Share |

VÝSTAVA MOJE DÍTĚ ZOBRAZUJE SYRSKÉ DĚTI ČEKAJÍCÍ NA MÍR

– Při příležitosti Světového dne uprchlíků probíhá 20. června na facebooku první virtuální výstava fotografií nazvaná „Moje dítě“. Portréty syrských dětí, které před válkou utekly se svými rodiči do Libanonu, upozorňují na alarmující situaci utečenců v oblasti Blízkého východu.
Snímky malých Syřanů pořídil v dubnu a květnu tohoto roku v Libanonu Martin Bandžák, fotograf a spoluzakladatel humanitární organizace MAGNA, spolu s někdejším členem prestižní fotografické agentury Magnum Photos Johnem Vinkem.
„V úterý 20. června si desítky českých i slovenských osobností, kterým není lhostejné, jak vypadá svět kolem nás, vystavilo „své“ dítě na „svou“ zeď na sociální síti. Vzdali tak hold všem dětem, které čekají na mír a kvůli válce se nemohou vrátit domů,“ říká Martin Bandžák
Do virtuální výstavy „Moje dítě“ se zapojil například herec Pavel Liška, europoslankyně Michaela Šojdrová, fotograf Tomki Němec a s nimi řada novinářů, kreativců a dalších. Na Slovensku výstavu podpořil také prezident Andrej Kiska či zpěvák Richard Müller. Celá fotogalerie je ke zhlédnutí na webové stránce www.tojemojedite.cz.
Převážná většina z 5 milionů lidí, které ze Sýrie vyhnala válka, žije v provizorních podmínkách v sousedních zemích, jako jsou Turecko, Libanon, Irák, Jordánsko a Egypt. Podle statistik čeká za hranicemi své země na mír 3,6 milionů žen a dětí. Do pětimilionového Libanonu uteklo víc než milion lidí. Mnohé děti se tu už narodily anebo si na Sýrii už ani nepamatují. Život mimo každodenní ohrožení a bezstarostné dětství vlastně ani neznají. Žijí v provizorních osadách, ve špatných hygienických podmínkách a bez zdravotní péče.
V nedokončených novostavbách, které libanonští developeři plánovali pro jednu rodinu, se tísní třeba čtyřicet padesát lidí, většinou tam není ani zábradlí, děti padají ze schodišť,“ popisuje  situaci v Libanonu Martin Bandžák. „Z mého pohledu je to mnohem víc deprimující prostředí než stanové tábory, kde je alespoň nějaká organizace a infrastruktura.“
„V oblasti Baalbeck, kde MAGNA působí, jsou tisíce dětí a jejich rodin ze Sýrie bez přístupu ke zdravotní péči. Žijí v odlehlých částech země, daleko od jakékoli lékařské pomoci. Naše zdravotní týmy se k nim dostanou jen pomocí mobilní kliniky,“  přibližuje práci humanitárních pracovníků v regionu operační ředitelka MAGNA Denisa Augustínová a dodává: „Zdravotní pomoc v Libanonu a Sýrii poskytujeme už od roku 2016, letos jsme otevřeli misi také v Iráku, část našich týmů působí přímo v Mosulu.“
Činnost humanitární organizace MAGNA mohou lidé podpořit jednorázově, nebo pravidelným finančním příspěvkem na sbírkový účet 2111717679/2700 UniCredit Bank. MAGNA nemocnice v Sýrii a práci lékařů v okolních zemích lze podpořit také prostřednictvím jednorázové DMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGNAPOMOC 30, DMS MAGNAPOMOC 60 nebo DMS MAGNAPOMOC 90. Bližší informace o všech formách podpory najdete na: www.magnadetivtisni.cz


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.