Share |

Colours of Ostrava: živý orloj, fireshow i souboj ilustrátorů

foto: pořadatel akce

Robert Plant, zpěvák legendárních Led Zeppelin, američtí melancholici The National, francouzská zpěvačka ZAZ, MGMT, Bastille, John Newman, John Butler Trio, Trentemøller, Seasick Steve, Chet Faker, Emilíana Torrini, MØ, Charles Bradley, Jamie Woon, Angélique Kidjo, The Asteroids Galaxy Tour, Ólafur Arnalds, John Grant, Shaka Ponk... to je letošní bohatá nabídka hlavních hvězd festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od 17. do 20. července v industriálním areálu Dolních Vítkovic v Ostravě. Celkově přijede 59 zahraničních kapel z 20 zemí celého světa - od Jamajky, přes Turecko, Švédsko, Francii, USA, Německo, Itálii, Velkou Británii až po africké Kongo a Benin - a 51 z České republiky a Slovenska. Žánrově jde o to nejzajímavější ze současné elektroniky, world music, jazzu, rocku a alternativy.
 
Návštěvníci Colours of Ostrava ale žijí nejen hudebními hvězdami, ale bohatým doprovodným programem, který často nikde jinde nenajdou,” říká ředitelka festivalu Zlata Holušová. Do programové skládačky, která letos obsahuje přes 200 bodů na již 15 scénách, přibývají v současné chvíli poslední dílky, které dotváří unikátní atmosféru festivalu.
 
Příklad první - festival bude mít vlastní orloj! A to dokonce v obří velikosti s klauny místo figurek, který bude umístěný nahoře na zvukařské věži u hlavního pódia. Vždy po skončení koncertu se spustí zvonkohra a v podání španělského souboru Companyia La Tal se před diváky objeví burleskní postavy v nádherných kostýmech a odehrají vizuálně a pohybově fascinující představení kombinující magické obrazy s prvky unikátní pantomimy.
 
Na diskusní scéně, která nově bude umístěna v malém sále v budově Gongu, na návštěvníky čekají samá zajímavá, podnětná a v mnoha případech i zábavná setkání - například s Bolkem Polívkou a Annou Polívkovou, islandskou zpěvačkou Emilíanou Torrini, režisérem Janem Hřebejkem, architektem Davidem Vávrou, výtvarníky, galeristy apod. A nebude také chybět speciální ostravská PechaKucha Night.
 
Na nové scéně Moving stage umístěné v a okolo cirkusového šapitó se návštěvníci budou moci zapojit doworkshopů akrobacie na šálách, žonglování, cyrwheelu, salsy, afrických, orientálních, balkánských a slovenských lidových tanců, indiánských copánků, ale uvidí také fireshow, novocirkusová představení nebo DJs.
 
Další novinkou je, že z prostředí Velkého světa techniky bude v průběhu festivalu Česká televize vysílat hned sedm pořadů, a to včetně Otázek Václava Moravce, Interview ČT24, Tečky páteční noci, Studia 6 či Dobrého rána. „Chtěli bychom využít silnou atmosféru festivalu, přenést ji do našich pořadů a zároveň nabídnout návštěvníkům to, co je na České televizi unikátní, tedy například zákulisí profesionálně fungujícího týmu, který připravuje živé zpravodajství,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.
 
Na celé čtyři přestěhuje na Colours of Ostrava své vysílací studio Hitrádio Orion. “Po celý festivalový vysílací blok budou probíhat rozhovory s kapelami, s organizátory, samozřejmě s osobnostmi, které na Colours dorazí, a velký prostor dostanou i samotní návštěvníci festivalu, kteří budou moci poslat domů nějaký vzkaz, nebo si třeba i chvíli zavysílat,” doplňuje programový ředitel Hitrádio Orion Miroslav Pelegrin.
 
Hned vedle Velkého světa techniky nebude chybět loňská novinka - busking stage, která bude otevřená všem návštěvníkům. Stačí se přihlásit a využít připravené kvalitní hudební nástroje. Na Colours of Ostrava nebude chybět ani rozsáhlý výtvarný program. V tajemném prostoru pod Vysokou pecí č. 1 představí v rámci výstavy nazvané Industriální revoluce 2 umělci Achrer, Šimera, Nepraš a Hladilsvá díla, která vzniknou přímo na festivalu, inspirované jedinečným prostorem a atmosférou. Kurátorem a spolupořadatelem výstavy je, stejně jako loni, významný galerista a výtvarník Zdeněk Sklenář. Vystavující umělci mohou získat Výtvarnou cenu Jana Světlíka, která je symbolem kreativního a uměleckého, zhmotnění snů a vizí, přesahující všechny tradiční rozměry umění.
 
V prostorách galerie PLATO v Multifunkční aule Gong návštěvníci uvidí výstavy Vladimír Houdek: Kanoucí šíře a Markus Copper: Kursk, a budou se moci zapojit do dalších aktivit jako workshop fotografie, děti pak Ložiskový labyrint nebo výroba hudebního nástroje – dešťová hůl.
 
Jak vypadá souboj ilustrátorů uvidí návštěvníci v rámci projektu Secret Walls Live art battle, ve kterých proti sobě bojují jednotlivci anebo týmy ilustrátorů, jejichž zbraní je jen černá barva. Bojuje se na velkých bílích panelech bez náčrtků, skiců anebo tužky tedy free hand. O vítězi rozhoduje hlas publika, který se měří na decibelmetr.
 
Další novinkou letošního ročníku je WTF Market & Art zóna - prodejní expozice autorské módy, šperku designu a umění. Svou tvorbu zde nabídne přes 40 začínajících výtvarníků a designérů a jejich nízkonákladové kolekce se zpravidla dosti vymykají většinovému vkusu a trendu. Navíc zde návštěvníci uvidí live tvořit 30 předních streetartových umělců z Čech, Polska a Slovenska.
 
Zázemí a servis pro návštěvníky
Areál festivalu se dočká letos opět zvětšení a zlepšení - ať už o sportoviště za druhou hlavní scénou, tak o Velký svět techniky a nový “bulvár”, který vede skrz areál. Na návštěvníky letos nově čekají dvě stanová městečka - jedno u areálu otevřené od 17. do 21. července, druhé u Slezskoostravského hradu otevřené od 14. do 21. července. Festival navýší také počet kontejnerů - toalet, více výčepů a především servis ve stanových městečkách. Již nyní je objednáno dvakrát více sprch než loni. Návštěvníci také budou moci využít posílenou MHD, slevu VLAK+ s Českými drahami (poloviční zpáteční jízdné do Ostravy odkudkoliv v ČR) nebo si půjčit kolo v půjčovně společnosti Kola pro Afriku, díky čemuž podpoří odvoz kol pro školáky do africké Gambie. Kdo se bude chtít na kole vydat dále než do centra Ostravy, bude moci využít mapy s vyznačenými cyklostezkami i posílené cyklovlaky. K dispozici bude zvláštní větší scéna pro děti s programem a hlídáním. Na nápoje budou využity opět vratné kelímky NickNack, část jejich nákladu v designu Colours of Ostrava. Stejně jako v minulém roce nabízí Colours v rámci projektu Colours bez bariér  řadu výhod pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P. Jsou to například zvýhodněná cena vstupenky, u ZTP/P doprovod zdarma, speciální tribuny, možnost objednat si zdarma speciálně vyškoleného asistenta, doprava po Ostravě speciálně upravenými automobily, tzv. BB Taxi, nebo rezervovat bezbariérové ubytování. Partnerem Colours bez bariér je Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.
 
Colours of Ostrava bude také první akcí v Moravskoslezském kraji, na které se bude čepovat nový ležák Radegast Ryze Hořká 12. Moravskou atmosféru budou moci návštěvníci nasát v unikátní Hospodě Radegast s kapacitou 300 míst, která nabídne pivo načepované do skla a jídla typická pro severní Moravu. Návštěvníci festivalu si budou moci vybírat ze 17 druhů piv na 226 výčepních kohoutech.
 
Program partnerů
Pro návštěvníky si zvláštní vyžití připravily i partneři festivalu: například Česká spořitelna Modrou zónu určenou pro relax a chillout, se zajímavými aktivitami, interaktivní LED obrazovkou i workshopem Colour Cookie. Stan ArcelorMittal Ostrava Tanec pro život nabídne taneční party, na které se nejen báječně pobavíte, ale zároveň pomůžete dobré věci. Agrofert Food & Relax Zone se naplní skvělým občerstvením. Dále pro návštěvníky budou k dispozici například Energy zóna Skupiny ČEZ, Barevný svět Cirk Kofola, Intergalaktická dobíjecí stanice Semtex, zóna Urban Wave s DJs, Kavárna Deníku s programem a workshopy nebo Kavárna iDnes.cz.
 
Některá zajímavá čísla festivalu
elektřinu vyrábí 26 velkých agregátů
400 osob ochranky, letos se navíc zapojí dobrovolníci
v areálu je téměř 10 km plotů, obvod areálu pak 2,5 km, 920m jsou od sebe nejvzdálenější místa
rozměr hlavní scény: 45 x 28 metrů, výška 21 metrů, prostor pro hraní: 23 x 16 m, opět lepší zvuk
do střechy hlavní scény lze pověsit až 50t techniky (+ další 30t váhy do dalších částí střechy) - letos největší stavba na českých festivalech v těch zásadních rozměrech (performance area, využitelná výška, nosnost, bezpečnost atd)
hlavní scéna se staví 6 dní, střechu přiveze 11 kamionů
rozměr druhé hlavní scény: 31 x 14 metrů, 13 metrů výška, prostor na hraní: 16 x 12 metrů
celkově letos bude na festivalu 270m2 LED obrazovek, nově velká LEDka na pódiu
nově LED obrazovka u Agrofert Fresh stage
využívá pro ubytování 12 hotelů a ubytoven
produkce a zázemí vyroste z celkem 62 ks obytných kontejnerů, které se budou navážet celkem čtrnáct dní
ve středu a ve čtvrtek je nově možnost akreditovat se ve Forum Nová Karolina od 14:00 – 21:00 hodin, bude zde možnost výměny vstupenky na pásek
17 druhů piv na 226 výčepních kohoutech
 
Čtyřdenní a jednodenní vstupenky jsou k dostání přes e-shop Colours of Ostrava na adrese http://eshop.colours.cz/, v síti Eventim a také na místě, kde ale budou dražší. Festival také nabízí zvýhodněné rodinné vstupné i VIP vstupenky pro zájemce o nadstandardní výhody. Zároveň si zájemci mohou koupit i místo ve stanovém městečku, parkování či místo pro karavan. Vstup pro děti do 140 cm je zdarma, v neděli stejná výhoda čeká seniory nad 65 let. Držitelé IN karet mají od 1. června 10% slevu na čtyřdenní vstupenku v síti Eventim.
 
Více informací a podrobný program na www.colours.cz.
 
Trailer Colours of Ostrava 2014.
 
Generální partner: Česká spořitelna. Za podpory statutárního města Ostrava. Hlavní partneři: ArcelorMittal Ostrava, Agrofert, Vítkovice – Machinery Group, Skupina ČEZ. Produktový partner: Radegast. Generální mediální partner: Hitrádio Orion. Exkluzivní TV partner: Česká televize.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.