Share |

Tadeáš Haager má sólové album!

foto archiv umělce

Haager - New
Indies MG  
Vychází 13.11.2015
 
První sólové album Tadeáše Haagera je pestrou elektronickou koláží, kterou dokreslují zásadní hlasy domácí kytarové scény - Adrian T. Bell, Jiří Burian, Mikoláš Růžička, Zdeněk Lichnovský nebo Jordan Haj. 
Navzdory názvu není Haager ale zcela novým jménem na scéně. V minulosti se objevoval na pódiích v celé řadě kapel. Ghostmother, Kapitán Demo, One Bit Wonder, Piano, DPVJU, Republic Of Two, Bohemia, Adrian T Bell and SleepingAgents, Blacksheepboy atd. Kde nehrál, tam figuroval jako VJ, autor videoklipů a na svědomí má i několik remixů. 
Z těchto dřívějších setkání vyplynul i seznam hostů na desce NEW. Jiří Burian, se kterým spolupracují dlouhodobě v celé řadě projektů, nevyjímaje alba Jiřího otce, Jana Buriana, se ujal role producenta desky. Dalšími hosty jsou Mikoláš Růžička z Republic of Two, Zdeněk Lichnovský z Apollinaire, Adrian T. Bell z TheProstitutes a Jordan Háj z Peter Pan Complex.
Zvuk nahrávky pak mají na svědomí Lukáš Lukáš, z ostravského studia Muflon a o mastering se postaral Matouš Godík (Zka4at).
 
 „Tak proč to nezkusíš sám? Si myslíš, že bys to zvládnul líp?“ Snad každý hudební novinář tuhle větu někdy slyšel. Většinou po tom, když se vyjádřil ne zrovna lichotivě o něčí desce. Tadeáš Haager to zkusil. Po letech  kritizování i chválení cizích nahrávek přichází s debutovou sólovou deskou pojmenovanou jednoduše NEW. 
 
 „Už dlouho jsem měl sen složit desku, kde by se potkaly hlasy z kytarové scény s elektronickým zvukem. Asi za to může Psience Fiction od UNKLE.“ Vykládá Tadeáš Haager.
 
 
Proč NEW?
 
Slovo NEW je na obalu desky notně oprýskané a rezavé. Proč?

„Důvodů je několik. Zaprvé to slovo už dnes ve společnosti opravdu mnoho neznamená. I když se za ním všichni ženou. “Nový” není zákonitě dobře.Což si lidé neuvědomují. A tu touhu po novém, která je žene do obchodů pro větší televizi a odšťavňovač si často tahají i do vztahů mezi sebou. Pak je tu ale ještě jeden méně pobouřený pohled na Nové. Ono vlastně nic nového neexistuje. Nová věc, ve chvíli, kdy na ní dosáhnu je už nahrazována verzí 2.0. Nová hudba v sobě nenese nový akort nebo tón. A většina melodií co nás napadá, už vznikla kdysi jindy a někde jinde. Jen je neznáme. Skoro ani noví lidé nejsou. Máš nos po tátovi a oči po mámě.“
 
Vykládá Haager, který měl k názvu ale ještě jeden mnohem méně zamračený důvod. Byl to jediný způsob, jak album pojmenovat po jeho synovi, který ještě během skládání ani nepřišel na svět a nikdo netušil, jak se bude jednou jmenovat. 
 
“Deska je takový turistický průvodce po světě. Pro mimina, která ještě nevědí do čeho jdou. Proto je jedna skladba popisem toho, jaké to je procházet se po břehu Lipna a druhá o tom, jaké to je, poprvé v životě letět letadlem.” 
 
Popisuje album Tadeáš Haager, přičemž zbývá zmínit ještě poslední důvod oprýskaného NEW. Skladby samotné vycházejí často z nahrávek a útržků skladeb, které Haager poskládal v minulých letech. Následně materiál vzal a začal samplovat sám sebe. 
 
„Byla to jediná možnost, jak se posunout někam dál. Dřív jsem buď samploval desky z antikvariátů nebo jsem vše nahrával od první noty, chtěl jsem najít další směr, jak skládat.“
 
 
 www.indiesmg.cz    milos@indiesmg.cz


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.