Share |

Umělec Michal Škapa nově zdobí letištní halu i Becher zónu

foto: pořadatel akce

Umělec, který se od devadesátých let pohybuje na české graffiti scéně, a jehož díla jsou kromě ulic, plakátů, knih či přebalů hudebních alb k vidění také ve světových galeriích, momentálně pracuje na designu fasády obří letištní haly. A jeho grafika je k vidění také na jedné z křídových stěn Becher zóny, jež letos objíždí velké hudební festivaly.
 
Zastihnout Michala Škapu mimo jeho pražský ateliér, je prakticky nemožné. I během prázdnin tráví v horním patře smíchovské MeetFactory až dvanáct hodin denně, a návštěvy tak přijímá přímo mezi barvami, regály, obrazy a grafikou.
 
 
Jsem trošku workoholik, takže jedu prakticky non-stop. Rád bych se přes léto přepnul do nějakého odlehčeného režimu, ale když si třeba na září nebo říjen naordinuju nějakou výstavu, nedá se svítit, a prázdniny škrtám,“ říká 39letý umělec.
 
Tajemný kryptogram
Důvodů, proč své jméno spojil s brandem oblíbeného bylinného likéru, je prý hned několik. „Vždycky rád podpořím tradiční českou značku, a Becherovku mám navíc moc rád. Dostal jsem hodně volnou ruku a spolupráce celkově byla dost příjemná a hladká,“ říká o kooperaci s Becherovkou. „Tenhle likér mám rád i proto, že je mi blízký region, odkud pochází. Miluju Mariánky, Karlovy Vary, a proto mi naše spojení bylo hned od začátku sympatické,“ dodává.
 
Na křídové stěně Becher zóny akcentoval Michal Škapa motiv tajemného kryptogramu rodu Becherů, který je se značkou likéru neodmyslitelně spojený. „To byla další věc, která se mi na tom všem moc líbila. Že to vlastně také souvisí s písmem, kterým se ve své tvorbě zabývám. Těším se, že se pojedu podívat do muzea Becherovky, kam jsem se zatím nedostal,“ vysvětluje.
 
Přímo v kryptogramu je podle něj schováno několik vzkazů, konkrétně alchymistická značka, alchymistická berle, čtyřka a iniciály Jana Bechera. Dole je prý čitelná „zkroucenina“, která hodně vizuálně připomíná ležatou osmičku - znak nekonečna, znak alchymistů.
 
Kryptogram jsem překreslil, aby víc souvisel s mojí grafikou, ale nijak významně jsem ho neměnil. Jen jsem ho použil a formálně interpretoval. Moje ilustrace se objevují také na průhledných kšiltech, které dostanou hosté v barech za konzumaci Betonu. Jejich výroba byla hodně technologicky zajímavá, protože se tiskly na průhledný materiál. Musím říct, že mě ty kšiltíky moc baví, protože mi připomínají devadesátky, tedy moje dětství,“ popisuje umělec.
 
Tvorba, kterou uvidíte z letadla
Michal Škapa také před pár týdny vyhrál ilustrátorskou soutěž, díky níž dostal k dispozici obrovskou plochu letištní haly a možnost vyřádit se na ní. „Tenhle projekt vznikl ve spolupráci s Drawcema (kreativním studiem Drawetc), kteří pořádali i samotnou soutěž, a jedná se o halu skladovacího parku, která je hned vedle letiště.“
 
Fasáda, kterou má ztvárnit, je 15 metrů vysoká a 350 metrů dlouhá, přiléhá přímo k hlavní ranveji letiště, kam přilétají všechny mezinárodní lety, takže je patrná přímo z letadla. Momentálně se prý dokonce uvažuje o tom, že by ilustrace byla rozšířena i na střechu, která je při příletu i odletu dobře vidět. Samotná realizace by měla být dokončena během září.

 
Navštivte Becher zónu:
ČESKÉ HRADY HRADEC NAD MORAVICÍ - 18.-19. srpna
ČESKÉ HRADY BOUZOV – 25.-26. srpna
ČESKÉ HRADY BEZDĚZ – 1.-2. září


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.