Share |

Světozor obsadí vojska Varšavské smlouvy, chartisté i OF

foto: pořadatel akce

Pražské kino Světozor se v pondělí 17. listopadu stane svědkem sovětské invaze, vzniku Charty 77, sametové revoluce i rozdělení Československa. Česká televize zde pro veřejnost uvede všechny nové filmy z cyklu České století režiséra Roberta Sedláčka, a to zcela zdarma. Projekce budou součástí Festivalu svobody.
 
„Sérii projekcí odstartujeme v pravé poledne snímkem Musíme se dohodnout, který mapuje první dny po invazi v roce 1968. Následovat budou filmy Je to jen rock´n´roll o vzniku Charty 77, Poslední hurá, které pojednává o sametové revoluci a snímek Ať si jdou, přibližující rozpad Československa, po kterém bude ještě jednou promítnut film Poslední hurá. Zvláště zvědavý jsem na to, jak budou diváci vnímat herce v rolích politických ikon polistopadového vývoje, ať už jde o Marka Daniela jako Václava Havla, Jaroslava Plesla jako Václava Klause nebo Martina Dejdara jako Miroslava Macka,“ shrnuje kreativní producent České televize Jan Lekeš, v jehož tvůrčí producentské skupině České století vzniká.
 
Autorsky zpracovaná série televizních dramat, která se vrací ke klíčovým událostem českých dějin z pohledu jejich aktérů, se bude kromě pražského Světozoru promítat také v brněnském kině Scala a divadle Husa na provázku a ostravském Minikinu. „Svou geografickou polohou je kino Světozor nedaleko místům událostí let 1968 či 1989, programovou koncepcí mu jsou zase blízké ambiciózní umělecké projekty, jimiž pokus o reflexi nedávno minulých historických milníků bezpochyby je. Jsme proto rádi, že můžeme ve spolupráci s Českou televizí hostit tuto speciální událost, navíc v den dvacátého pátého výročí Sametové revoluce,“ říká mluvčí kina Světozor Jan Noháč.
 
„V rámci oslav 25. výročí Sametové revoluce Česká televize odvysílá řadu tematicky zaměřených pořadů od dokumentů přes unikátní koncerty až po speciální Otázky Václava Moravce s českým a slovenským premiérem. Protože při každé příležitosti chceme divákům nabízet něco navíc, rozhodli jsme se udělat krok směrem do ulic, resp. do kin, a uspořádat exkluzivní předpremiéru všech čtyř nových filmů oceňovaného cyklu Českého století, které v televizi budou vysílány vždy v neděli od 16. listopadu do 7. prosince. Snad diváci v Praze, Brně i Ostravě tento mimořádný předpremiérový dárek na velkém filmovém plátně od České televize ocení,“ říká ředitel programu České televize Milan Fridrich.
 
Vstup na všechny projekce filmů z cyklu České století je zdarma.
 
České století 17. listopadu v pražském kině Světozor (Vodičkova 41)
 
12:00 Musíme se dohodnout (1968)
Týden po 21. srpnu 1968. Sovětská okupace, smrtelná rána Pražskému jaru. Šok. Zoufalství i odhodlání. A pak jednání v Moskvě. A kapitulace.
Hrají: E. Horváth, J. Gallovič, O. Ignatusha, J. Greššo, J. Zapletal ml. a další.
 
14:00 Je to jen rock´n´roll (1976)
Píše se rok 1976 a před pražským soudem probíhá proces se skupinou The Plastic People of the Universe. Mimořádný zájem veřejnosti, v normalizačním bezčasí se cosi začíná měnit. Rodí se myšlenka Charty 77.  Marginální zákaz jedné neznámé hudební skupiny vede k velkým následkům, k procitání lidské svobody.
Hrají: M. Daniel, T. Hofová, D. Matásek, F. Němec, P. Vacek, M. Táborský, M. Pavlata a další.
 
16:00 Poslední hurá (1989)
Rok 1989 a pád komunistického režimu. Kdo si vůbec pamatuje, co je to skutečná demokracie? Kdo udrží v ruce otěže doby, kde se idealismus potká s pragmatismem normálního života? Havel a Čalfa, taková byla realita.
Hrají: M. Daniel, J. Lábus, O. Kaiser, R. Luknár, J. Plesl, M, Hanuš, A. Švehlík
 
18:00 Ať si jdou (1992)
Poslední díl unikátní filmové série, která rozkrývá tabu klíčových událostí našich moderních dějin. Od Masaryka ke Klausovi a Mečiarovi. Konec Československa.
Hrají: J. Plesl, M. Ťapák, M. Hanuš, B. Klepl, M. Daniel, M. Dejdar, A. Švehlík, K. Halbich a další.
 
20:30 Poslední hurá (1989)
Rok 1989 a pád komunistického režimu. Kdo si vůbec pamatuje, co je to skutečná demokracie? Kdo udrží v ruce otěže doby, kde se idealismus potká s pragmatismem normálního života? Havel a Čalfa, taková byla realita.
Hrají: M. Daniel, J. Lábus, O. Kaiser, R. Luknár, J. Plesl, M, Hanuš, A. Švehlík
 
www.kinosvetozor.cz


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.