Co se stane, když vtrhne kreativita do českých uměleckých pelíšků? Je synonymem pro české umění laskavost, nekonfliktnost, mírná ironie s pečlivě obroušenými hranami? A je vůbec přídomek „český“ pro tuzemské tvůrce a manažery v kultuře důležitý? Jak vnímáme české umění u nás a jaký má obraz ve světě? Co očekáváme od institucí jako Národní divadlo či Národní muzeum? Jsme národem Janáčka a Smetany, nebo Švejka? Co o stavu naší společnosti vypovídá současná česká kultura? Vznikají v Česku umělecké originály, nebo se tu jen opisují prověřené umělecké proudy?
Diskusi na tyto otázky pořádá Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s partnerskými organizacemi v pátek 30. března 2012 od 10 hod. na Nové scéně Národního divadla (Národní tř. 4, Praha 1).
V prvním panelu, nazvaném Kapitáni vlajkových lodí naší kultury, se diskuse účastní Vilma Anýžová, programová náměstkyně Českých center, David Mareček, ředitel České filharmonie, Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea, Ondřej Černý, ředitel Národního divadla a ředitel Moravské galerie Marek Pokorný. Tyto představitelé veřejných kulturních institucí objasní, jak při svých kurátorských a dramaturgických rozhodnutích vnímají českou identitu, případně zda s ní ve svých strategiích přímo počítají. Panel se zaměří i na úskalí a přednosti, které zohlednění češství přináší. Do diskuse s nimi se zapojí novinářka a divadelní kritička Veronika Bednářová, hudební kritička Helena Havlíková, hudební dramaturg Petr Kadlec a historička umění Milena Bartlová a historik Jiří Rak.
Ve druhém panelu, nazvaném Staročeši a mladočeši, na ukázkách děl, případně performancích sami tvůrci ukážou, jak pracují s národní identitou a jejími specifickými jevy, zda ji ve své tvorbě otevřeně přiznávají či na ni aspoň odkazují, a pokusí se odhalit, jaké to přináší důsledky. Představitelé různých uměleckých generací nabídnou různé úhly pohledu. Konfrontovat se budou ti, kteří jsou na současné české i mezinárodní scéně vidět a slyšet v poslední době s těmi, jejichž jména jsou dlouhá léta prověřena mezinárodním publikem. O své názory a zkušenosti se podělí představitelé několika uměleckých generací, například herečka a operní pěvkyně Soňa Červená, režisér David Radok, výtvarník Jiří Kovanda, performer, herec, akrobat a loutkář Rosťa Novák, dirigent Jakub Hrůša, výtvarnice Kateřina Šedá, prozaik Ivan Klíma a básník Jan Těsnohlídek ml.
Diskusi doplní ukázky konkrétních uměleckých děl i drobné kreace performerů. Vystoupí například Cirkus TeTy, žongléři Bratři v tričku či hráč na dudy. Na piazzettě Národního divadla se objeví umělci ze streetartového projektu The Wall – 537 Faces.
Fórum „Co je české, to je hezké I" je určeno jak umělcům, studentům uměleckých oborů, tak podnikatelům v kreativních oborech, manažerům z kulturní oblasti, studentům arts managementu či zástupcům veřejné správy, a samozřejmě všem milovníkům umění a těm, kterým není lhostejné, co je synonymem českého umění doma i ve světě, chtějí znát směr, kterým se současné umění ubírá. A jsou ochotni a připraveni se do moderované diskuse aktivně zapojit.
Vstup je zdarma.
www.kreativnicesko.cz.