Share |

Rotozaza - Netradiční divadelní zážitek

foto: pořadatel

Z kavárenského hosta během chvíle hercem? Jde to!, říká britský soubor Rotozaza, který nyní míří i do Prahy.

Netradiční divadelní zážitek, ve kterém se v aktéry herecké akce promění sami diváci, nabídne v dubnu v několika pražských kavárnách britské divadelní uskupení Rotozaza.

Nenápadný projekt s názvem Etiquette počítá vždy se dvěma diváky, kteří se zároveň stanou jedinými herci představení. Ti podle režijních pokynů ze sluchátek na mikro-scéně kavárenského stolku sami pro sebe rozehrávají každodenní etudy; vyprávějí příběhy či ztvárňují známé momenty z divadelních her či filmů. Na pohled pouhá konverzace v kavárně, a přesto velké životní drama odehrávající se nenápadně ve veřejném prostoru. „Prostředí kavárny se tak stává jevištěm pro celé představení, ostatní hosté si však často ani ničeho neobvyklého nevšimnou a dál popíjejí svou kávu. Pro diváky-účinkující však jde o zcela unikátní zážitek; nemusí se bát svých hereckých schopností, a přesto se z pasivního příjemce stávají aktivním účinkujícím a velmi přirozenou a nenásilnou formou na vlastní kůži zažívají divadelní akci,“ vysvětluje Daniela Pařízková, výkonná ředitelka Pražského Quadriennale, na jehož pozvání představení Etiquette do Prahy zavítá.

Představení bude uváděno od 16. do 22. dubna v kavárně Divadla Na zábradlí, Café Nona na Nové scéně, Kafe Komedie (Divadlo Komedie) a Café Imperial. Projekt je uměleckým programem mezinárodního symposia Dramaturgie autorského divadla: Sdílený prostor pořádaného Pražským Quadriennale. Vstupenky je nutné zakoupit předem na www.pq.cz v ceně 80 Kč za jednu vstupenku nebo 150 Kč pro dvojice. S ohledem na charakter představení je počet vstupenek omezen.

Etiquette sklízí nadšené ohlasy ze strany odborné kritiky i samotných diváků, kterým zcela mění představy o současném divadle. Například britský The Guardian představení zhodnotil slovy: „Hyperrealita… vytvořením zcela soukromého prostoru ve veřejném prostředí kavárny dochází k něčemu naprosto výjimečnému.“ Video z uvedení natočené deníkem New York Times je k dispozici na http://video.nytimes.com/video/2008/01/16/theater/1194817112282/urbaneye....

Kolektiv Rotozaza v představení Etiquette i dalších svých projektech rozvíjí novou divadelní formu tzv. autoteatro, kdy dané dílo performují sami pro sebe samotní diváci. Rotozaza uvedla Etiquette od premiéry v roce 2007 na mnoha prestižních světových festivalech a akcích v Evropě i v dalších zemích jako festival v Edinburghu či Under the Radar v New Yorku. Projekt, jehož autory jsou Ant Hampton a Silvia Mercuriali, byl celkem realizován již ve čtrnácti jazykových mutacích, v Praze bude uveden v české verzi, nicméně zahraniční návštěvníci mohou hru odehrát i v ostatních jazykových mutacích.

Symposium Dramaturgie autorského divadla: Sdílený prostor se zaměřuje na tzv. devised theatre, v němž zásadní roli hraje dialog, a to jako metoda tvůrčího procesu i jako princip komunikace s publikem. Symposium je určené zejména pro samotné divadelní tvůrce, příspěvky uvedou např. Tim Etchels, Gob Squad, Campo, Jocelyn Clarke a Motus, z domácích tvůrců pak Jan Nebeský, Handa Gote, VOSTO5, Nanonach či Continuo. Do veřejné výzvy poslalo přihlášku s příspěvkem dalších 50 tvůrců ze 20 zemí. Symposium bude probíhat od 20. do 21. dubna v Divadle Archa. Podrobnější informace jsou k dispozici na www.pq.cz Jedná se o jednu z řady aktivit, kterým se pořadatelé Pražského Quadriannele věnují v mezičase mezi jednotlivými ročníky této prestižní mezinárodní přehlídky scénografie a divadelního prostoru, dále se budou konat např. scénografické dílny, stáže, pokračovat bude vydávání publikací se scénografickou tématikou.

Poslední ročník Pražského Quadriennale v roce 2011 přilákal přes 40 tisíc návštěvníků a k tomu početné výpravy umělců, režisérů, scénografů či designerů z více než 70 zemí celého světa. V centru Prahy vyrostlo několik kulturních „ostrovů“, které návštěvníkům i kolemjdoucím měly připomenout, že divadlo a divadelní scénu lze dnes nalézt (či vystavět) téměř kdekoliv. Vedle nadcházejícího sympozia Dramaturgie autorského divadla: Sdílený prostor se pořadatelé věnují řadě dalších aktivit, například na jaře letošního roku vyjde kniha reflexí 11. ročníku PQ nazvaná Dissapearing Stage editovaná Arnoldem Aronsonem.

Více informací o souboru Rotozaza je k dispozici na www.rotozaza.co.uk.

www.pq.cz


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.