Letošní retrospektivní sekce Queer filmového festivalu Mezipatra představí divákům trojici extravagantních příběhů, které rozbouřily poklidné vody světové kinematografie přelomu 80. a 90. let minulého století. Dekadentní freska Thoma Fitzgeralda Zahrada k pověšení, bizarní tragikomedie Nastrašte uši, která proslavila Alfreda Molinu a Garyho Oldmana, i dechberoucí teroristické drama Neila Jordana Hra na pláč zaručí všechno, jen ne nudu v kině. První dva ze jmenovaných snímků navíc v české distribuci nebyly dosud uvedeny, Mezipatra tak přinášejí filmovým fanouškům jedinečnou příležitost vidět je na filmovém plátně.
Nejmladší z filmového výběru - Zahradu k pověšení/The Hanging Garden (trailer k filmu ve videu nahoře) natočil Thom Fitzgerald v roce 1997, jako svůj filmový debut v kariéře scénáristy a divadelního režiséra. Ústředním motivem filmu je dualita lidské existence a hra s časem, který symbolicky promlouvá skrze rozbujelou zahradu, jež skrývá dávná tajemství jedné dysfunkční rodiny. Mladý William se po deseti letech, kdy byl pro svou rodinu nezvěstný, vrací domů na svatbu své sestry, která si bere jeho bisexuálního milence z puberty. Traumatické zážitky z mládí (otcovo týrání, babiččino nachytání při prvním sexu s mužem a matčino násilné nucení k sexu s prostitutkou) vedlo Williama k dvojímu rozhodnutí – buď utéct od rodiny do velkého města a stát se sebevědomým, schopným jedincem, nebo spáchat sebevraždu a žít jako neblahá vzpomínka v myslích rodinných příslušníků. Obě varianty se zhmotňují v těle oběšence, který se houpe jako přítomný stín minulosti v rohu zahrady. Temná studie lidských charakterů se představí v pražské Lucerně 9. listopadu v 18 hodin a v brněnském Kině Art 20. listopadu ve 20.30.
Druhým filmem z retrospektivní trojice je černočerná tragikomedie Stephena Frearse Nastražte uši (Prick Up Your Ears) z roku 1987. Absurdní romance o vztahu nadaného Joea Ortona (Gary Oldman) a jeho lásky a inspirace Kennetha Halliwela (Alred Molina) ukazuje, kam až je člověk schopný dojít z lásky a zoufalství. Vzdělaný a sofistikovaný Halliwel žije ve stínu postupně stále slavnějšího Ortona, který napíše scénář pro Beatles Prick Up Your Ears, jehož název (který je zároveň slovní hříčkou – slovo ears je přesmyčkou pro arse a poukazuje tak na gay sex) však vymyslel Halliwel. Příběh vrcholí ve chvíli, kdy deprimovaný Hallivel sáhne po kladivu a svou lásku nemilosrdně zavraždí. Sám pak spáchá sebevraždu za pomoci dvaadvaceti Nembutalů. Film získal cenu za Nejlepší umělecký přínos roku 1987 v Cannes, cenu BAFTA pro nejlepší herečku ve vedlejší roli spolu s nominací na Oscara si odnesla Vanessa Redgrave (ve filmu ztvárnila Ortonovu agentku) a zároveň nominaci na cenu BAFTA za nejlepšího herce pro Garyho Oldmana. V Praze zazáří hvězdné herecké trio v Lucerně 13. listopadu ve 20.30 a v Brně na Stadecu 22. listopadu v 18.30.
Třetím filmem v retrospektivní sekci je strhující a kontroverzní thriller Hra na pláč (The Crying Game) v režii Neila Jordana z roku 1992. Až vám někdy bude smutno, zanotujte si s Boy Georgem text písně The Crying Game… „Jednoho dne budu vyprávět Měsíci o hře na pláč“, možná váš život dostane stejně nečekaný konec, jako tohle neobvyklé drama zkoumající politická, rasová a genderová témata ve fascinujícím příběhu o teroristech IRA. Snímek s prvotřídním obsazením (v hlavních rolích se představili Stephan Rea a Forest Whitaker) získal oscarové nominace v šesti hlavních kategoriích a proměnil tu za nejlepší scénář pro Niela Jordana. Neméně zájmu si získal také soundtrack k filmu produkovaný Pet Shop Boys v čele se slavnou coververzí písně Dava Barryho v podání Boy George. Nenechte si ujít v Praze 14. listopadu ve 20 hodin v Lucerně a 21. listopadu ve 20.30 v brněnském Kině Art.