Share |

Farma v jeskyni uvede Čekárnu naposledy v NoDu

foto: Anders J. Larsson

Proslulá inscenace Čekárna souboru Farma v jeskyni, oceněná například Cenou týdeníku Respekt za nejsilnější taneční dílo, vznikla v roce 2006 jako site-specific projekt pro surový divadelní sál Experimentálního prostoru NoD. Po více než osmi letech repríz se Čekárna v pondělí 8. prosince vrátí na domácí půdu naposledy.
 
V zahraničí velmi ceněný soubor Farma v jeskyni, který roku 2011 získal prestižní Evropskou cenu nové divadelní reality, se tímto představením snaží propojovat středoevropskou minulost s její současností, a to za tónů slovenského tanga. Vzniká tak komplexní divadelní dílo, které nepřestává být v naší době evropské integrace a nacionalistických tendencí aktuální.
 
"Čekárna představuje špičkovou současnou režijní a dramaturgickou tvorbu, jež vede herce k výrazu skrze tělesné emoce … V halucinogenních obrazech, v nichž se setkávají živí z mrtvými, se kluzce otírá hanebnost minulá se současnou. Mistrně a hluboce zarytý prst do rány kolektivní (bez)paměti!" Jana Návratová, Reflex
 
Příběh se odehrává na železniční stanici Žilina–Záriečie, ze které byli během druhé světové války deportováni Židé ze Slovenského státu. V čekárně jako v meziprostoru se potkávají „náhodní“ cestující a nenáhodně se tam vracejí mrtví. V banálním vztahovém trojúhelníku se kumuluje privátní násilí evokující nezhojené historické trauma, ze kterého pořád roste tichý nacionalizmus. Jsme na místě svědomí střední Evropy, kde se za tónů slovenského tanga setkáváme s přízraky těch, s nimiž jsme se nerozloučili.
 
Derniéra kultovní inscenace se odehraje v pondělí 8.prosince od 20:00 s alternující švédskou tanečnicí, performerkou a choreografkou Charlottou Öfverholm.
 
Vstupenky na představení lze zakoupit on-line prostřednictvím webu GoOut nebo přímo v Experimentálním prostoru NoD, každý všední den od 16:00 do 20:00.
 
Farma v jeskyni: Čekárna
premiéra
Režie: Viliam Dočolomanský
Asistent režie: Marek Godovič
Hudba (s užitím různých motivů): Dan Kyzling, Viliam Dočolomanský
Hudební režie a dramaturgie: Viliam Dočolomanský
Dramaturgie: Jana Pilátová
Scéna a kostýmy: Markéta Sládečková
Pohybová asistence: Ioana Mona Popovici
Světlo: Pavel Kotlík
Fundraising: Irena Swiecicki
Produkce: Alena Baňáková, Roman Horák a Farma v jeskyni
Účinkují: Hana Varadzinová, Eliška Vavříková, Róbert Nižník, Patricie Poráková, Roman Horak, Anna Kršiaková, David Jánský, Lukáš Kuta, Petr Jane


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.