Matka holandské hudebnice Chantal Acdy byla operní zpěvačka, přesto ale svoji dceru nikdy nenutila do žádných pěveckých lekcí – vycítila v ní potenciál a sama jí řekla, že si svoji cestu hudebním světem musí najít sama. Chantal Acda už to dělá přesně třináct let. Tak dlouho totiž uplynulo od doby, kdy se z Holandska přestěhovala do Belgie a kdy začala nasávat tamní atmosféru neustálého křížení hudebních žánrů, ve kterém je všechno dovoleno. Právě tam se taky seznámila s Adamem Wiltziem, který se kromě účinkování v legendární ambientní kapele Stars Of The Lid věnuje nespočtu bočních projektů. Jeden z nich založil společně s Chantal, která pod hlavičkou kapely Sleepingdog poprvé jasně formulovala svoje hudební vize.
Chantal Acda se cítí nejjistější v nejasném bodě, kde se stýká křehké folkové písničkářství, ambient s ozvuky klasické hudby a jemné náznaky popových melodií. Dlouhé roky tuhle uhrančivou kombinaci pilovala a k dokonalosti ji dotáhla na desce Let Your Hands Be My Guide, kterou jako první vydala pod svým vlastním jménem v roce 2013 na značce Gizeh. V tomhle gestu je cítit určité obnažení a právě to tematizuje samotná nahrávka, na které Chantal spolupracovala třeba s Peterem Broderickem známým třeba z vydávání na kultovním labelu Type či Bella Union. Velmi přirozeným způsobem si pak Chantal našla cestu i k berlínskému skladateli Nilsovi Frahmovi, který se na této desce podílel a také spoluprodukoval.
Přestože Chantal Acda obratně míchá folk s ambientem a popem, její největší inspirací je Joni Mitchell – dost to prozrazuje o její skladatelské metodě, která prý výrazně vychází z jejího podvědomí a rozhodně není nijak cíleně řízená nebo zbytečně racionalizovaná. Chantal Acda zkrátka skládá jednoduše proto, že musí a nic jiného jí nezbývá. Z její intenzivně upřímně hudby je to rozhodně cítit, ostatně tak jako na loňském živém albu Live in Dresden. Jak totiž Acda sama řekla, hudba je její domov a zároveň jediné místo, ve kterém se cítí bezpečná a tenhle pocit navíc dokáže velmi sugestivně přenést i na posluchače.
Lenka Dusilová
Neúnavné hudební hledačství charakterizuje kariéru Lenky Dusilové, která už více než dvě dekády patří k výrazným osobnostem domácí hudební scény. Od průlomu se skupinou Sluníčko, spolupráce s Lucií nebo Čechomorem se Dusilová v projektech Eternal Seekers a Baromantika posunula k nadžánrovým experimentům s jazzem či world music. Její koncert na Festivalu Spectaculare bude ale zcela unikátní. Speciálně pro tuto příležitost připravila nepísňové improvizační vystoupení, které navazuje na její hudbu pro tanečně-hudební performance One Step Befor the Fall taneční platformy Spitfire Company. Výpravy do krajin hlasu a zvuku jsou solitérskou paralelou k jejím dosavadním hudebním dobrodružstvím.
Chantal Acda + Lenka Dusilová, úterý 3. února 2015, Palác Akropolis
Více na fcb zde. Nebo na stránkách Paláce Akropolis zde.