Share |

Čtyři dohody s Jaroslavem Duškem jdou na Silvestra do kin

foto: pořadatel akce

Záznam představení Čtyři dohody s Jaroslavem Duškem v režii Olgy Špátové a Miroslava Janka vyšel na DVD na začátku prosince. Licenčně omezený náklad je již téměř vyprodaný, Čtyři dohody však vstupují na Silvestra do českých kin. Nejedná se o běžný záznam, představení je zpracováno filmově, kdy záběry ze scény jsou autorsky kombinovány s černobílými filmovými archivy. „Prodej DVD předčil naše očekávání a zároveň jsme obdrželi řadu žádostí o projekce v kinech. Rozhodli jsme se proto Čtyři dohody uvést v omezené kinodistribuci a to pouze v průběhu ledna s podtitulem Začněte nový rok podle Čtyř dohod,“ vysvětluje producent a distributor Richard Němec. Jako první jej uvidí v premiéře diváci silvestrovských projekcí v šesti multikinech Cinestar (pražský Anděl, Hradec Králové, Ostrava, Olomouc, České Budějovice, Plzeň), poté jej uvede sedmdesát sedm kin. „Zájem kinařů i diváků je velký, již nyní je část lístků rozebrána, “ doplňuje Němec. Data uvedení v kinech najdou zájemci na www.ctyridohody.net. Čtyři dohody budou hodnoceny na výročních cenách České filmové a televizní akademie v kategorii hrané tvorby.
 
Již více než devět let herec Jaroslav Dušek a jeho kolegové provází v pražském Klubu Lávka v představení Čtyři dohody diváky nejen učením toltéckých šamamů, ale i cestou životem za osobní svobodou a štěstím. Úspěšné představení na motivy stejnojmenného bestsselleru Dona Miguela Ruize, které shlédlo více než 150.000 diváků, vyšlo na začátku letošního prosince na DVD. Režie dvouhodinového záznamu se ujali Miroslav Janek a především Olga Špátová, která jej kreativně obohatila černobílými záběry ze soukromých rodinných archivů. V představení s Jaroslavem Duškem dále vystupují Pjér La Šé´z a Alan Vitouš, o světelný design se stará Viktor Zborník.
 
Čtyři dohody jsou veselým živým organismem, který se neustále od své dávné premiéry divoce vyvíjí. Některé výhonky se ujmou, některé časem odumírají. A tak představení neustále mění svou podobu. Protože neexistuje psaný scénář, vše nosíme s kolegy jen ve svých hlavách a srdcích. Tudíž občas něco zapomeneme, občas se vynoří něco nečekaného. DVD je pokusem o zachycení nezachytitelného,“ říká Jaroslav Dušek. „Myšlenky obsažené v představení jsem v záznamu umocnila zakomponováním starých rodinných filmových archivů ze života anonymních lidí, a tím jsem, myslím, podpořila všeplatnost toltécké filozofie,“ doplňuje režisérka Olga Špátová.
 
Záznam vznikl z představení uvedených již v květnu 2006. „Je klidně možné, že pokud se vypravíte za námi do divadla, uvidíte zase něco trochu jiného, další verzi. Za léta hraní jsme nasbírali tolik „materiálu“ k jednotlivým dohodám, že by představení mohlo trvat i několik hodin. Každé představení je tedy spíše jakýmsi nahlédnutím do ohromného prostoru, je zamýšleno jako inspirace, nikoli jako návod,“ uvádí Jaroslav Dušek. Psycholog a hudebník Pjér La Šé´z považuje Čtyři dohody především za představení, které podává s humorem a srozumitelně témata, která jsou spíše hlubinného charakteru. „Na rozdíl od obtížně přístupných studií, které běžného čtenáře často odrazují svou náročností, se tady může účastnit také psychologický, filosofický, či "new age" laik. A přitom tahle závažná problematika není divadelním představením nijak banalizována,“ vysvětluje.
 
DVD zachycuje i hudbu, která představení doprovází. „Ta by měla přispívat k určitému podprahovému uvolnění divákovy pozornosti. Texty písniček, dokreslující témata jednotlivých dohod, také nejsou zamýšleny jako prvoplánové návody. I ony mají spíše jen dokreslovat, inspirovat a vyvolávat otázky. Prostě otevírat prostor jedinečné divákovy imaginace…,“ říká Pjér La Šé´z.
 
Knihu Čtyři dohody napsal Don Miguel Ruiz jako průvodce životem inspirovaný moudrostí Toltéků. Čtyři dohody jsou: 1) Nehřešme slovem, 2) Neberme si nic osobně, 3) Nevytvářejme si žádné domněnky a 4) Vždy dělejme vše, jak nejlépe dovedeme. „Díky Čtyřem dohodám jsem si uvědomila, jak je důležité obstát v životě jako dobrý člověk. Vážit si sebe, naslouchat druhým. Den co den na sobě a na vztazích s druhými pracovat. Teprve tehdy můžeme být opravdu šťastni," uzavírá Olga Špátová. „Pro mě je to velmi silná životní zkušenost,“ potvrzuje Alan Vitouš.
 
Audiovizuální dílo vzniklo v produkci společnosti Verbascum Imago, která je také distributorem do kin a na DVD.
 
Více informací na www.ctyridohody.net
 
Divadelní představení Čtyři dohody
14. a 15. května 2006
KLUB LÁVKA, PRAHA
účinkují
JAROSLAV DUŠEK
ALAN VITOUŠ
PJÉR LA ŠÉ´Z
režie a dramatizace
JAROSLAV DUŠEK
hudba
PJÉR LA ŠÉ´Z
ALAN VITOUŠ
texty písní
PJÉR LA ŠÉ´Z
scéna
RADKA KALABISOVÁ
světelný design
VIKTOR ZBORNÍK
světla a ozvučení představení
VIKTOR ZBORNÍK
 
 
Záznam představení
režie
OLGA ŠPÁTOVÁ
MIROSLAV JANEK
producent
RICHARD NĚMEC
střih
JAKUB VOVES
kameramani
MIROSLAV JANEK
OLGA ŠPÁTOVÁ
JAKUB SOMMER
RICHARD NĚMEC
záznam a mix zvuku
AUDIOATELIÉR MARS
DANIEL NĚMEC
filmové archivy
JAN ŠIKL - WWW.SOUKROMESTOLETI.CZ
MIROSLAV JANEK
JAN ŠPÁTA
obrazová postprodukce
UNIVERSAL PRODUCTION PARTNERS
JIŘÍ ČVANČARA
JAROSLAVA KAFKOVÁ
IVO MARÁK
střih bonusů
Šárka Sklenářová
DVD grafika
VRATISLAV HORČÍK
DVD authoring
PETR ŠIMŮNEK
DVD produkce
Andrej Sobotka
Pavlína Lutovská


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.