Share |

PKF - Prague Philharmonia: Dvacetiletý dirigentský talent z Venezuely a prvotřídní flétnistka z Francie

Magali Mosnier
foto: Steven Haberland

Nadcházející koncert Orchestrálního cyklu domácího tělesa PKF – Prague Philharmonia uvítá své abonenty a příznivce v novém roce ryze klasicistním programem. Tuto neděli 12. ledna od 19.30 hodin vystoupí na dirigentský stupínek ve Dvořákově síni Rudolfina jeden z nejmladších dirigentů, kteří kdy ve společnosti PKF účinkovali. Je jím vycházející hvězda z Venezuely, teprve dvacetiletý Ilyich Rivas. Program večera pak svou jemností a zároveň dynamičností naplní okouzlující flétnová hra jedné z nejnadanějších francouzských hudebnic Magali Mosnier.
 
Orchestr PKF – Prague Philharmonia, jenž ve své jubilejní dvacáté sezoně změnil původní název Pražská komorní filharmonie, se po několika koncertech vyžadujících velká obsazení vrátí pro tuto příležitost k subtilnějšímu uspořádání. Pod vedením dirigenta Ilyiche Rivase zahraje Symfonii D dur „Pastorální“, op. 4, č. 2 zakladatele tzv. mannheimské školy, Jana Václava Stamice Koncert pro flétnu a orchestr č. 2 D dur, KV 314 předního představitele hudebního klasicismu Wolfganga Amadea Mozarta a večer zakončí svěží Symfonií č. 4 B dur, op. 60 neméně proslulého klasika Ludwiga van Beethovena, jež je samotným autorem mimořádně ceněna.
 
Na koncert zbývají poslední volné vstupenky, které je možné zakoupit hodinu před začátkem koncertu na pokladně Rudolfina, na adrese náměstí Jana Palacha 79/1, Praha 1. Více informací je k dispozici na čísle 224 267 644, e-mailu vstupenky@pkf.cz, dále na www.pkf.cz nebo na Facebooku.
 
Entuziastický Ilyich Rivas je již ve svých dvaceti letech považován za velký příslib světa vážné hudby. Svým přirozeným talentem okouzlil publikum již v 16 letech, kdy poprvé vedl Atlantský symfonický orchestr. Za podpory svého otce, někdejšího hudebního ředitele Metropolitního státního symfonického orchestru v Denveru, se Rivas ve svém velmi útlém věku rozhodl živit tím, co miluje. „Jedna z nejdůležitějších věcí je být vášnivý. Užívám si dirigování jako žádnou jinou věc na světě, tak si chci užít každou chvilku toho, když jsem na pódiu,“ říká Rivas o dirigování.  Právě za jeho dramatičnost a vášeň a za schopnost nechat hudbu dýchat jej již ocenili mnozí hudební kritikové. „Ilyich Rivas je fenoménem, který si rychle získává jméno… soudě dle jeho debutu v Liverpoolské Královské filharmonii, je téměř znepokojujícím způsobem nadaný… jeho další dráhu se rozhodně vyplatí sledovat,“ uvedl britský list The Guardian.
 
Šarmantní flétnistka Magali Mosnier, která již v minulosti s PKF vystupovala, se publiku sólově představí při Mozartově Koncertu pro flétnu a orchestr č. 2 D dur, KV 314, jenž se dá označit za stěžejní opus flétnového repertoáru. Jedna z nejžádanějších flétnistek, která kromě sólistické kariéry zastává i pozici vedoucí orchestrální sekce Orchestre Philharmonique de Radio France, si své renomé zasloužila především ziskem prestižní ceny ARD v Mnichově a svým vystupováním na prestižních festivalech a v předních koncertních sálech, jako jsou salzburské Mozarteum, ludwigsburgský festival, berlínský Konzerthaus, amsterdamský Concertgebouw Mezinárodní festival v Mentonu, Potsdam Sanssouci a mnoha dalších.
 
Hudební ukázky skladeb, které zazní na nedělním koncertu:
Jan Václav Stamic – D dur „Pastorální“, op. 4, č. 2
http://youtu.be/xYse81PVbRQ

Wolfgang Amadeus Mozart –Koncert č. 2 D dur pro flétnu a orchestr, KV 314
http://youtu.be/52NaK0iuFNw

Ludwig van Beethoven – Symfonie č. 4 B dur, op. 60
http://youtu.be/h7D746GtsWk

 
Program:
Jan Václav Stamic – Symfonie D dur „Pastorální“, op. 4 č. 2
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert č. 2 D dur pro flétnu a orchestr, KV 314
Ludwig van Beethoven – Symfonie č. 4 B dur, op. 60
 
Účinkují:
PKF - Prague Philharmonia
Ilyich Rivas – dirigent
Magali Mosnier – flétna
 
www.pkf.cz


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.