Letošní šestnáctérý ročník Designbloku (ve vizuálu šestnáctého ročníku Designbloku je totiž jelen šestnácterák) se bude konat od 6. do 12. října a má téma Dětství. Kurátoři Jana Zielinski a Jiří Macek nabádají ke hře, k zapojení fantazie a k otevřenosti novým zážitkům. A zážitků bude na největší přehlídce designu ve střední Evropě letos hodně. Na Designblok totiž letos zavítá více než stovka zahraničních účastníků. Česká designérská špička tak bude hrát na mezinárodním poli a přitom má výhodu domácího prostředí. Podstatné totiž je, že zde designéři a značky budou nejen vystavovat, ale řada z nich zde představí i světovou premiéru nové kolekce. Velké zahraniční hvězdy jako Ineke Hans, Gisj Bakker, Ferruccio Laviani, nebo Tjep doplní celá řada vynikajících designérů z Polska, Rakouska, Německa, Slovenska, Švédska, Norska, Španělska a dalších zemí. Myšleno je i na nejmladší generaci, protože Designblok odstartoval mezinárodní soutěž Diploma Selection, kde se představí 27 nejlepších evropských diplomantů. A jaké jsou tedy nejdůležitější body programu, které byste něměli pominout a jak se v záplavě více než 250 instalací, výstav a módních přehlídek zorientovat?
Pokud vás zajímají především novinky interiérového designu – nábytek, svítidla, doplňky od renomovaných interiérových značek, je pro vás určeno Superstudio Evropa. V bývalém Šroubkové Grand hotelu na Václavském náměstí bude na padesát prestižních značek. Čeští výrobci zde budou soupeřit s těmi nejlepšími ze zahraničí. Cappellini, Tom Dixon, Moooi, Hay, Artemide, Ikea PS a vedle nich Brokis, Křehký, Bomma, Kavalier Glass, nebo Preciosa. A návdavkem si zde významný italský architekt Ferruccio Laviani otevře poštu, kterou navrhl pro šampaňský dům Veuve Clicquot. Každopádně pokud zařizujete byt či kancelář, je dobré začít v Evropě.
Pokud si chcete na Designbloku vyhrát, doporučujeme pokračovat do Superstudia HRA, které bude v bývalé základní škole v Mikulandské. Na dvoře vás přivítá stromová instalace v koruně lípy, kterou pro Vitru navrhl Maxim Velčovský. Bude zde umístěna i hlavní výstava letošního Designbloku. A i tady pracuje Designblok v mezinárodním kontextu. Výstavu totiž připravila kurátorská rada složená s rakouské kurátorky Tulgy Beyerle, zakladatelky vídeňského Design Weeku, Agnieszky Jacobson, zakladatelky festivalu v Lodzi a Jany Zielinski a Jiřího Macka z Designbloku. K vytvoření interaktivních instalací na téma HRA byla vyzvána šestice designérů: Ola Mirecka, Dechem a Michal Bačák, Bartosz Mucha, Julia Landsiedel, Jan Plecháč a Henry Wielgus a Languet Bertille. Výstava je určena všem, kteří si nezapomněli hrát. Odpočinout si budete moct v zóně pracovního oddechu, který nese název Dílna autorek Veroniky Jirouškové a Lenky Míkové, kde si bude moct každý zakutit podle své představy.
Novinkou letošního Designbloku bude salón amatérského designu, kde budou vystavovat amatéřští designéři z celé republiky.
Pro setkání s designéry, případně i na přímé nákupy od nich, bude připraveno Openstudio v domě U minuty na Staroměstském náměstí, které stojí přímo vedle Orloje. Více než stovka designérů z České republiky, Polska, Rakouska, Německa, Slovenska, Švédska, Norska, Španělska a dalších zemí. Dechem, Rozbíjím se, Janja Prokič, Jan Plecháč a Henry Wielgus, Hidden Factory se se svými kolekcemi novinek představí vedle stockholmského studia DMOCH, polských Kosmos Projekt, nebo Kristiana Kowalskiho, či německých Kraud, nebo Saskie Diez.
Pro projekty na pomezí umění a designu bude již podruhé v historii Designbloku otevřen Art House v Colloredo-Mansfeldském paláci u Karlova mostu. V něm velká holandská hvězda Ineke Hans představí muchomůrkovou kolekci skla pro českého výrobce Křehký, Eva Eisler se představí jako designérka svítidel pro Preciosu, Jakub Berdych představí skleněného Robota a Gijs Bakker, zakladatel legendárních Droog Design, novou kolekci svých autorských šperků i svou značku současného šperku chi.. ha.. paurra…?. V neděli zde proběhne i aukce designu 20. století. De Form, Tadeáš Podracký a Markéta Kratochvílová, Zorya, nebo Chanel by Jan Plecháč a Henry Wielgus budou patřit mezi další hlavní body programu tohoto domu. Hlavní divadelní sál obsadí Frank Tjepkema se svým studiem Tjep, které zde uvede premiéru své kolekce Doba bronzová. Kolekce, která sice vychází z klasického nábytkového názvosloví, ale zkoumá kulturní, ekologická a především konceptuální témata.
A pokud vás zajímá především móda je pro vás připravena Fashion Stage v kostele Svatého Šimona a Judy. Z více než 40 módních návrhářů a šperkařů, kteří se na Designbloku představí je jich téměř polovina ze zahraničí. I zde je podstatné ukázat českou módu, kterou Designblok dlouhodobě podporuje v mezinárodních kontextu. Kromě antverpské značky Lena Lumelsky, bude mezi highlighty patřit zejména účast Bastiana Vische, vítěze prestižní holandské soutěže Lichting v přehlídkách Diploma Selection. Česká špička Monika Drápalová, Hana Zárubová, Pavel Brejcha obsadí páteční večer. V sobotu se představí na mole více než dvacet mladých návrhářů z celé Evropy. Instalace módy a šperku ale protkávají celý Designblok. Doporučujeme zejména Chanel, Swarovski, Janju Prokic, Zoryu a Gijse Bakkera.
Hlavní hosté Designbloku:
Ineke Hans
„Jsme obklopeni tolika předměty. Mám-li k nim přidat ještě jeden, musí představovat něco víc než jen další stůl.“
Hvězda současného holandského designu Ineke Hans (*1966) je jednou z těch, které nikdy nezapomenou na Bořka Šípka. Byl to prý on, kdo ji ovlivnil v přemýšlení o světě designu, když pracovala kdysi v jeho holandském studiu. Své vlastní si otevřela v roce 1998 a od té doby proměňuje svět svými 3D projekty. Vlastními autorskými řadami a výstavami hledajícími archetypy předmětů či zjednodušení příběhu do předmětných piktogramů, ale stále více také sériově vyráběnými produkty pro prestižní světové značky, jako jsou Cappellini, Iittala, Magis, Offect, Ahrend nebo Lensvelt. Kromě speciální instalace výběru prací z poslední doby představí Ineke Hans v Praze také novinku – skleněný puntíkovaný set pro českou značku Křehký. Na Designblok přijíždí Ineke Hans již potřetí.
Art House, Colloredo-Mansfeldský Palác, Karlova 2, Praha 1
Gijs Bakker
“Jde mi v prvé řadě o to, abych dokázal, že šperk je mnohem víc než drahý kov nebo drahokam. A přesně to se snažíme ukázat i v kolekci chp…?”
Nizozemský designér Gijs Bakker (*1942), ideolog a vizionář konceptuálního designu, zakladatel a vůdčí osobnost legendárních Droog Design přijíždí po deseti letech na Designblok do Prahy, aby ukázal, proč je zároveň jedním z nejrespektovanějších hvězd současného designu šperku. Kromě jeho vlastní unikátní instalace se můžete těšit i na kolekci šperků vyhledávané značky Chi ha paura…?
Gijs Bakker studoval průmyslový a šperkařský design v Amsterodamu i Stockholmu. V roce 1993 založil společně s teoretičkou a historičkou umění RennyRamakers skupinu, možní spíše hnutí, nazvané Droog Design, které navždy změnilo historii i další směřování designu. Ukázalo totiž, že design může být velmi konceptuální záležitost, aniž by rezignoval na užitnost, aniž by směřoval k postmoderně. Může se dále vyvíjet a mít vysoké ambice, může v něm být prostor pro experiment, umělecké koncepty i hru. Droog Design v sobě od počátku sdružoval i designéry a teoretiky. Z této silné generace vyrostli Marcel Wanders, Makkink a Bey, Ineke Hans, Hella Jongerius, Tjep design, Marteen Baas a mnoho dalších hvězd současného designu. GijsBakker ovšem neusnul na vavřínech masivního úspěchu Droog Design, který byl ve své době obrovským fenoménem známým po celém světě, kde také realizoval restaurace, kavárny a obchody častokrát objednané státem, aby reprezentoval holandský design v zahraničí. V roce 1996 založil společně s italskou galeristkouMarijkeVallanzascou značku Chi ha paura...? Chi ha paura znamená v italštině Kdo se čeho bojí? Oba zakladatelé se totiž shodli na tom, že se lidé současného šperku bojí a je třeba tuto skutečnost změnit. Podobně jako s Droog Design se i v případě Chi ha paura...? podařilo GijsiBakkerovi změnit chápání současného designu. Šperk začal představovat v kontextu designu, což se nyní už jeví jako samozřejmost. Jeho dlouhodobým cílem je ukázat, že šperk je víc, než jen módní dekorativní doplněk. Kromě značky Chi ha paura...? je GijsBakker od roku 2009 kreativním ředitelem galerie HAN se sídlem na Tajvanu, která má za cíl posilovat designovou identitu Tajvanu a při tvorbě produktů spolupracovat s tradičními řemeslníky. Od roku 1987 do roku 2012 působil na Design Academy v Eindhovenu, kde se významně zasloužil o rozkvět a věhlas této školy. Bakker nerezignoval ani na vlastní designérskou tvorbu. Jeho práce se objevují na prestižních veletrzích Art Basel Design Miami nebo Milano Design Week. Jsou zastoupeny ve světových galeriích a muzeích.
Art House, Colloredo-Mansfeldský Palác, Karlova 2, Praha 1
Tjep
“Snažím se vytvářet díla, ve kterých se odráží současná společnost a naše doba. V každém předmětu je sice skrytá ironie, ale přesto je vytvořený s láskou k danému tématu.” Frank Tjepkama
Významné nizozemské studio Franka Tjepkemy patří k silné generaci evropských designérů, která vyšla z myšlenek Droog Design. Jeho realizace na pomezí umění a designu provokující svými myšlenkami, celospolečenským apelem i fantazií mohli obdivovat lidé na výstavách Droog Design, veletrhu Design Miami, stejně jako v newyorském Museum of Art and Design nebo v Museum fur Kunst undGewerbe v Hamburku. V Praze se studio Tjep., založené v roce 2001, představí velkorysou instalací v Tanečním sále Art Housu, které budou vévodit robotické sedací šperky Iltrenofuori společně s imaginárními interiérovými stopovými prvky, které budou promítnuty do kolekce Doba bronzová, která bude mít v Praze světovou premiéru.
Art House, Colloredo-Mansfeldský Palác, Karlova 2, Praha 1
Ferruccio Laviani
“Pokud pracujete, vytvoříte si – co se nábytku týče – nejsilnější vztah k pracovnímu stolu.”
Renomovaný italský designér FerruccioLaviani (*1960), který vstoupil do mezinárodního povědomí společně s hnutím Memphis koncem osmdesátých let, je dnes spojován hlavně s prací pro přední italské značky Kartell, Foscarini, Moroso, Boffi nebo Flos, ve kterých však nikdy nepopřel smysl pro hravost a okouzlení. V Praze se představuje unikátní instalací pošty navrženou pro VeuveClicquot, jejíž součástí bude i originální mobiliář vycházející ze stolu legendární vdovy Clicquotové, zakladatelky značky. Jeho instalaci si budete moci skutečně užít - třeba tím, že pošlete pohled svým nejbližším.
Superstudio Evropa, Václavské náměstí 25, Praha 1
www.laviani.com