Ondřej Kobza po piánech a šachách na ulici chystá POEZIOMAT. Možná už jste to slovo někde zaslechli nebo četli na facebooku. Co že to přesně je?
Stroj na básně.
Další projekt Ondřeje Kobzy (piána a šachy na ulici atd. atd. - VELKÝ ROZHOVOR S ONŘEJEM KOBZOU JSME PŘINESLI ZDE).
Kulturní a vtipné oživení veřejného prostoru.
Měsíce se o něm mluvilo a teď už je celá akce s jeho představením veřejnosti na spadnutí.
"2. 3. od 16 h na Míráku instalujeme Poeziomat - jukebox, kde např. Egon Bondy, Magor Jirous, Jáchym Topol, Petr Hruška, Zbyněk Hejda, J. H. Krchovský budou číst své básně," uvedl Ondřej Kobza na fb. "Další připravujeme do Kyjeva a do dalších měst."
Nešlo se tedy nezeptat na to, jak se Poeziomat rodí a také na Ondřejova další aktuální aktivity.
Jaká byla geneze tohohle nápadu a kde ho uvidí veřejnost?
V listopadu 2013 jsem vzal některé přispěvatele na projekt Piána na ulici na výlet na jeden parádní kopec v Českém středohoří.
V autě jsme se bavili, co dalšího by šlo na ulici dělat. Na onom kopci byl připravený violoncellista, piknik a slibené předčítání poezie. Když jsem jim vyprávěl, co se chystá, jen mě napadlo, že jsem mohl vzít megafon, přeci jenom hodně foukalo a abych to uřval.
A napadlo mě taky, jaké by to asi bylo, kdyby dole ve vesnici třeba zdály doléhaly ony čtené verše poezie. Že to je jako rozhlas z ampliónu na sloupech. A hned se mi objevila vize, že člověk půjde po Praze a bude to tam někde znít.
A bylo to.
Zatáhl jsem do toho tvůrce objektu Jitku Tomsovou a Víta Ježka, s výběrem mi pomáhal Petr Borkovec.
S čím jste se nejvíc potýkali?
Trochu nám to trvalo. Nejdříve měl Poeziomat stát na Karlově náměstí, ale po dlouhém vyjednávání to památkáři nedovolili. Pak jsme měli i nějaké problémy v týmu.
Jak se mají tvé další projekty - kavárny a šachy a piána? Nějaké další nápady ve fázi realizace?
Na březen připravujeme koncert na poště v Jindřišské. V tuto chvíli ji mám propůjčenou, nyní vymýšlím program.