Share |

V Národní potravinové sbírce může pomoci každý, nákupem nebo jako dobrovolník

foto: Byznys pro společnost

V sobotu 16. listopadu proběhne ve 107 obchodech po celém Česku první Národní potravinová sbírka ve prospěch azylových domů, domovů pro seniory, lidí bez domova a dalších organizací, které pomáhají lidem v nouzi. Každý bude moci darovat trvanlivé potraviny, které prostřednictvím potravinových bank poputují potřebným v daném kraji. Akci podporují známé osobnosti Lejla Abbasová, Ilona Csáková, Roman Vaněk, Ivana Jirešová a Chantal Poullain.
 
V rámci Národní potravinové sbírky bude možné darovat potraviny z charitativního nákupního seznamu trvanlivých potravin. Potraviny budou v obchodech Tesco, Albert, Globus, Interspar a Makro vybírat dobrovolníci v modrých zástěrách s logem projektu "Potraviny pomáhají". Potraviny dále poputují přes potravinové banky organizacím, které je rozdělí mezi své klienty - matky s dětmi, sociálně slabé, děti či seniory. Desetina obyvatel Česka žije pod hranicí chudoby a dalších 1,7 miliónu lidí musí vystačit s příjmem těsně nad ní. Právě těm bude směřovat pomoc z Národní potravinové sbírky.
 
"Matky samoživitelky patří k těm nejohroženějším chudobou a po zaplacení všech výdajů jim na den na jídlo může zbýt i jen stokoruna pro celou rodinu. Darováním jedné či více trvanlivých potravin může lidem v nouzi pomoci každý," uvedla Ivana Jirešová, která sbírku podporuje.
 
Seznam prodejen, kde se sbírka uskuteční, je k dispozici na webu www.potravinypomahaji.cz. "Největší výzvou je zapojit dostatečný počet dobrovolníků. Jejich úkolem bude informovat zákazníky a vybírat od nich darované potraviny. Pokud by se ještě někdo měl zájem zapojit, ať se přihlásí," uvedla Pavlína Kalousová za platformu Byznys pro společnost, která akci organizuje. Na webových stránkách jsou pro zájemce o dobrovolnickou pomoc k dispozici kontakty na koordinátory sbírky v místě jejich bydliště.
 
Organizátoři sbírky, platforma Byznys pro společnost a Česká Federace potravinových bank, spolu se zapojenými partnery upozorňují také na skutečnost, že darování potravin v Česku je pro firmy značně nevýhodné. Výrobci a prodejci potravin totiž musejí z darovaných potravin odvádět 15% DPH a navíc každou darovanou položku uvést v darovací smlouvě. "Zlikvidovat potraviny před datem spotřeby, které již prodat nelze, ale mohly by posloužit potřebným, je tak snadnější a levnější než je darovat," říká Roman Vaněk. Řada zemí EU přitom pro podobné případy uplatňuje výjimku a darované potraviny jsou od daně osvobozeny.
 
Ve sbírce darují potraviny firmy Penam, Tatra a Kostelecké uzeniny. Firma Unilever přispěje mimo jiné zbožím značek Knorr a Lipton. Dále budou darovat firmy Panzani, Lorenz a Santa Maria. S dopravou do skladů potravinových bank pomohou řidiči DHL Express.
 
Podobné sbírky potravin pro potřebné před Vánocemi jsou tradicí především v západní Evropě. Tu českou iniciovala společnost Tesco, která má v této oblasti mnohaleté zkušenosti z Velké Británie. Podobné akce již proběhly také v Maďarsku a Polsku. Minulý rok se v Maďarsku do sbírky potravin zapojilo 3 000 dobrovolníků ve 230 obchodech, kteří od zákazníků vybrali 93 tun potravin (186 000 jídel). "Doufáme, že Národní potravinová sbírka bude mít stejný úspěch i u nás," uvedl Fabrice-Martin Plichta z České federace potravinových bank.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.