Share |

Festival ...příští vlna/next wave... 2014 ve znamení Ztrát a nálezů

foto: pořadatel akce

Premiéry činoherních, pohybových i ryze alternativních inscenací, pouliční projekty, koncert a nefalšovanou zabijačku s jelítky a slivovicí nabídne od 27. září do 9. října v Praze a od 10. do 14. října v Brně festival …příští vlna/next wave…. V pořadí 21. ročník alternativní přehlídky se letos nese ve znamení vepře, kterého tvůrci vnímají jako symbol plodivé síly, mužnosti, blahobytu, nebo naopak jako zlotřilé zvíře. Zatím utajované akce na jeho počest se odehrají 3. a 4. října, vše bude brzy zveřejněno na stránkách festivalu www.nextwave.cz.
 
…příští vlna/next wave… se ponese také ve znamení Ztrát a nálezů, což je oficiální motto letošního ročníku festivalu. Přehlídka se zaměřuje na uskupení, která se rozpadla, rozštěpila či inovovala, aby mohla po metamorfóze ve své práci pokračovat. Nabízí projekty Divadla D´EPOG a nového Masakru Elsinor, skupiny Depresivní děti touží po penězích i Sektoru pro hosty.
 
„Ukážeme, jak je důležité 'zahodit' divadelní sály. Poprvé v Praze uvedeme Ležatou osmičku– inscenaci brněnské progresivní skupiny D´EPOG, který se bude odehrávat v Malé dvoraně ve Veletržním paláci. A protože je to projekt mimořádný, vstupné bude zdarma. Premiérově uvedeme také dvě bytová divadla, jež se vyznačují intimitou a jsou určena pouhým třiceti divákům, pouliční projekt před Národním divadlem a dvě inscenace v kavárně – vzpomínku na film pro pamětníky Orient bar – místosnůa Franz KafKABARET, jenž oslavuje devadesáté výročí úmrtí Franze Kafky,“ láká Lenka Dombrovská, dramaturgyně festivalu.
 
Pražská část festivalu nabídne osm premiér. „Mezi očekávané vrcholy budou jistě patřit dva projekty, jež jsou inspirovány dnes již legendárními literárními díly,“ říká ředitel festivalu Jakub Matějka. Tři básnické sbírky Pavla Zajíčka tvoří půdorys inscenace Pustina v režii Miroslava Bambuška, premiéru festival uvede6. října ve Studiu Hrdinů. Dílem Markýze de Sade se inspiroval režisér Jakub Čermák a společně se svými druhy ze soboru Depresivní děti touží po penězích uvede o den později v novém prostoru Venuše ve Švehlovce projekt 120 dnů Sodomy. …příští vlna/next wave… také oslaví desetiletou činnost taneční skupiny NANOHACH a představí work in progress jejich bilanční inscenace MOVE ON.
 
S letošním mottem festivalu jsou spojeny také návraty. Slavnostní Udílení Poct festivalu za alternativní umění se bude opět konat v Divadle Na zábradlí, a to v pátek 3. října. Aby to nebyl jediný „návrat na místo činu“, svěřili pořadatelé koncept večera režiséru Michalu Hábovi a jeho kolegům ze skupin Lachende Bestien a Kartel. Tým, který působil v Eliadově knihovně (kde mimo jiné uvedl inscenaci 120 dnů svobody s podtitulem – V každém člověku dříme prase), se tak opět vrátí do divadla na Anenském náměstí a jistě poctěným umělcům a divákům připraví bujarý večírek, na který se nezapomíná.
 
Letos festival začíná výjimečně již v září prologem, který alespoň na jeden večer opět spojí Česko a Slovensko. Ve spolupráci s festivalem Divadelná Nitra bude uveden projekt Rádio Bolehlav: Na čo umenie?
 
…příští vlna/next wave… podporuje mladé a odvážné umělce
Novinkou 21. ročníku …příští vlny/next wave… je dramaturgická linie s názvem Open Fund. „Umělci, především začínající a nabízející alternativní inscenace, dostali možnost zažádat festival o finanční a produkční podporu. Z dvacítky přihlášených projektů festivalový tým vybral tři a všechny budou uvedeny mimo divadelní sály v rámci pražské části přehlídky,“ vysvětluje Lenka Dombrovská.
 
Program je tak rozšířen o dvě bytová divadla a urban game. Intimní inscenaci ME o víře v sebe samu připravuje s herečkami a autorkami Klárou Hajdinovou a Alexandrou Ptáčkovou režisér Ivo Kristián Kubák. Písnička o kudle společnosti Masakr Elsinor představí expresionistickou poezii, milované sériové vrahy i válečné hrdiny. Obě inscenace budou realizovány v zatím tajném bytě v Praze 1, a to 2. a 5. října. Interaktivní instalace Haters Jana Mocka bude probíhat na Piazzetě Národního divadla. Jak vybít agresivitu budou moci diváci vyzkoušet na vlastní kůži ve dnech 6. – 9. října.
 
…příští vlna/next wave… v Brně
Brněnská část festivalu odstartuje vzápětí - již 10. října. Představení se budou odehrávat v legendárním prostoru Kabinet Múz a v novém divadelním Studiu Paradox. Na adrese Křížová 20 v Brně vzniklo nové místo pro divadelní alternativu. Motto prostoru zní: Nesmyslnost paradoxu je pouze zdánlivá. Slavnostní otevření proběhne 3. a 4. října hudebním festivalem spřátelených kapel a divadelních uskupení. Divadelní představení v rámci festivalu …příští vlna/next wave… pak budou prvními, která diváci na tomto místě budou moci navštívit.
 
V pátek 10. října se prostřednictvím Divadla Krajiny seznámí s osobností zneuznaného básníka brněnských zákoutí Vojtěcha Barchovského. V inscenaci Vojtěcha Barchovského bol, zmar a skon v režii studentky JAMU Zuzany Patrákové bude v krajinách básníkovy duše bloudit Lubomír Stárek. Sobotní program zahájí Divadlo Plyšového medvídka s inscenací Hugo Haas se vrací. Režisér Konrád Popel podle textu Matyáše Dlaba vytvořil subtilní, ale sladkobolně hořkou lidskou tragikomedii o návratu legendárního komika do socialistického Československa. Divadlo Festev rámci svého programu věnujícího se současné palčivé tématice zpracovalo problematiku exekucí v inscenaci Dluhobaroni 0.0. V Kabinetu Múz odhalí bezprostřední upřímnou zpověď dvou žen postižených nejen životními eskapádami, ale také hyenismem samozvaných exekutorů v bažinách nevymahatelného českého právního systému. V sobotním „mezičase“nebude ani v Brně chybět pouliční projekt pražských performérů Animálie.
 
Brněnskou část festivalu uzavře hudební inscenace inspirovaná filmem Kristian Orient bar – místo snů. V režii společnosti Kolonie via Kartel se budou diváci moci oddat vlastním fantaziím a atmosféře dávno minulých časů. Nezavírejte oči… Splňte si sny!
 
Více informací na www.nextwave.cz.
 
Místa konání:
DAMU – Karlova 26, Praha 1
Divadlo Na zábradlí - Anenské náměstí 209/5, Praha 1
Roxy/NoD - Dlouhá 33, Praha 1
Studio Hrdinů – Dukelských hrdinů 47, Praha 7
Školská 28: Komunikační prostor – Školská 693/28, Praha 1
Venuše ve Švehlovce – Slavíkova 22, Praha 3
Zatím tajný byt v Praze 1
Studio Paradox - Křížová 20, Brno
Kabinet Múz - Sukova 4, Brno
 
Ceny vstupenek:
160 - 250 Kč/150 -100 Kč (studenti) vstupenky na jednotlivá představení ve dnech, kdy je rozsáhlejší program k zakoupení pouze na místě.
Představení Haters J. Mocka - jednotné vstupné 100 Kč.
 
Permanentky:
1 den – 250 Kč/150 Kč (studenti) / 50 Kč studenti Damu a divadelních oborů.
3 dny – 380 Kč/290 Kč (studenti) / 100 Kč studenti Damu a divadelních oborů.
Celý festival - 570 Kč/390 Kč (studenti) / 150 Kč studenti Damu a divadelních oborů. Zbylé vstupenky jsou k dispozici také vždy hodinu před začátkem představení přímo v místě konání.
 
Předprodej vstupenek:
SMS Ticket a Ticketportal.cz, rezervace na info@nextwave.cz
 
Festival podporuje hlavní město Praha a Ministerstvo kultury ČR.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.