Share |

Bluesový začátek jara v Šumperku

 
 
Praha / Šumperk, 28. února – Tradiční jednodenní akce Echo Blues Alive a Blues Aperitiv, které vždy na jaře a v létě předcházely v Šumperku velký podzimní festival Blues Alive, se letos nově uskuteční v rámci jednoho víkendu 22. a 23. března. 
Na obě přehlídky přijíždějí fanoušci z celé republiky. Proto jsme dvě jednodenní akce spojili do jednoho víkendu, aby se i návštěvníkům z daleka vyplatilo do jarního Šumperka přijet,“ vysvětluje ředitel Blues Alive Vladimír Rybička.
Hlavní hvězdou Echa Blues Alivepátek 22. března se stane americký zpěvák a kytarista Frank Morey, který se na Blues Alive v roce 2007 stal miláčkem publika. „Při Moreyho poslechu nemohou fanouška nenapadnout jména tří velkých hlasů: Howlin´ Wolfa, Toma Waitse a Captaina Beefhearta. Podobný chraplák jej staví do stejné řady,“ uvádí dramaturg Ondřej Bezr. Moreyho písně jsou podobně temné a hrubé jako Wolfovy, mají malebnou hospodskou náladu jako Waitsovy a často stejně nevyzpytatelnou stavbu a nadhled jako Beefheartovy. Do Šumperka se také díky Echu vrátí trio Jack Cannon, které je u nás zřejmě nejznámější - a rozhodně nejvíce aplaudovanou - maďarskou bluesovou kapelu. Tentokrát ale zahrají v plně elektrifikované podobě. Až z Jihoafrické republiky na Echo Blues Alive přijede kytarista, zpěvák a písničkář Gerald Clark, jehož hlas bývá na místní hudební scéně označován jako jeden z nejnaléhavějších. „Na repertoáru má především vlastní písně, věnuje se ale i klasickým standardům z oblasti amerického delta blues,“ doplňuje Ondřej Bezr. Na turné po ČR včetně Šumperka jej doprovodí kapela, sestavená z prvoligových českých hudebníků, kytaristy Lukáše Martinka, baskytaristy Lukáše Kytnara a bubeníka Romana Víchy. Program celého večera pak doplní česká formace Krausberry.
Zatímco Echo Blues Alive je retrospektivní přehlídka úspěšných účastníků Blues Alive, kteří se takto vracejí do Šumperka, mezinárodní soutěžní festival Blues Aperitiv hledá naděje mezi českými i zahraničními kapelami,“ vysvětluje Vladimír Rybička. Soutěž se letos uskuteční již počtrnácté a diváci v sobotu 23. března opět v šumperském Domě kultury uvidí sedm nejlepších přihlášených kapel, které se představí naživo. „Dvěma účastníkům garantujeme postup na podzimní Blues Alive, kde dostanou tradičně příležitost uvítat posluchače koncertem ve foyer Domu kultury. Šanci podívat se na festival získá rovněž kapela, která dostane nejvíce hlasů od publika. Vítěz diváckého hlasování rozjede jeden z půlnočních jam sessions, které se odehrávají po šumperských klubech a hospodách," doplňuje Rybička. Letos se do finálového výběru dostaly tyto kapely: Bluesberg (CZ), Bluesraiders (SK), Juraj Schweigert & The Groove Time (SK), Los Agentos (PL), Many More Experience Band (CZ), Rubiano (CZ) a Seventh Weapon (CZ).
Veškeré informace o programu obou březnových akcí na www.bluesalive.cz. Vstupenky jsou již v prodeji on-line na www.bluesalive.cz a v šumperském Domě kultury. 18. ročník mezinárodního festivalu Blues Alive se letos uskuteční od 14. do 16. listopadu 2013.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.