Share |

Velký inovátor blues Robert Cray se vrací do Prahy

foto: pořadatel akce

Zvukově výborně disponované prostředí pražské Akropole bude 27. října místem, kde bude možné po dvou letech zažít samostatný koncert jednoho z nejoriginálnějších bluesmanů posledních čtyř dekád. V roce, kdy Robert Cray slaví s neutuchající energií neskutečných 40 let na scéně, představí tento pětinásobný držitel ceny Grammy nové album “In My Soul”, které sklízí zasloužený ohlas po celém světě. Vedle desky přiveze i obrovskou dávku vitality a energie, jíž je se svojí kapelou na pódiu proslulý. Rafinovaný mix blues a soulu, okořeněný mimo jiné přísadami funku či r’n’b, hlas, který umí dojmout, být vemlouvavý, přesvědčivý i strhující. Originální a nezaměnitelný styl hry na elektrickou kytaru. A zejména sdílené nadšení z hudby od muže, který, přes svoji pevnou pozici na hvězdném hudebním nebi, zůstává pokorným umělcem s velkým respektem a úctou k fanouškům a publiku. Sečteno a podtrženo: V předvečer státního svátku nás čeká velká slavnost radosti z hudby, která rozproudí krev v těle a potěší srdce i uši.
 
Robert Cray se svojí kapelou vystoupí v Paláci Akropolis 27. října od 20 hodin, vstupenky v ceně 790 Kč a 1290 Kč jsou k mání v síti Ticketpro a na pokladně Paláce Akropolis. Více informací na www.unitedislands.cz.
 
Čtyřicetiletá cesta Roberta Craye krajinou blues a rocku, kterou lemuje 15 nominací na cenu Grammy, z toho pět “proměněných”, 17 alb, milióny prodaných nosičů a tisíce koncertů po celém světě, začala v rodině profesionálního vojáka, která se často stěhovala. O svém dětství vypráví: “Pořád jsme se někam přesouvali, měl jsem dost času, a tak se kytara stala mojí kámoškou. Když jsem ji poprvé vzal do ruky, právě vystartovali Beatles. Proto jsem kytaru dostal já, a proto jí dostaly v té době spousty dětí.” Dále vykresluje onu atmosféru, typickou pro šedesátá léta po celém světě: “Všichni tím žili, neustále to vřelo: ‘Koukej, co jsem se naučil za grif.’ nebo: ‘Tak jo, já vás ten fígl naučím…’ Tohle zažehlo můj zájem o hudbu a ten už mne nikdy neopustil.”
 
V roce 1974 se Robert Cray objevil poprvé na pódiu se svojí kapelou Robert Cray Band. Mezi své vzory řadí mimo jiné Jimiho Hendrixe, Buddyho Gaye a B. B. Kinga, ale zejména Alberta Collinse, jehož show viděl na školní akci. První album vydávají v roce 1980. Zásadním přelomem a dodnes jednou z nejdůležitějších desek bluesové historie je však album Strong Persuaderz roku 1986. Je považováno za dílo, které blues převedlo do doby syntezátorů a MTV a nabídlo jej širokému rockovému i popovému publiku. Originální kytarový styl, výjimečná schopnost přijímat prvky soulu a r’n’b, vstřebávat podněty z aktuálního hudebního světa Roberta Craye vyneslo do nejvyšších pater muzikantské extratřídy. Má za sebou účinkování a spolupráci s takovými osobnostmi, jako jsou  Eric Clapton, Keith Richards, Tina Turner nebo bluesová legenda John Lee Hooker. V roce 2011 byl uveden do Bluesové síně slávy ve svých 57 letech jako vůbec nejmladší interpret v historii.
 
Do Prahy přiveze vedle osvědčených hitů i materiál z nového CD In My Soul, které je dalším skvělým počinem. Vedle vlastních skladeb zde skládá hold několika velikánům - soulovému guru Otisi Reddingovi, loni zesnulému zpěvákovi Bobby “Blue” Blandovi, najdeme zde i poklonu Bookeru T. Jonesovi. Britský Guardian poukazuje na to, že jako vždy je Crayův hudební svět plný upřímných emocí a končí svoji nadšenou recenzi třemi lapidárními slovy: „Mistr v práci”.
 
Díky pořadatelům festivalu United Islands of Prague se můžete 27. října nechat unést do emocionálního světa mistra moderního blues Roberta Craye v inspirativním prostředí pražského Paláce Akropolis i vy.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.