Share |

The Lemonheads přijedou v květnu do Lucerna Music Baru

foto D SMACK U

The Lemonheads je americká rocková kapela z Bostonu. Evan Griffith Dando založil The Lemonheads se dvěma kamarády ze střední školy někdy v roce 1986. O pár měsíců pozděju vydali Lemonheads jednu z nejvíce sběrateli hledaných punkových nahrávek osmdesátých let, indie EP Laughing All the Way to the Cleaners. Bostonská gramofirma Taang! Records si hned The Lemonheads všimla a tak následovaly další nahrávky - LP desky Hate Your Friends (1987), Creator (1988) a Lick (1989). V roce 1990 je zaznamenali Atlantic Records, protože Lemonheads byli v Evropě úplnou senzací (tam měli turné v roce 1989) a i v Americe se o nich hodně mluvilo. Podepsali s nimi kontrakt a vydali jejich čtvrté album Lovey.

Během pěti let se kapela hodně proměňovala, měla celkem dvanáct podob. Jediným stálým členem tak zůstával Dando. Dodnes se v The Lemonheads vystřídalo přes deset basáků a alespoň dvanáct bubeníků.

Ale z tohoto chaosu se zrodil Zlatý věk The Lemonheads. V roce 1991 byl Evan na turné v Austrálii, kde potkal skladatele Toma Morgana a budoucího basáka Lemonheads Nica Daltona. Z jejich spolupráce vzešlo u labelu Atlantic album It's a Shame About Ray (1992),. Díky písničkám "Confetti", "My Drug Buddy", "Rudderless" a "Ceiling Fan in My Spoon" Dando zasáhl úplně nové publikum.

Atlantic vydal v říjnu 1993 další úspěšné album Come on Feel The Lemonheads. The Lemonheads bodovali s albem v žebříčcích ("Into your Arms") a z něj pochází dnes již klasické skladby "Great Big No", "Down About It", "Being Around" a "You Can Take it with You."

Po dvou letech náročného koncertování kapela v roce 1996 vydává album Car Button Cloth s několika dosud nejlepšími pop punkovými peckami: "It"s All True", "If I Could Talk I"d Tell You" a "Tenderfoot". Po roce Dando oznámil na Reading Festivalu, že Lemonheads rozpouští. Atlantic vydává Best of The Lemonheads v roce 1998 a většina lidí si myslí, že se za kapelou zavřela voda.
"Rozhodl jsem se, že na čas zmizím", vysvětluje Dando. "Prostě to ve mně nebylo. A to trvalo do doby, než jsem potkal v roce 1998 svou ženu. Pak jsem se vrátil k hudbě.“ Tou vyvolenou byla Elizabeth Moses, anglická rodačka z Newcastlu, supermodelka a muzikantka. Vzali se v roce 2000 a Dando začal ožívat. Vydal v roce 2001 živák Live at the Brattle Theater/Griffith Sunset a pak v roce 2003 kladně přijatou sólovou desku Baby I"m Bored. V roce 2004 Evan Dando zpíval pro MC5 na turné s 41 koncerty.

V roce 2006 vychází album The Lemonheads na labelu Vagrant records, které Evan nahrál s Billem Stevensonem a Karlem Alvarezem z The Descendents. Stevenson koprodukoval desku s Dandem a napsal nebo byl spoluautorem tří z jedenácti písniček. Dlouholetý souputník Tom Morgan přidal další dvě. Na albu bylo i pár hostů – basák Josh Lattanzi ("Poughkeepsie", "Rule of Three", "In Passing"), Garth Hudson (z kapely The Band, hraje na klávesy v "Black Gown" a "December") a geniální drtič kytar z Dinosaur Jr J. Mascis ("No Backbone", "Steve's Boy").

Po reedici alba Ray u labelu Rhino v roce 2008 vydávají The Lemonheads album s převzatými písničkami Varshons. Byl to nápad Dandova velkého kámoše Gibbyho Haynese, šéfa Butthole Surfers, který mu už dlouho míchá nahrávky. “Pořádně něco smíchat je kumšt a Gibby to umí,” říká Dando. “Vybral jsem z jeho mixů ‘greatest hits’ a nahrál je, přidal jsem i pár dalších věcí, který jsem vždycky chtěl nahrát.”

Album Varshons produkoval Haynes a hraje na něm Dando, Vess Ruhtenburg (basová kytara) a Devon Ashley (bicí). Na desce se sešla zajímavá parta autorů - od G.G. Allina k texaskému Townes Van Zandtovi a rockerům The Green Fuz. The Lemonheads přizvali i herečku Liv Tyler, která si zazpívala doprovodné vokály v písničce Leonarda Cohena “Hey, That’s No Way To Say Goodbye” a Kate Moss, která je slyšet v pecce “Dirty Robot ” od Arlinga & Camerona .

Varshons má i trochu psychedelie v podobě “Yesterlove” – skladby z roku 1969 , kterou nahrála kapela Sam Gopal s Lemmy Kilmisterem, budoucím basákem Motorhead a “Dandelion Seeds” od kapely July.

V současnosti Lemonheads ohlásili vydání 2CD The Best Of Lemonheads a vydávají se na další turné, se kterým zamíří 10.května také do pražského Lucerna Music Baru, který bude otevřen od 20:00.
Vstupenky za 300,- Kč + poplatky jsou k zakoupení v Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal, v pokladně Lucerna Music Baru bez poplatku, na místě za 390,- Kč.
Více info na:

www.thelemonheads.net

www.musicbar.cz


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.