Share |

Nepřehlédněte další EuroConnections - zahrají Einar Stray a Bratři Orffové

 Einar Stray
foto Akropolis

EuroConnections nabídnou post-rockové nálady z Norska a český elekro-folk.

Poslední únorový den vystoupí v Paláci Akropolis norský objev Einar Stray a domácí Bratři Orffové.

29. únor je výjimečný den, který přichází jen jednou za čtyři roky a tak by se v něm mělo stát něco opravdu neobyčejného. Právě takový zážitek slibuje koncert norského klavíristy a zpěváka Einara Straye a jeho skupiny, který se uskuteční v Paláci Akropolis v rámci série EuroConnections. Jednadvacetiletý objev loňského roku si díky svému debutu Chiaroscuro  vysloužil srovnání se Sigur Rós či Sufjanem Stevensem. Třešničkou na dortu večera bude vystoupení českého elektro-folkového projektu Bratři Orffové, který se vrací na pódia po více než dvou letech.

Jen výjimečně muzikant pojmenuje svoji nahrávku tak příhodně jako se to povedlo norskému zpěvákovi a skladateli Einaru Strayovi. Italský termín Chiaroscuro na titulu jeho debutu popisuje malířskou metodu využívající kontrastů mezi světlem a tmou a skvěle sedí na jeho fantastický hudební „šerosvit“. Magické postrockové písničkářství zde s pomocí rockových i symfonických nástrojů kreslí úchvatný třetí rozměr nálad, které posluchače obejmou a nepustí. Čas jako kdyby s nimi běžel jinak, a často svojí stopáží sahají až k deseti minutám.

Einar Stray začal svoji hudební kariéru už v šestnácti letech a o dva roky později debutoval nahrávkou Favors & Fields umístěnou na jednu stranu společné vinylové desky vydané se spřízněným hudebníkem Moddim. Tříleté čekání na regulérní albovou prvotinu ukončila v únoru loňského roku nahrávka Chiaroscuro. Grandiózní a zvukově květnaté skladby desky popsal britský hudební tisk jako „Andrew Bird tancující se Sufjanem Stevensem na hudbu Sigur Rós“ a sám Einar přiznává vliv kanadských post-rockových klasiků Godspeed You! Black Emperor. Na rozdíl od jejich instrumentálního rocku ale vyznává písňový formát, kde se jeho hlas proplétá s dívčími vokály. Na turné mimořádně talentovaného mladíka z pobřežního městečka Sandvika na východě Norska doprovází muzikanti ze spřízněných kapel Shimmering či Team Me a skladby tak naživo dostávají přímo epických rozměrů.

Ve stejný den, kdy Einar Stray poprvé zahraje českému publiku, se po třech letech na koncertní pódia vrátí seskupení Bratři Orffové z moravskoslezského Krnova. Ivánek Gajdoš a Lukáš Novotný ve svém projektu propojují kutilskou elektroniku s intimním folkem a dadaistickými texty. Poprvé se potkali před deseti lety a po skladbách na kompilaci Algidance II.a chilloutovém výběru časopisu Ultramix překvapili v roce 2005 originálním debutem Bingriwingri vítajícím posluchače do snových krajin imaginárního městečka stejného jména. Album, na němž se podíleli i ZKA4T, Floex či Filip Míšek (tehdy Khoiba, dnes Dikolson), posbíralo skvělé recenze a nominace na Anděla nebo ceny časopis Filter.

Orffové příběhy z Bingriwingri přenesli i na pódium. Mladší sourozenec jejich oslavovaného debutu ale není na světě ani o šest let později. Místo něho povili Gajdoš, Novotný a další spřátelení hudebníci v roce 2009 desku Rozhodně nečekejte sex svého „paralelního projektu“ Poslední výstřel. Oproti zádumčivým Orffům je více rozpustilý a nevázaný. 29. února se v Paláci Akropolis Bratři Orffové vrací v sedmičlenné koncertní sestavě a vystoupení v rámci EuroConnections je první vlaštovkou ohlašující znovuzrození kapely, která české nezávislé scéně hodně chybí.

Více informací a audio ukázky:

www.myspace.com/einarstraymusic
www.facebook.com/einarstraymusic

www.bratriorffove.cz
www.facebook.com/borffove

www.palacakropolis.cz

Předprodej lístků v  kavárně Paláce Akropolis, Ticketpro a Ticketstream

250,- Kč v kavárně Paláce Akropolis
250,- Kč +poplatky v Ticketpro
290,- Kč na místě


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.