Share |

Výstava Neviditelná Olomouc provede světem nevidomých

foto: pořadatel akce

Ve čtvrtek 1. srpna začala v Olomouci zážitková výstava přibližující svět nevidomých Neviditelná Olomouc. V prostoru Křížkovského 5 v centru města si návštěvníci v absolutní tmě vyzkouší pohybovat se bez - pro ně nejdůležitějšího smyslu - bez zrakových vjemů. „Zažijí si tak, jaké to je slyšet Olomouc, cítit Olomouc a hmatat Olomouc. Cílem je představit život nevidomých nejen v černých barvách, ale takový, jaký je - někdy černý, někdy růžový,“ přibližuje ředitel pořadatelského TyfloCentra Olomouc Petr Zavadil.
 
Výstava Neviditelná Olomouc je rozdělená do dvou částí. První, pro návštěvníky nejatraktivnější, je neviditelná, tmavá a přibližuje různé aspekty olomoucké historie a bariéry, se kterými se nevidomi a slabozrací potýkají v běžném životě. „Světlá část výstavy má návštěvníka uvést do světa zrakově postižených. K dispozici budou hry pro nevidomé, kompenzační pomůcky, pomůcky v domácnosti, didaktický film o bariérách, které nevidomé a slabozraké potkávají v denním životě,“ doplnil ředitel TyfloCentra Petr Zavadil.
 
Vidoucím návštěvníkům budou s pohybem v absolutní tmě pomáhat průvodci s různým stupněm zrakové vady. Podobně tomu bude i ve světlé části. Průvodci budou návštěvníkům představovat nejen vystavené exponáty, ale i své osobní příběhy a postřehy z běžného života. Účelem výstavy je vzbudit u veřejnosti pochopení s nevidomými. Často se stává, že lidé nevědí, jak se k handicapovanému chovat, jak s ním komunikovat. „Skutečné integrace zrakově postižených do společnosti se však dosáhne až ve chvíli, kdy bude široká veřejnost považovat setkání s nimi za naprosto běžnou událost,“ upozorňuje Petr Zavadil.
 
Kromě olomouckého TyfloCentra, které se stará o více než dva tisíce nevidomých a slabozrakých, se na výstavě významnou měrou podílel také akademický sochař Ondřej Oliva. Jednatřicetiletý rodák z Velehradu se spolu s artdirectorem výstavy Jakubem Uksou snažili vymanit z tradičního černo-bílého klišé světa nevidomých, tj. černé brýle a bílá hůl, aby ukázali, že i zrakově handicapovaní mohou vidět, a často i barevněji než vidoucí. „Představuji si, že jsou často osvobozeni od vizuální formy, kterou jsme my naopak spoutáni a dokáží tak mnohem lépe a rychlejí jít k podstatě věci, citu a člověka, která se skrývá za tím, co je viditelné očima. Proto ta barevná grafika a duhové barvy na plakátu výstavy,“ říká sochař Ondřej Oliva.
 
Expozice výstavy se v průběhu výstavy po několik měsících několikrát obmění, aby měli důvod se na ni vracet i návštěvníci, kteří si ji už „osahali“. Unikátní projekt je významným i pro klienty olomouckého TyfloCentra z jiného důvodu. „Projekt výstavy zabezpečil pracovní uplatnění osobám nevidomým a slabozrakým. Veškerý personál výstavy má nějaký druh oční vady,“ uvedl Petr Zavadil.
 
Výstava Neviditelná Olomouc je nejvýznamnější součástí projektu Podpora pracovníků se zdravotním postižením a posílení kapacity TyfloCentra Olomouc, o.p.s., který byl podpořen z Blokového grantu Fondu pro nestátní neziskové organizace Programu švýcarsko-české spolupráce administrovaný Nadací Partnerství.
 
O prázdninách otevřeno:
út – pá: 9.00 – 12.00 a 14.00 – 17.00
so – ne: 9.00 – 12.00 a 14.00 – 18.00
 
V průběhu školního roku se otevírací doba změní.
 
Vstupné:
základní 60 Kč, snížené 40 Kč.
 
Výstava Neviditelná Olomouc začíná 1. 8. 2013 a potrvá až do 31. ledna 2015. Více info a rezervace na www.neviditelnaolomouc.cz


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.