu dále hráli Christian Bale, Amy Adams a Jennifer Lawrence. Film byl nominován na Oscara v deseti kategoriích, včetně nominace za nejlepší film. Za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli byl Cooper dále nominován na ceny Zlatý glóbus, BAFTA, Critics' Choice a Satellite Awards. Kromě toho získalo celé herecké obsazení filmu ceny SAG a Critics' Choice Award za vynikající herecký výkon ve filmu.
V roce 2013 se Cooper opět sešel s Edem Helmsem a Zachem Galifianakisem ve filmu „Pařba na třetí“, třetím pokračování velmi úspěšné komediální trilogie, která v celosvětovém měřítku vydělala více než 1,4 miliardy dolarů. Cooper si zopakoval svou roli z prvního filmu „Pařba v Las Vegas“, která je v USA dosud nejvýnosnější komedií s ratingem R (mládež do 16 let pouze v doprovodu dospělé osoby), a „Pařba v Bangkoku“, která je celosvětově nejvýnosnější komedií s ratingem R.
V roce 2013 hrál Cooper společně s Ryanem Goslingem a Evou Mendes v úspěšném dramatu režiséra Dereka Cianfrance „Za borovicovým hájem“. Národní rada amerických filmových kritiků (NBR) zařadila tento film mezi deset nejlepších filmů roku 2013.
Za roli v dramatu Davida O. Russella „Terapie láskou“ z roku 2012 byl Cooper nominován na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Tento film, ve kterém dále hráli Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver a Chris Tucker, získal osm nominací na Oscara, mezi kterými nechyběla ani nominace za nejlepší film. NBR vyhlásila Coopera za nejlepšího herce a dále za svůj výkon získal cenu Critics' Choice Award za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli v komedii. Kromě toho získal nominace na další ceny: Zlatý glóbus (za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli v komedii nebo muzikálu); SAG (za vynikající mužský herecký výkon v hlavní roli); Independent Spirit Award (za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli); a BAFTA (za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli).
V březnu 2011 Cooper hrál hlavní roli a produkoval kasovně úspěšný film režiséra Neila Burgera „Všemocný“, jeho hereckými partnery byli Robert De Niro a Abbie Cornish. Další Cooperovy filmy jsou: „Slova“, „A-Team“, „New Yorku, miluji Tě!“, „Až tak moc tě nežere“, „Naboř a ujeď“, „Yes Man“, „Slečna zamilovaná“, „Nesvatbovi“, „Léto k nepřežití“ a „Serena“.
Na jaře roku 2006 debutoval Cooper na Broadwayi v inscenaci Joea Montella „Three Days of Rain“, ve které dále hráli Julia Roberts a Paul Rudd. V červenci 2008 hrál Cooper v úspěšné hře Theresy Rebeck „The Understudy“, která měla premiéru na divadelním festivalu ve Williamstownu a jejíž vyprodaná představení sklízela nadšené ohlasy u kritiky.
Na televizní obrazovce si Cooper zahrál postavu Willa Tippina v úspěšném seriálu společnosti ABC „Alias“, který se dočkal natočení pěti řad. Dále Cooper hrál v dramatickém seriálu televizní stanice FOX „Plastická chirurgie s. r. o.“ a z produkce stejné stanice pochází i jeho další komedie točená jednou kamerou „Šéfkuchař nadivoko“ inspirovaná pokusy a strastmi renomovaného šéfkuchaře Anthonyho Bourdaina. Mezi jeho další televizní počiny patří: seriál „Jack & Bobby“, „Dotek zla“ a hostování v seriálech „Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti“, „Zákon a pořádek: Porota“ a „Sex ve městě“.
V březnu 2012 uzavřel Cooper pro svou produkční společnost 22nd & Indiana Pictures dvouletou opční smlouvu se společností Warner Bros. V květnu 2014 spojil Cooper síly se svým dlouholetým přítelem a partnerem Toddem Phillipsem a vytvořili produkční společnost (v současnosti bez názvu), která má uzavřenu tříletou opční smlouvu se společností Warner Bros. Pictures.
Cooper se narodil ve Filadelfii ve státě Pensylvánie a na Georgetownské univerzitě absolvoval s vyznamenáním v oboru angličtina. Po přestěhování do New Yorku získal magisterský titul v oboru umění na Actors Studio Drama School.
 
SIENNA MILLER (Taya Kyle) v současnosti hraje se Stevem Carellem, Channingem Tatumem a Markem Ruffalo v úspěšném životopisném dramatu Bennetta Millera „Hon na lišku“. Společně s Bradleym Cooperem nedávno dokončili natáčení dosud bezejmenného dramatu Johna Wellse, jehož uvedení je naplánováno na rok 2015. Mezi její další připravované filmy patří: „Unfinished Business“ s Vincem Vaughnem; celovečerní životopisný film o neblaze proslulém bostonském gangsterovi Whitey Bulgerovi v podání Johnnyho Deppa; a „High Rise“ režiséra Bena Wheatleyho.
Sienna Miller se narodila v New Yorku, do školy chodila v Anglii a nakonec vystudovala drama na Lee Strasberg Institute v New Yorku. Pozornost kritiky a diváků poprvé upoutala rolí platonické lásky postavy ztvárněné Danielem Craigem ve filmu Matthew Vaughna „Po krk v extázi“, za kterou byla nominována na cenu Empire Award v kategorii nejlepší začínající herečka.
Od té doby získala za svou filmovou práci řadu dalších ocenění, včetně nominace na cenu Independent Spirit Award za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli za roli ve filmu „Interview“ z roku 2007, a nominaci na Cenu britského nezávislého filmu za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu z roku 2008 „Na hraně lásky“; za tento film byla také nominována na cenu BAFTA Orange Rising Star Award.
Mezi další úspěchy Sienny Miller patří filmy „Warholka“, „Casanova“ a velmi úspěšný kasovní trhák z roku 2009 „G. I. Joe“. Za roli Baronky byla Sienna Miller na shromáždění amerických vlastníků kin NATO CinemaCon vyhlášena nejlepší herečkou ve vedlejší roli.
V roce 2013 byla Sienna Miller za roli v kritikou i diváky uznávaném původním filmu kanálu HBO „Dívka“ nominována na ceny BAFTA TV Award a Zlatý glóbus v kategorii nejlepší ženský herecký výkon v minisérii či televizním filmu. Film se zabýval vztahem mezi Tippi Hedren (Sienna Miller) a Alfredem Hitchcockem (Toby Jones) během natáčení hororové klasiky „Ptáci“.
Sienna Miller, vynikající divadelní herečka, debutovala ve West Endu v roce 2005 rolí Celie ve hře Williama Shakespeara „As You Like It“ v nastudování Younga Vica; za svůj výkon vedle Helen McCrory a Dominica Westa si vysloužila uznání kritiky i diváků. Společně s Jonnym Lee Millerem hrála v roce 2009 na Broadwayi ve  hře „After Miss Julie“, kterou na motivy původní švédské divadelní hry „Miss Julie“ pro broadwayské divadlo adaptoval Patrick Marber a režíroval Mark Brokaw. V roce 2011 hrála pod režijním vedením Trevora Nunna ve West Endu v Theatre Royal Haymarket v obnoveném nastudování hry Terence Rattigana „Flare Path“.
Sienna Miller se trvale věnuje humanitární práci. Jako vyslankyně nadace Global Cool pomohla změnit indickou legislativu, když otevřeně mluvila o problematice globálních změn klimatu. Nyní působí jako vyslankyně dětské charitativní organizace Starlight a světové humanitární organizace International Medical Corps.
 
 
O FILMOVÝCH TVŮRCÍCH
 
CLINT EASTWOOD (režisér/producent) si vydobyl uznání jako režisér, producent a herec; mimo jiné získal čtyři Oscary v kategorii nejlepší film za režii a produkci filmů „Million Dollar Baby“ a „Nesmiřitelní“.
Své první Oscary získal Eastwood za nejlepší režii a nejlepší film za western z roku 1992 „Nesmiřitelní“, který byl nominován celkem v devíti kategoriích, včetně Eastwoodovy nominace na cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Kromě toho získal Eastwood Zlatý glóbus, cenu DGA a ocenění několika sdružení kritiků za nejlepší film.
V roce 2005 Eastwood opět získal Oscary za nejlepší režii a nejlepší film za film „Million Dollar Baby“; za herecký výkon v tomto filmu byl také nominován na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Za tento film získal svou druhou cenu DGA a další Zlatý glóbus za režii a za hudbu byl tento film nominován na Zlatý glóbus.
Ještě dvakrát získal Eastwood dvojnásobnou nominaci na Oscara za nejlepší režii a nejlepší film: za dramatický thriller „Tajemná řeka“, za který byl nominován také na ceny Zlatý glóbus a cenu DGA, a drama z druhé světové války „Dopisy z Iwo Jimy“, který získal Zlatý glóbus a cenu Critics' Choice Award v kategorii nejlepší cizojazyčný film a řada sdružení filmových kritiků mu udělila ceny za nejlepší film. Film „Dopisy z Iwo Jimy“ navazoval na uznávané Eastwoodovo drama „Vlajky našich otců“.
V roce 2008 získal Eastwoodův film „Výměna“ tři nominace na Oscara a Eastwood byl nominován na ceny BAFTA a London Film Critics Award za nejlepší režii; film byl také nominován na Zlatý glóbus za nejlepší původní hudbu. Dále byl film nominován na Zlatou palmu a při své premiéře na filmovém festivalu v Cannes v roce 2008 získal zvláštní cenu. V tu dobou byl Eastwood již trojnásobným držitelem nominace na Zlatou palmu: v roce 1990 za film „Bílý lovec, černé srdce“; na festivalu v roce 1998 za životopisné drama „Bird“; a v roce 1985 za western „Bledý jezdec“. Za film „Bird“ také získal svůj první Zlatý globus za nejlepší režii.
V poslední době režíroval a produkoval filmovou verzi muzikálu oceněného cenou Tony „Jersey Boys“, která vypráví o vzniku kultovní rokové skupiny The Four Seasons. Další filmy z jeho režijní a produkční dílny jsou: životopisné drama „J. Edgar“; „Život po životě“, který získal italskou cenu David di Donatello Award za nejlepší zahraniční film; a historické drama „Invictus: neporažený“, za který získal cenu NBR a byl nominován na Zlatý glóbus a cenu Critics' Choice Award za nejlepší režii. Dále hrál, režíroval a produkoval psychologické drama „Gran Torino“, za které získal cenu NBR za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.
Eastwood režíroval a hrál hlavní role také v těchto filmech: „Krvavá stopa“, „Vesmírní kovbojové“, „Pravda zabíjí“, „Absolutní moc“, „Madisonské mosty“, „Zelenáč“, „Bojové nasazení“, „Náhlý úder“, „Honky Tonk Man“, „Ohnivá liška“, „Bronco Billy“, „Psanec Josey Wales“, „Vražda na Eigeru“, „Tulák z širých plání“, a ve svém režijním debutu „Zahrajte mi "MISTY"“.
Nejdříve se Eastwood ve světě proslavil jako herec v legendárních westernech „Pro hrst dolarů“, „Pro pár dolarů navíc“, „Hodný, zlý a ošklivý“, „Pověste je výš“ a „Dva mezci pro slečnu Sáru“. Hrál také v dalších filmech: „Kellyho hrdinové“, „Útěk z Alcatrazu“, sérii akčních filmů „Drsný Harry“, „Nikdy neprohrát“, „Vždycky zvítězit“, „S nasazením života“ a „Zpátky ve hře“.
Během své zářné kariéry získal Eastwood řadu ocenění za celoživotní přínos filmu, včetně ceny Filmové akademie Irving Thalberg Memorial Award a ceny Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu Cecil B. DeMille Award. Dále získal uznání Asociace amerických režisérů DGA, Asociace amerických producentů PGA, Sdružení filmových a televizních herců SAG, Amerického filmového institutu, Filmové společnosti Lincolnova Centra, Společnosti francouzského filmu, Národní rady amerických filmových kritiků NBR a Institutu Henryho Manciniho. Je držitelem vyznamenání Kennedyho centra a ceny kalifornského guvernéra za přínos umění. Nedávno mu francouzský prezident Nicolas Sarkozy předal řád Komtur čestné legie.

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.