Přes 150 tisíc dárků za víc než 90 miliónů korun už Češi nakoupili v charitativním e-shopu Člověka v tísni. Distribuce 6 025 koz a ovcí či stavba 9 000 vodních zdrojů tak nejchudším lidem planety pomohly zajistit další zdroje obživy a postavit se na vlastní nohy. Letos chce Člověk v tísni pomoci například mladým ženám v chudých zemích zvládat období menstruace nebo naučit chovat ryby obyvatele konžského pralesa, kteří zde čelí nájezdům ozbrojených skupin a strádají nedostatkem potravy. Motivem právě startující předvánoční kampaně je slogan: NEKUPUJTE VOLOVINY. KUPTE RADĚJI OSLA!
„Výběr dárků vychází z aktuálních potřeb našich misí,“ vysvětluje vedoucí fundraisingu Tomáš Vyhnálek volbu dárků. „Novinkou letošního roku je certifikát dámské vložky. V mnoha zemích provází menstruaci stigma a různé mýty a ženy zažívají doma i ve škole pocit ponížení. Jsou považovány za nečisté a někdy nesmí vstoupit ani do vlastního domu. Vložky a tampóny jsou nedostupné, nebo si je ženy nemůžou dovolit. Například dívky v Nepálu v době periody nechodí do školy, protože na vložky nemají a téma menstruace je takové tabu, že o něm nemluví ani matky s dcerami,“ říká Vyhnálek.
Nový certifikát pomůže i dívkám z kasty nedotknutelných
V Nepálu Člověk v tísni působí od zemětřesení v roce 2015 a vedle rekonstrukcí se začal věnovat právě ochraně žen a dětí. V těžko dostupných regionech Sindhupalchowk a Gorkha už díky Skutečnému dárku podpořil 23 workshopů pro 2 150 dívek ve věku od 12 do 16 let, které je učí sebejistotě a znalostem, jež jim umožní obstát v těžkých životních situacích. Každá třetí nepálská žena totiž zažila domácí násilí a zhruba 15 procent dívek je provdáno před dovršením 15 let, 38 procent před 18. rokem života.
Část žen je navíc zatížena kastovními stigmaty. „Dřív mi připadalo, jako kdybych byla prokletá. Někteří sousedi mi zakazovali vstoupit k nim do domu. V jednu chvíli jsme byla šťastná a pak zase hned smutná, protože zemětřesení nám i ostatním zničilo domy a připravilo nás o důstojnost,“ říká patnáctiletá Binita, která patří do kasty dalitů neboli nedotknutelných. Většinová společnost jimi pohrdá a vykonávají ty nejhorší práce. „Ano, patřím do kasty nedotknutelných, ale mám svoje práva a svoji důstojnost. To vím z workshopů Her Turn. Naučila jsem se na nich respektovat sama sebe,“ vypráví Binita, jak našla ztracenou sebedůvěru na jednom z workshopů, které Člověk v tísni pořádá s místní partnerskou organizací Her Turn. Projekty na podporu hygieny a osvěty realizuje organizace také v Afghánistánu, Etiopii a několika dalších zemích.
Dárek ryby zarybní rybník uprostřed pralesa
Dárek ryb byl inspirován akutní humanitární situací lidí přežívajících v deštných lesích oblasti Punia v Demokratické republice Kongo. Nevedou sem žádné pořádné cesty a lidé zde čelí nebezpečí nájezdů rebelů a ozbrojených skupin. Většinu obyvatel sužuje chudoba a trápí je hlad. Tradičně se živí lovem, zvěře však ubývá. Rybníky si začali zakládat svépomocí a dárek jim poskytne vše, co k chovu ryb potřebují : potěr, krmivo i znalosti, jak se o ryby správně starat.
„Je to zhruba deset skupin rybníkářů, něco přes osmdesát lidí, kteří pomohou zajistit obživu pro víc než 44 tisíc dalších lidí,“ říká zemědělský expert Člověka v tísni Jan Svitálek. Doplní tak zemědělce, kteří budou pěstovat obilné produkty a zeleninu a pomohou lidem rozšířit omezený jídelníček. „Češi se tak zapojí do pomoci lidem, které jsou ohroženi akutní podvýživou. Většina zdejších dětí nikdy nejedla ryby, vajíčka ani mléčné produkty,“ dodává Svitálek.
Jak dárky pomáhaly v roce 2017 aneb Záchody jdou do světa
Dárky nakoupené před loňskými Vánocemi pomohly v průběhu minulého roku lidem v 11 chudých zemích Asie a Afriky, kde Člověk v tísni rozdal například 11 tun osiva a 6 238 farmářů dostalo potřebné vybavení, například na chov kuřat nebo dobytka. „Pomáháme vždy podle toho, co lidé nejvíce potřebují. Nakupujeme na místním trhu a zaměstnáváme tamní řemeslníky či stavebníky,“ vysvětluje fungování Skutečného dárku Vyhnálek.
Velká část pomoci přispěla lidem v Kambodži, která trpí důsledky brutální vlády Rudých Khmerů a vedle rozvíjejícího se turismu tu stále najdete celé regiony, kde lidé nemají přístup ke zdravotnictví či pestřejší stravě. V provincii Koh Kong na jihozápadě Kambodže získalo díky Skutečnému dárku 99 tamních domácností toaletu nebo zásobárnu vody, podle toho, co rodina potřebovala nejvíce. 57 záchodů pro chudé postavil Člověk v tísni také pro obyvatele hlavního města Phnom Penh, kteří dosud toaletu neměli. „Když Mahátma Gándhí v roce 1925 prohlásil, že sanitace je důležitější než svoboda, věděl, o čem mluví. Bez bezpečných záchodů dochází totiž k zamoření zdrojů s pitnou vodou a rychlému šíření zákeřných nemocí. Je prokázáno, že to ovlivňuje i školní docházku, protože nemocné děti nestíhají výuku,“ říká Tomáš Vyhnálek. Dárky pomohly v Kambodži rozjet také chov krabů pro 2 831 domácností z osmi vesnic v distriktu Botum Sakor, který chudým lidem nabídne nové možnosti obživy a zároveň bude šetřit zdejší mangrovové lesy.
V Afghánistánu pomohly Skutečné dárky postavit a vybavit dva skleníky, jednu drůbežárnu a nakoupit věci jako pily, motyky či rukavice pro 1 730 studentů středních zemědělských škol, kteří se vzdělávali ve velmi špatných podmínkách. V Etiopii zase pomohly 151 chudým farmářům z okresu Aleto Čuko vybavit mlýny na mouku elektrickým vedením, aby pracovaly rychleji a dokázaly vyrobit mnohem více mouky.
Dárky pomáhají i doma v Česku
V Česku fungují Skutečné dárky dva roky, ale dětem, rodinám a učitelům pomáhá Člověk v tísni už 16 let. Spolupracuje s více než polovinou českých škol. Doučuje děti z chudých rodin a pro nejmenší provozuje 12 předškolních klubů. Pro učitele pořádá workshopy, kde je učí pracovat s nadanými i hendikepovanými dětmi. Každý rok také 300 dobrovolníků Člověka v tísni doučuje děti ze sociálně ohrožených rodin.
Díky certifikátu Hvězdná učitelka se mohlo 184 učitelů a dalších odborníků, jako jsou psychologové a sociální pracovníci, zúčastnit 13 kurzů v Ostravě, Chocni nebo Liberci. Kurzy například objasňují příčiny poruch pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) u dětí a učí metody práce s těmito dětmi ve třídě a školní družině. Ukazují možnosti práce s různorodým kolektivem dětí a pochopení vzájemné komunikace mezi školou, rodiči, učiteli a žáky navzájem.
Skutečný dárek také podpořil fungování doučování, předškolních klubů a dalších vzdělávacích programů pro děti na Berounsku, Olomoucku a v Praze. Doučování pomáhá znevýhodněným dětem překonat obtíže ve škole, úspěšně dostudovat, a tak mít v budoucnu vyšší šanci na uplatnění.
Kompletní přehled distribucí najdete ZDE.
E-shop SkutecnyDarek.cz v číslech
Od spuštění e-shopu v roce 2009 už Člověk v tísni rozdal 6 025 koz a ovcí a 308 oslíků i s povozem, zasadil 753 000 sazenic stromů, naočkoval 28 217 krav a vybudoval 829 bioplynáren. Postavil nebo opravil také 9 000 vodních zdrojů, více než 8 200 farmářům rozdal nářadí a nástroje. Vybavil také 199 škol nebo 20 školicích středisek pro farmáře.
Popularita e-shopu Skutecnydarek.cz v průběhu let stoupá. Lidé nakupují hlavně před Vánocemi, kdy se uskuteční zhruba 80 procent veškerých prodejů. V loňském roce tu dárci nakoupili pomoc za více než 14 milionů korun. Celkově do konce letošního listopadu nakoupili 150 tisíc certifikátů za více než 90 miliónů korun. Mezi nejoblíbenější dárky patří kuřata, školní pomůcky, koza, první knížka a sazenice. Muži nakupují hlavně kozy, ženy zase slepice. 30 procent lidí se spokojí s elektronickým certifikátem.
Skutecnydarek.cz je charitativní e-shop Člověka v tísni určený na podporu lidí v nejchudších zemích světa. Dárci v něm nakupují tištěné nebo elektronické certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Nákupem certifikátu Veselá koza přispějí do programu OBŽIVA a za jejich dar je nakoupena například koza. Pokud je ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a je potřebnější nakoupit jiné prvky programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, nakoupí Člověk v tísni právě je. Za dar tedy vždy nakoupí to nejpotřebnější v rámci programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ, VODA a VZDĚLÁNÍ V ČR. Detailní vysvětlení lze najít na http://www.skutecnydarek.cz/pages/faq/