Share |

Festival Banát 2017 vlakem i lodí

Festival Banát, jenž se letos bude konat pošesté, nabízí unikátní atmosféru hudebního festivalu v prostředí hornaté krajiny, která je již dvě stě let domovem české komunity. Dosavadní cestu autobusem vystřídá ta po železnici. Z Prahy bude společností RegioJet vypraven speciální vlak, ve kterém si účastníci festivalu i během cesty budou moci vychutnat společnost vystupujících muzikantů. /WEB/
 
Na Festivalu Banát se snoubí atmosféra chmelových brigád, alternativní hudební scény a krásné přírody s koloritem lokální venkovské architektury a srdečností místních obyvatel. “Hlavním cílem festivalu je pomoc místním, kteří mají málo možností obživy,” říká Štěpán Slaný, organizátor a “duchovní otec” Festivalu Banát. “Zároveň dochází ke kontaktu místních Čechů s těmi přivezenými a to obě strany obohacuje,” dodává.
 
Účastníci festivalu mohou kromě stanového městečka využít také ubytování a stravování u krajanů. Pomohou jim tím přilepšit si a sami hlouběji poznají místní kulturu. Festival Banát trvá pět dní, za malý příplatek je možné si dovolenou v Banátu prodloužit a využít organizovanou dopravu o týden později. Právě doprava doznala oproti minulým ročníkům zásadní změny, původně autobusovou dopravu nahrazuje speciální festivalový vlak z Prahy až do rumunské Oršavy, který organizátoři vypravují společně se společností RegioJet a KDS Kladno. “RegioJet, to znamená pohodu a relax během cesty. Zároveň právě RegioJet je velkým příznivcem nejrůznějších kreativních nápadů a kulturních projektů a proto nás myšlenka vypravit premiérový mimořádný spoj na hudební festival do Rumunska hned od počátku oslovila,” říká Aleš Ondrůj, tiskový mluvčí společnosti RegioJet. Ze čtyřicet kilometrů vzdálené Oršavy pak celý vlak přestoupí na autobusy a lodě, které přepraví až do cílové české vesničky Eibentál. “Věříme, že kombinace vlaku a následného proplutí nejkrásnějšího místa na celém Dunaji bude jeden z hlavních taháků celého festivalu,” dodává k festivalové dopravě Slaný.
 
Jedinečnou atmosféru festivalu si nemůže vynachválit i Matěj Homola z kapely Wohnout, která na Festivalu Banát zahraje již potřetí. “Každá moje návštěva Banátu je emocionální zážitek. Díky festivalu jsem ho poznal a každé prázdniny hledám záminku, jak se tam vrátit. Možná, že kdyby se nejednalo o českou enklávu, netáhlo by mě to tam tolik. Přítomnost lidí s českými kořeny je asi jeden z hlavních důvodů, proč zrovna Banát,” říká.
 
Na letošním ročníku festivalu zahraje přes dvacet českých kapel v čele s Wohnouty, Vasilovým Rubášem, Xavierem Baumaxou, Davidem Stypkou, Květy či Helemese, souběžně poběží i kulturní část, kdy se představí deset divadelních souborů, česko-rumunský filmový festival One World a také folklórní den krajanských souborů z Rumunska a Srbska. Návštěvníci také mohou využít různé možnosti výletů a poznat tak krajinu českého Banátu. Letos budou mít možnost i poprvé využít půjčovnu koloběžek Yedoo.
 
Krajané v Banátu si dodnes zachovali zvyky a tradice, které si na počátku 19. století přinesli z Čech. Ve vesnicích je proto možné se bez problémů domluvit česky. Tradiční zemědělství zachovalo krajinu neporušenou a návštěvníkům se občas nabízejí výhledy jak z Ladových obrázků. Atmosféru českého Banátu, který čítá šest vesnic, je možné zachovat i díky speciálnímu programu rozvoje šetrné turistiky,  který zde spolu s organizátory festivalu prosazuje organizace Člověk v tísni. “Festival Banát významně přispívá k propagaci českých vesnic jako unikátní turistické destinace. A šetrný cestovní ruch je jednou z mála možností, jak v krajanských vesnicích vytvářet pracovní příležitosti a tím přispět k jejich záchraně,” přibližuje hlavní záměr banátského festivalu koordinátor Člověka v tísni Ivo Dokoupil.

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.