Share |

dTest radí: Sypete si do kávy bílý prášek? Do mléka má daleko

Instantní přípravky do kávy se prodávají pod různými názvy – coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní sušená pochoutka nebo pěna do kávy. Pro zjednodušení se jim říká sušená smetana. Co je však od opravdové smetaně dělí? Spotřebitelský časopis dTest porovnal 16 výrobků k zabělení černé kávy. Ve srovnání s opravdovým sušeným mlékem obsahují místo mléčného tuk rostlinný a celou řadu „éček“.
 
Přestože vzhled a možná i způsob použití svádí ke zjednodušování, název „smetana do kávy“ je pro tyto výrobky nepřípustný. S mlékem mívají rostlinné náhražky společnou pouze barvu a přítomnost mléčné bílkoviny. Základ tvoří glukózový sirup a rostlinný tuk. „Výrobcům označování problém nečiní, horší to je někdy s prodejci. Rezervy ve správných pojmenováních najdete například v e-shopech,“ poznamenává Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.
 
Důvodů pro použití bělidel do kávy může být několik. Hlavní výhodou je, že je můžete dlouho skladovat, navíc bez zvláštních nároků na teplotu. Nejspíš proto se s bělidlem můžete setkat i v kávových automatech, kde je jejich používání maskováno například pod názvem „bílá káva“. Další výhodou je nízká cena (od 6 Kč za 100 gramů směsi).
 
Éčka nemohou v bělidlech chybět z technologických důvodů, protože se starají o to, aby výrobek nehrudkovatěl, dobře se rozpouštěl, držel si stále svou texturu a vytvářel plný chuťový dojem. „Naše hodnocení jsme postavili výlučně na informacích z obalu a zohledňovali jsme v něm obsah cukru, soli a bílkovin, použitý tuk a také zastoupení potravinářské chemie. Ve složení jsme ale narazili i na látky, které nejsou nezbytné, a to například barvivo a aroma,“ komentuje Hana Hoffmannová.
 
Tuk je nositelem chuti, jeho obsah se u sledovaných výrobků pohyboval od 10 do 40 %, tedy na škále od smetany na vaření až po smetanu ke šlehání de luxe. Výrobci používají místo mléčného tuku nejčastěji kokosový, palmový nebo sójový. dTest negativně hodnotil, že výrobci produktů Samantha Lux, Mokate Carmen pěna, Samantha Standard, Amylon Coffee Creamer a Lidl/Monte Santos Creamore tuky částečně ztužovali. Při částečném ztužování totiž mohou vznikat prokazatelně škodlivé transmastné kyseliny. Plně ztuženým tukům srážel také body, jen mírněji. Při plném ztužování totiž transmastné kyseliny nevznikají.
 
Cukr byste možná v instantních náhradách smetany nehledali. „Cukrovkáři by se však měli mít na pozoru a číst složení, protože glukózový sirup jsme našli ve všech sypkých instantních směsích,“ konstatuje Hana Hoffmannová a dodává: „Problém představuje množství cukru, které glukózový sirup do výrobku vnáší, aniž by vytvářel sladkou chuť na jazyku. Rozdíly mezi výrobky jsou propastné. Cukrovým rekordmanem je výrobek Albert Quality – uvádí 81 g ve 100 g instantní směsi. Jinými slovy s každou dávkou tohoto výrobku, kterou si nasypete do šálku, dostanete i jednu lžičku cukru, o které nevíte.“ Za zmínku stojí ještě výrobky s druhým a třetím nejvyšším podílem cukru – Samantha Lux a Samantha Standard ukrývají ve 100 g prášku 68, respektive 69 g cukru.
 
Srovnání bělidel do kávy najdete na webu www.dtest.cz. Kompletní výsledky přineslo únorové vydání časopisu dTest.
 
Tipy dTestu: Pokud patříte mezi příznivce bělidel do kávy, vybírejte si výrobky, ve kterých nejsou částečně ztužené (hydrogenované) tuky. Ty totiž mohou obsahovat škodlivé transmastné kyseliny.
 
Čím méně cukru v nutriční tabulce, tím lépe. Pokud to není nutné, například kvůli intoleranci laktózy, dopřejte si výživově hodnotnější mléko nebo smetanu. Alergikům s citlivostí na mléčnou bílkovinu raději bělidlo do kávy nedávejte, protože i v bělidlech ji najdete.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.