Share |

Exkluzivní aukce obrazů a slavného Saudkova komiksu Muriel a andělé

foto: pořadatel akce

Originály slavného komiksu Káji Saudka a Miloše Macourka Muriel a andělé, dlouho považované za nenávratně ztracené, se budou dražit 16. února od 13.30 hodin v Topičově salonu na pražské Národní třídě. Předmětem exkluzivní aukce DAY SALE PRAGUE 2014, pořádané aukční síní 1. Art Consulting Brno – Praha, budou mistrovská díla 18. -20. století (E. Filla, J. Šíma, J. Vyleťal, V. Tikal, V. Špála, K. Černý, Z. Sýkora, V. Beneš, J. J. Hartmann) a očekávaným vrcholem pak dražba legendárního komiksu Muriel a andělé. Vyvolávací cena za kompletní soubor 131 stran je šest milionů korun, pokud se nenajde zájemce, budou k prodeji nabídnuty jednotlivé listy. Vzácné originály se na veřejnost dostávají po více než čtyřiceti letech od vzniku komiksu. Aukční síni 1. Art Consulting Brno – Praha se podařilo získat od soukromého sběratele celý komplet i s obálkou, oproti prvnímu vydání soubor obsahuje navíc pět úvodních stran,uvádějících dílo i jeho tvůrce. „Šance, že by se někdy v budoucnu ocitl v aukci podobně ucelený komplet jednoho díla Káji Saudka z jeho nejlepšího období, navíc takového rozsahu, je mizivá,“ zdůraznil Martin Foret z Centra pro studia komiksu ÚČL AV ČR a FF UP.

 

Komiks Muriel a andělé s kresbami Káji Saudka a texty Miloše Macourka vznikl v roce 1969, ale díky přituhující normalizaci mohlo vyjít jen 29 černobílých stran v časopise Mladý svět. Kompletní verze byla nakonec publikována až v roce 1991 v nakladatelství Comet, ovšem nevycházela z originálů, které desítky let předtím zmizely, ale pouze z podkladů zachovaných v nakladatelství Mladá fronta, což se samozřejmě neblaze projevilo na výsledné kvalitě. Příběh Muriel a andělé, věnovaný osudům krásné lékařky Muriel a jejího milého z budoucnosti, „anděla“ Ró, byl v roce 2009 v hlasování serveru Komiksárium zvolen nejlepším komiksem české historie, oslovení odborníci tehdy ocenili skvělý mix dobrodružství, romantiky a humoru, který čtenáři v tomto výjimečném komiksu najdou.  Grafickou předlohou atraktivní Muriel byla Saudkovi jeho tehdejší přítelkyně, budoucí filmová star Olga Schoberová, hlavní padouch, generál Xeron vychází z podoby Kájova bratra Jana.

 

Předměty nabízené do aukce DAY SALE PRAGUE 2014 budou vystaveny v prostorách Topičova salonu (Praha 1, Národní třída 9) od 7. 2. do 16. 2. 2014 denně od 10:00 do 18:00. Aukční síň 1. Art Consulting Brno – Praha při příležitosti konání aukce počítá s vydáním barevného katalogu s komiksem Muriel a andělé.
 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.