Přinášíme 35. díl odpovědí na vaše dotazy z oblasti venerologie. MUDr. Přemek Procházka je i nadále připraven zodpovídat vaše dotazy - pište je na protisedi@protisedi.cz s předmětem PORADNA VENEROLOGIE.
Dobrý den, chci se zeptat, jakou cestou jsem mohl dostat streptotoka do močové trubice, protože nevím o žádném rizikovém chování. A dále se chci zeptat, zda se ho dá nějak zbavit. Všude jsem totiž četl, že je to až na doživotí a nijak se léčit nedá, jen se utlumí antibiotikama, a pak po nějakém čase zase vypukne a zlobí. Děkuji moc za odpověď. Jsem opravdu ochoten zaplatit cokoliv za vyléčení a bojím se teď třeba pohlavního styku, abych někoho nenakazil a také se bojím toho, abych v případě toho, že budu chtít dítě, nenakazil ženu i dítě L. Děkuji za odpověď a přeji krásný večer.
Vážený pane,
děkuji za zajímavý dotaz ohledně medícínského nálezu, který trápí celkem velký počet mužů. Beta hemolytický streptokok skupiny B se velmi často vyskytuje nejdříve u ženy v pochvě, která nemusí o něm vědět, protože jí nezpůsobuje žádné problémy. Nemá výtok ani bolesti v podbřišku. Při nechráněnném sexu dojde k přenosu této bakterie do močové trubice partnera, u kterého však může způsobit pálení a řezání při močení, někdy také výtok z močové trubice. Na tuto bakterii jsou citlivé penicilínové antibiotika, léčení probíhá úspěšně na urologické ambulanci, ale zároveň se musí léčit i partnerka, také antibiotiky u svého gynekologa. A bohužel ne vždy je tato léčba u ženy úspěšná, je to dáno anatomickými poměry ženských pohlavních orgánů, kdy se tato bakterie ráda a účinně "skrývá" v oblasti děložního čípku, kde antibiotika tak zcela nefungují. U muže, to ještě jednou zopakuji, je však léčba úspěšná.
S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka
venerologická ambulance Medicentrum Kartouzská Praha
Vážený pane doktore, před týdnem jsem byl na erotické masáži v Praze a došlo k zevnímu kontaktu pohlavních orgánů. Přesně týden poté se mi udělal vedle kořenu penisu malý červený pupínek, který na dotyk lehce bolí a škrábe. Nevím jestli se jedná například o zarostlý chloupek či jiný vřídek. Mám se obávat nějaké pohlavní choroby (HIV, syfilis a podobně)? Jaký postup mám zvolit? V příloze přikládám fotografii. Děkuji za radu a případné uklidnění.
Vážený pane,
děkuji za přiložené foto Vašeho problému, díky tomu se mi lépe odpovídá. Snad jsem pochopil správně formulaci " zevní kontakt pohlavních orgánů" jako kontakt pouze na kůži bez vsunutí penisu do pochvy. Tím se minimalizovalo riziko přenosu kapavky či urogenitálních chlamýdií na miminum, protože bakterie, které jsou příčinou těchto infekcí, jsou velmi citlivé na kyslík a na vzduchu do několika sekund uhynou. Ovšem nelze vyloučit přenos infekce syfilis či HIV krevní cestou, konkrétně nějakou oděrkou vzniklou při erotické masáži. Zároveň ale Vás chci uklidnit, protože Váš obrázek ukazuje opravdu furunkl, neboli nežid vzniklý při zapocení ze zarostlého chloupku. Přesto by asi bylo pro Vás uklidňující, dostavit se do nějaké venerologické ambulance a nechat si provést náběry krve na zjištění protilátek na syfilis či HIV. Ty se ale vytvářejí nejdříve 6 týden po infekci či spíš později, nejpozději však tři měsíce od možné nákazy.
S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka
venerologická ambulance Medicentrum Kartouzská Praha
MUDr. Přemysl Procházka má za sebou dlouholetou praxi v oboru kožního lékaře. Je členem venerologické sekce České dermatovenerologické společnosti. Po ukončení lékařského studia úspěšně absolvoval základní i nadstavbovou atestaci z oboru dermatovenerologie.. Jeho vysokou odbornost dokládá fakt, že je držitelem nejen licence pro vykonávání samostatné privátní praxe v dermatovenerologii, ale též licence pro vykonávání funkce primáře v nestátním zdravotnickém zařízení v tomto oboru. Od ledna 2007 je vedoucím lékařem venerologické ambulance Kartouzská spadající pod nestátní zdravotnické zařízení MEDICENTRUM Beroun s.r.o.. Věnuje se též publikační činnosti, kdy lze jako příklad uvést články "Zdravotní rizika u osob v pornobyznysu z pohledu venerologa" , "Chlamýdiové urogenitální infekce" a "Syfilis a gravidita ", které byly publikovány v Lékařských listech v průběhu posledních dvou let. Nedílnou součástí jeho práce je rovněž přednášková činnost. Vystoupil na Pečenkových epidemiologických dnech v Jihlavě v září 2009 s přednáškou "Alarmující počet výskytu primární syfilis u rizikové populace" , při Klinických konferencích nemocnice Kladno se věnoval tématům "Konzervativní léčba Condyloma accuminatum" a "Nádorové onemocnění zevního genitálu".