Share |

Brutální groteska Kitchen Drama aneb Apokalypsa v kuchyni

foto: Martin Kámen

Experimentální prostor NoD otevře novou sezonu 8. září 2014 obnovenou premiérou projektu režiséra a scénáristy Ondřeje Davida Kitchen Drama. Tato scénicky výrazně stylizovaná makabrózní fraška s podtitulem Apokalypsa v kuchyni zobrazuje čím se staneme, když propadneme kuchařským show. Hlavní role Anorektičky, Nenasytné ženy, Masožravce, Jemného muže a Kuchaře ztvární známé herecké tváře Ivana Uhlířová, Irena Kristeková, Richard Fiala, Michal Kern a Dan Dittrich.
 
Výchozím bodem projektu je fakt, že profesionální kuchyně se v posledních letech stala jednou z nejčastějších lokací mediálního zobrazení. S fetišistickým zaujetím se zde podrobuje důkladné analýze základní lidská dovednost - příprava pokrmů. To, co se dříve považovalo za zcela zřejmé a tudíž nestálo ani za řeč, se náhle stává dramatem antického rozměru.
 
Kitchen Drama je následkem společnosti, která vyplnila svou podstatu jídlem. Tam, kde selhaly koncepty elit, nastupují recepty kuchařů. Mudrující kuchaři, vážení hodnotitelé a všeliké autorky kuchařek dosáhli statutu celebrit. To jim umožňuje vyjadřovat se k celospolečenským problémům a do značné míry tím ovlivňovat hodnotovou orientaci lidí.
 
,,Chuť scénicky zpracovat  konzumaci a prezentaci jídla  jsem v hlavě nosil několik let. Netušil jsem, jak monstrózních rozměrů mezitím tematika gastronomie nabyde. Současný obyvatel České republiky může být charakterizován jako Homo Gastronomicus a to mi přijde nebezpečné a tudíž hodné frašky," říká o tématu autor inscenace Ondřej David.
 
V hlavních rolích Anorektičky, Nenasytné ženy, Masožravce, Jemného muže a Kuchaře se představí herci Ivana Uhlířová, Irena Kristeková, Richard Fiala, Michal Kern a Dan Dittrich. „Během zkoušení jsem se poprvé setkal s původní metodou autora tzv. akční lyrikou. Podstatným způsobem se liší od standardního ztvárnění postavy v činoherní inscenaci. Pocítíl jsem na sobě, že slovo skutečně "bydlí v těle" a bylo mi potěšením dostat ho ven na scénu. Jako herec v sobě tak potlačuji ego a jsem nástrojem slova,“ říká představitel Jemného Muže Michal Kern. „S něčím takovým jako Kitchen Drama jsem se ještě nesetkala. Pro herce je to pozoruhodně stylizovaný ale náročný útvar. Postava Nenasytné ženy je mi v lecčems blízká. Mé tělo říká ano," dodává herečka Irena Kristeková.
 
Kitchen Drama mohli diváci spatřit zatím pouze jednou v divadle Alfred ve dvoře. V nové sezoně se představení usazuje v Experimentálním prostoru NoD. Zdejší syrový prostor divadelního sálu je pro Kitchen Drama více než vhodný - scéna zobrazuje profesionální kuchyni v syrovém stavu bez skrupulí. Navíc Kitchen Drama jako útvar kombinující žánry činohry, fyzického divadla a voicebandu zapadá do dramaturgie Teatra NoD.
 
Obnovená premiéra inscenace Kitchen Drama proběhne 8. září ve 20:00 a lístky na ni lze zakoupit již nyní prostřednictvím sítí GoOut a SMSticket. Od 1. září 2014 je možné využít také předprodej v Experimentálním prostoru NoD, každý všední den od 16:00 do 20:00.
 
KITCHEN DRAMA
apokalypsa v kuchyni

Obnovená premiéra 8. září 2014, 20:00
Vstup 250 / 150 Kč
 
Předprodej
GoOut - zde // SMS Ticket - zde
 
Účinkují:
Anorektička
- Ivana Uhlířová // Nenasytná žena - Irena Kristeková // Masožravec – Richard Fiala // Jemný muž - Michal Kern // Kuchař - Dan Dittrich
 
scénář, režie: Ondřej David
scéna: Jan Štěpánek
kostýmy: Zuzana Krejzková
hudba: Vack da Hawk & Amak Golden
zpěvy: Jakub Kudláč
práce s nožem: Ondřej Anděra
produkce: Magdaléna Zelenková
poděkování: Marta Ljubková, Magda Frydrychová, Martin Kámen, Jan Jeřábek, Lucie Séligrová, Jitka Štecová a Truhlárna, Jan a Lukáš Krejčíkovi a Tiskárna Daniel
 
Projekt vznikl za finanční podpory Magistrátu hlavního města Prahy.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.