Jenny Day a Aneta Hebrová, dvě sympatické mladé slečny, které milují ekologii, eco-friendly oblečení, dobré jídlo, Prahu a mimo jiné založily Greenglasses, průvodce udržitelným životem v Praze. Rozhovor s Anetou Hebrovou nejen o tom, proč by nám nemělo být jedno, kde žijeme.
Jak se zrodil nápad na založení průvodce udržitelným životem v Praze Greenglasses?
Nápad vytvořit Greenglasses začal jako mise změny našich vlastních životů. Já jsem cítila silné vnitřní nutkání, že potřebuji žít zdravěji a více v souladu s přírodou. Jenny to měla podobně, a navíc měla tu smutnou možnost vidět degradaci nejkrásnějších světových destinací během cestování. Uvědomily jsme si, že žijeme na jedné planetě a světové problémy nejsou od našich životů oddělené. Začaly jsme tedy přemýšlet nad tím, jak můžeme pomoci. Jelikož žijeme obě ve městě a stěhování mimo něj zatím neplánujeme, rozhodly jsme se začít žít více ekologicky v Praze. Informace, které jsme zjistily, jsme se rozhodly předat i ostatním.
Průvodce jsi založila společně s Jenny Day, rakousko-americkou Švýcarkou, a máte tedy možnost srovnání. Jak si Praha stojí v porovnání s ostatními evropskými městy?
Ve srovnání s městy jako jsou třeba Berlín, Kodaň, Vídeň a Curych, má Praha stále určitý prostor ke zlepšení. Tato města mají lepší cyklistickou infrastrukturu a systém odklízení komunálního odpadu, najdete v nich více komunitních zahrad a také více obchodů, které prodávají „udržitelné” značky. Zároveň jsme ohromeny tím, kolik zelených iniciativ a podniků se v Praze postupně objevuje a myslíme si, že se bude situace nadále zlepšovat. To, co milujeme na Praze, je veřejná doprava, kompaktnost a spousta zeleně.
Myslíš, že Pražané na termíny jako „udržitelnost, lokálnost, ekologie“ slyší nebo v tomto ohledu připomínají tabulu rasu?
Určitě slyší. Vinou fanatických ochránců přírody a korporací, které používají přemíru těchto slov (mnohdy neopodstatněně), bohužel získaly tyto termíny v celé naší společnosti pejorativní význam. Ekologie má bohužel stigma nepotřebnosti, nedostupnosti, nedůvěry, nepřitažlivosti a neoholených podpaží. Nicméně informovanost u veřejnosti roste a toto stigma se daří nejen díky skvělým iniciativám jako třeba konference RESITE, Sustainable Fashion Day či festival Evolution postupně bořit, protože si lidé uvědomují, že se jedná o jejich vlastní zdraví.
Co je hlavním cílem Greenglasses?
Inspirovat veřejnost k ekologičtějšímu životnímu stylu, žít pravdivěji, podpořit lokální ekonomiku a dokázat, že udržitelnost může být sexy a my můžeme našimi malými každodenními rozhodnutími proměňovat svět kolem nás.
Co všechno mohou čtenáři na vašem webu najít?
Zatím se jedná o adresář „zelenějších“ obchodů a náš blog. Adresář obsahuje profily jednotlivých obchodů včetně kritérií výběru, zároveň je vždy doplněn o rozhovor s jejich majitelem či zakladatelem. Lidé tak mají možnost zjistit nejenom kam jít, ale i proč tam jít. Náš blog je místo, na kterém sdílíme, co jsme se dozvěděly a naučily. Máme v plánu zde psát i o naší osobní změně a sdílet více rozhovorů s odborníky a majiteli jednotlivých podniků.
Až do 30. ledna mohou lidé podpořit Greenglasses na crowdfundingovém portále Hithit. Na jaké konkrétní projekty a akce budou finance použity? A jaké nejzajímavější odměny máte pro veřejnost připraveny?
Finance budou použity na tvorbu zelené mapy Prahy, která bude obsahovat filtry jednotlivých kategorií, sekci „Události“, kde mohou jednotlivé podniky inzerovat své workshopy, svá setkání a další aktivity. Rovněž bychom rády zlepšily systém filtrování. Chceme přidat cenovou hladinu, oblíbená hledaná slovní spojení (např. bio spodní prádlo apod.) a celkově zlepšit funkčnost a design stránek.
Mezi nejzajímavější odměny patří určitě Workshop Inside Facebook s Mathiasem Haasem, jehož společnost SuperSocial je naším partnerem. Mat je mimo jiné kurátorem TEDexu Donauinsel a jeho poradenské služby využívají firmy jako třeba Redbull či Adidas. Další zajímavou odměnou je osobní návštěva zelenějších obchodů s módou s naším komentářem.
Na Greenglasses můžeme najít tipy na obchody s ekologickou módou či tipy na raw restaurace. Kde nakupujete nejraději s Jenny oblečení vy a jaké jsou vaše oblíbené restaurace?
Upřímně se musím přiznat, že jsem si velice dlouhou dobu nic nekoupila. Soustředily jsme se s Jenny zejména na rozjezd Greenglasses. S Jenny moc rády nakupujeme oblečení z druhé ruky. Máme také rády obchod Nila či Patagonie. Všechny obchody najdete na našich stránkách. Co se týče jídla a pití, oblíbily jsme si restaurace Sicily Café a Plevel, které mají ekologii jako součást firemní filosofie. Doporučujeme také kávu BirdSong, která je jak environmentálně, tak i sociálně odpovědná.
Jste velké milovnice Prahy. Jaké místo máte v metropoli nejraději? Místo, kde nejraději čerpáte ztracenou energii?
Těch míst je určitě více. Rády chodíme na Náplavku a do parků: Stromovka, Grébovka, Letná. Milujeme farmářské trhy a pražské pouliční festivaly jako Zažít Město Jinak. Ztracenou energii ráda čerpám i dobrodružnými nočními cyklo-projížďkami Divokou Šárkou nebo starou Prahou.