Share |

Laibach vyrážejí na turné k filmu Iron Sky a přijedou do Prahy

foto

Kultovní slovinská skupina Laibach se u příležitosti evropské premiéry filmu Iron Sky vydá počátkem dubna na turné, v rámci kterého zavítá 5.dubna i do pražského Paláce Akropolis.

„Přicházíme v míru“ ubezpečují Laibach své fanoušky v názvu turné a slibují na něm představit nejen hudbu z tohoto filmu, ale také pár zbrusu nových písní z dvou jejich nadcházejících alb a průřez tvorbou od 80.let do současnosti.

Iron Sky
Píše se rok 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci a s ní i okupace nacistů. Důstojník SS Hans Kammler vypouští z Antarktidy první vesmírné lodě k Měsíci, na jehož odvrácené straně vytvoří tajnou základnu silných vojenských lodí Schwarze Sonne. Nadejde rok 2018 a Zemi čeká další nacistická invaze... Tak lze stručně shrnout děj černé scifi komedie Iron Sky, která vznikla v koprodukci Finska, Německa, Kanady a Austrálie a ve které se objeví např. Julia Dietze (1 ½ Knights), Götz Otto (Zítřek nikdy neumírá, Schindlerův seznam), Christopher Kirby (The Matrix Reloaded & Revolutions) nebo Udo Kier (Dogville, Tanec v temnotách).
Ponurou atmosféru už tak vizuálně působivého snímku v noir stylu umocňuje hudba Laibach, kteří stáli u zrodu filmu od jeho prvotních příprav. Ostatně bylo to právě jejich album Volk (z roku 2006), které režiséra Timo Vuorensolu při tvorbě Iron Sky údajně inspirovalo. Laibach zde odkazují na Wagnera, jehož tvorbě dodali industriální háv již v minulosti.

Laibach
Skupina Laibach vznikla v roce 1980 v hornickém městečku Trbovlje ve středním Slovinsku. Záhy po svém založení připravila projekt Vykřičené čtvrti, který byl ale pro kritiku tamního městského zastupitelstva, ještě před realizací zakázán. Jen o tři roky později pocítili Laibach tlak totalitní cenzury znovu, tentokrát ale mnohem drtivěji – na území tehdejší Jugoslávie jim byla umělecká činnost zakázána zcela. První album z roku 1985 tak neslo jen logo kapely, žádný název. Kapele se ale povedl na tu dobu husarský kousek a ještě v témže roce debutovala v Hamburku albem Rekapitulacija 1980-1984 a o rok později v Anglii, když nezávislý label Cherry Red uvedl její nahrávku Nova Akropola. Skutečný průlom však vyvolala až deska Opus dei z jara 1987, kterou zaštítilo britské vydavatelství Mute a následující nahrávka Sympathy For The Devil z roku 1989, se kterou se Laibach rozjeli na rozsáhlé turné po Evropě a Spojených státech. Nálepka kontroverzní kapely, skvělé coververze hitů např. od Opus, Queen, Beatles nebo Rolling Stones, svébytná industriální hudba, zajímavá pódiová show, odvážné multimediální projekty...to vše způsobilo, že si svět Laibach oblíbil..

Laibach – We Come In Peace Tour 2012
5.4. Palác Akropolis

Předprodej: Ticketportal, Ticketpro, Ticketstream a kávárna Paláce Akropolis.
Více na www.palacakropolis.cz a facebook.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.