Share |

David Bowie slaví 65

Zpěvák, muzikant, herec a kulturní i módní ikona David Bowie slaví 8.1. pětašedesátiny.
Narodil se na jihu Londýna pod jménem David Robert Hayward- Jones. Původně hrál ve školní kapele na saxofon a nemyslel si, že ho hudba uživí - po škole se živil jako výtvarník a přivydělával si pantomimou.
Od přelomu 60. a 70. let ale začal nahrávat vlastní skladby a dodnes s tím nepřestal. Představujeme vám jeho první hit, Space Oddity, smutnou písničku o Tomu Brixtonovi, kosmonautovi, kterému se nepodaří vrátit na Zemi. Není založena na příběhu skutečného kosmonauta, jde o metaforu - Bowie ji dodnes osmítá vysvětlovat, maximálně řekne, že je to písnička o odcizení (větší článek v angličtině zde.)
Nejslavnější a nejdůlěžitější Bowieho písničky a deska, odhlédneme-li od této, vznikaly v 70. letech. 

Deska The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (1972) byla zásadní i po vizuální stránce, protože Bowie se zde proměnil v androgynní a dodnes inspirativní bytost jménem Ziggy Stardust - před několika týdny se do mladého Bowieho stylizovala Kate Moss na obálce Vogue.

Experimentální alba Low (1977) a Heroes (1977) se stejnojmenným geniálním hitem zase navždy ovlivnily hudební scénu.

 

V 80. letech Bowieho okouzlil chytlavý pop. Singl z roku 1983 Let's Dance mu získal nové, mladší publikum a zároveň proslul svým protirasistickým klipem, kde australští aboriginové bojují s "vymoženostmi" západního světa.

80. léta byla pro Bowieho i dekádou spoluprací - s Queen nahrál píseň Under Pressure, úspěšný je i remake skladby z 60. let Dancing In The Streets s Mickem Jaggerem.

 

V 90. letech Bowie, podobně jako v letech 70., hodně experimentoval, tentokrát ho okouzlila elektronická muzika. Dovolila bych si doporučit podceňovanou desku Black Tie White Noise (1993), kde se potkávají temné náměty textů a zajímavé elektronické zvuky. Záliba v novějším soundu mu vydržela i přes přelom milénia a tak vznijakí desky Heathen (2002) a Reality (2003). 

 

Zajímavé byly a jsou i Bowieho další, často vizionářské počiny. V roce 1998, kdy po internetu lidé rozpačitě pokukovali jako po novince, která možná k ničemu nebude, už rozjel vlastní stránky Bowienet s částečně placeným přístupem (a poskytolval také internetlvé připojení), čimž se dostal do žebříčků technicky nejzdatnějších hudebních hvězd. Zahrál si i v řadě filmů a o jeho peszré činnosti bylo také několik filmů natočeno.

 

V roce 2003 odmítl povýšení do rytířského stavu. "Nevím, k čemu tyhle věci jsou," prohlásil.

Na jeho počest byl v roce 2009 pojmenován dosud neobjevený pavouk - Heteropoda Davidbowie je žlutý a chlupatý a žije v Malajsii.

Bowie patří k vlemi bohatým lidem, nicméně ne k těm, kdo by syslici či občas halasně dali pár šupů na nějakou atraktivní charitu. Až nedávno například prosákly zprávy, že se ve vší tichosti finančně postaral o rodinu tragicky zahynuvšího zpěváka T.Rex Marka Bolana, který spolu se svou matkou zůstal po Bolanově autohavárii bez prostředků - Bowie oběma léta platil živobytí a juniorovi i školné.

 

K Reality vznikly i záznamy koncertů, které vyšly v roce 2010 na DVD. Od té doby, zřejmě i s přihlédnutím ke zdravotním problémům, Bowie nic nového nevydal, nicméně jeho fans stále doufají. Veškeré novinky na téma Bowie se poslední době týkají jen reedic, poct, dokumentárních pořadů a článků o jeho minulosti.

Pravdou je, že s tak bohatým katalogem - náš průlet nezmínil zdaleka všechny jeho počiny - má David Bowie víc dobré až skvělé muziky než většina ostatních.

 

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.