Taneční soubor VerTeDance se po dvou letech vrací s premiérou do Ponce. Představení Korekce volně navazuje na úspěšný site-specific projekt Naučená bezmocnost, jehož premiéra proběhla v říjnu 2013.
„Pojďme na chvíli zažít slast z nesvobody. Slast spoutání a určenosti, kde není pochyb. Kde vše, co se na maličké ploše odehraje, je výjimečné, křehké a drahocenné.“ Příběh o svobodě a nesvobodě s názvem Korekce bude mít svou premiéru 4. února 2014 od20 hodin v divadle Ponec.
V práci na projektu Korekce pokračuje stejné obsazení jako v Naučené bezmocnosti - sedm tanečníků s velice rozdílnou taneční minulostí a zkušeností s různými soubory (VerTeDance, ME-SA, DOT504, Farma v jeskyni ad.). Režijně se projektu opět ujal uznávaný režisér Jiří Havelka, který byl přítomen již u vzniku zmíněného site-specific. „Oslovení divadelního režiséra pro pohybový projekt, v němž se nemluví, je logickým krokem ve vývoji souboru. Začínali jsme s tanečními duety, postupně jsme přešli ke zvaní hostujících choreografů i dalších tanečníků. Práce s divadelním režisérem, který ovšem dává důraz na fyzickou akci, je dalším stupínkem ve zkoumání možností scénického výrazu,“ doplňují ke spolupráci choreografkyVerTeDance. „Po Petře Tejnorové, s níž jsme spolupracovali na projektu Kolik váží vaše touha?, je Jirka Havelka další ze silné generace mladých režisérů, kteří ve své tvorbě nedávají důraz pouze na slovo.“
Hudebně představení doprovodíuskupení Clarinet Factory, které se věnuje hudební improvizaci napříč všemi žánry. Jejich hudba už zazněla i v několika filmech či divadelních inscenacích. V roce 2008 doprovázeli amerického vokalistu a performera Bobba Mc Ferrina při jeho prvním pražském vystoupení. Více informací naleznete zde www.clarinet-factory.cz.
Site-specific Naučená bezmocnostbyl poprvé uveden v říjnu 2013 v suterénu budovy bývalých dopravních podniků na Vltavskév rámci festivalu 4 + 4 dny v pohybu. Jana Návratová a Vladimír Hulec jej zařadili v rámci ankety Divadelních novin mezi Inscenace roku 2013.
Premiéra Korekce přichází v okamžiku, kdy VerTeDance zažívají nejúspěšnější období své téměř desetileté existence. Poté, co jako jediný český soubor získali dvakrát cenu za Taneční inscenaci roku (2005, 2012) se jim podařilo obdržet Cenu divadelních novin (2012) za projekt Simulante Bande. Za tentýž projekt získali Cenu diváků festivalu Česká taneční platforma. Minulý srpen se zúčastnili měsíčního divadelního maratonu ve skotském Edinburghu a na podzim uvedli čtyři představení v Izraeli. Před dvěma týdny se vrátili z největšího světového veletrhu scénických umění APAP v New Yorku, kde projekt Simulante Bande sklidil vřelé ohlasy široké veřejnosti i profesionálů.
Abstrakt představení
Nesvoboda. Něco, čeho se bojíme. Nemožnost rozhodnout se jakkoli. Odejít když chci, kam chci a s kým chci. Dělat cokoli. Pocit širého nepřehlédnutelného oceánu možností, které nás lákají, ale jsou nám odepřeny.
Co je nesvoboda víme, ale víme, co je to svoboda? Jak v ní najít klid? Čím to, že možnost neomezeného výběru paralyzuje naši schopnost se pro něco rozhodnout, něčemu uvěřit a skutečně se pro to nadchnout? Dosáhnout konkrétního cíle, který stojí v mlze tak blízko před námi.
Ta únava z neustálého hledání cíle.
Režie: Jiří Havelka
Choreografie a tanec: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, Martina Hajdyla Lacová, Karolína Hejnová, Robert Nižník, Jaro Ondruš, Petr Opavský
Scéna a kostýmy: Dáda Němeček
Hudba: Clarinet Factory
Světelný design: Katarína Ďuricová
Produkce: VerTeDance o.s.
Za podpory: Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo kultury ČR, Nadace život umělce, METROSTAV a.s., Tanec Praha / Ponec – divadlo pro tanec, Čtyři dny o.s. a ALT@RT o.s.
VerTeDance
Taneční skupina VerTeDance vznikla v roce 2004. Uskupení tvoří tanečnice a choreografky Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová (Tanečnice roku 2010) a světelný designér Pavel Kotlík. VerTeDance doposud vytvořili projekty: Průzor hrdlem (2002), Kruh II (2004), Tichomluva – Neočekávaný chod (2005), The Brave (2006), Beneath the Silence (2005) ve spolupráci s CobosMikaCompany, Třiačtyřicet slunce západů (2007), site-specific Tour du Café au lait (2007), Jaja a Papus (2009), Dance of Canis Lupus (2009) ve spolupráci s belgickým choreografem Thomasem Steyaertem, Případy doktora Toureta v režii Anny Polívkové (2009), Emigrantes (2010), Transforma (2010) v choreografii Mayi Lipsker, Found and Lost (2011) v choreografii Charlotty Öfverholm, Kolik váží vaše touha? (2011), Simulante Bande (2012), Boxteska (2012) a Naučená bezmocnost (2013).
Domovskými scénami VerTe jsou divadla Ponec a Archa; svá představení uvádí skupina pravidelně jak v českých regionálních městech, tak v zahraničí: ve Velké Británii, na Slovensku, v Německu, Belgii, Rusku, Rumunsku, Rakousku, Polsku, Maďarsku, ve Švédsku, na Ukrajině ad. V lednu 2014 se soubor poprvé představil ve Spojených státech amerických.
VerTeDance jsou jedinou českou skupinou, která získala dvakrát nejprestižnější ocenění v oblasti v současného tance – cenu za Taneční inscenaci roku, a to v roce 2005 (Tichomluva) a 2012 (Kolik váží vaše touha?).
Jiří Havelka
Jiří Havelka se narodil 17. června 1980 v Jihlavě. Je divadelním režisérem, dramatikem, hercem a moderátorem různých TV pořadů. Byl také u založení Stanice O, dnes televize Óčko. Je jedním ze zakladatelů občanského sdružení JSAF, které pořádá Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava a založil tradici Festivalu Cute dramatiky, pořádaného pravidelně 17. 11. ve Studiu Ypsilon.
Vystudoval režii alternativního a loutkového divadla na DAMU. Již během studií na gymnáziu se podílel na založení divadelního spolku HOBIT, později, během studií na DAMU začal hrát a režírovat na malé scéně Ypsilonky. Také je jedním z členů kabaretního divadla VOSTO5, které proslulo otevřenými tvary vlastních autorských inscenací, jejichž základním stavebním kamenem je improvizace.
V roce 2007 získal Cenu Alfréda Radoka jako Talent roku.