Share |

Svozy vánočních stromků potrvají až do konce února

foto Václav Šilha

Naprostá většina pražských vánočních stromků končí u odběratele k dalšímu zpracování. 
Vyhozené vánoční stromky nepatří do nádob na směsný odpad, protože tím snižují jejich kapacitu. „V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad (například na sídlišti), lze stromky volně odložit vedle nich. Změna však nastává, pokud nemáte popelnici volně přístupnou z ulice (některé činžovní domy a rodinná zástavba). V takovém případě prosíme o odložení vánočního stromku u nebližšího kontejneru na tříděný odpad,“vysvětluje tiskový mluvčí Radim Mana.  
Konečná zastávka pro vánoční stromky je u specializovaného odběratele, který stromky štěpkuje, a tak následně poslouží např. jako topivo. Znečištěné nebo nedostatečně odstrojené stromky putují společně se směsný odpadem k energetickému využití do ZEVO Malešice.
Lidé by měli stromky vyhazovat nejlépe den před odvozem komunálního odpadu, aby nebyly v ulicích příliš dlouhou dobu.  Stromky jsou do vozů na komunální odpad nakládány v běžných svozových dnech a jejich odvoz bude probíhat po celý leden a únor. „Na svozu vánočních stromků se podílí více než 21 vozidel. Z toho je asi 10 klasických popelářských aut s lineárním lisem, které se nasazují mimořádně a dle aktuálních potřeb. Tato vozidla pojmou v průměru 2-3 tuny stromků,“ řekl tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.
Nedoporučujeme odnášení vánočních stromků do lesa, kde by je mohla jako potravu zpracovat divoká zvěř. Dekorace a zapomenuté ozdoby mohou ublížit zvířatům. Kdyby se například dostal háček od ozdoby do trávicího ústrojí zvířete, mohlo by uhynout.
Pražské služby očekávají, že svezou okolo 300 tisíc vánočních stromečků. „Výjimka platí pro umělé stromky. Pokud už stromek dosloužil, rozhodně nepatří do kontejneru na tříděný či směsný odpad, ale do sběrného dvora,“ dodává mluvčí Pražských služeb.
Mimochodem, nepoužité stromky, které přebývají na konci toku, se tradičně využívají také pěkně: Dostanou je zvířata v ZOO. Jak prohlásil mluvčí ZOO Praha: "Pražská zoo dostala na konci roku přes pět set nepoužitých vánočních stromečků, jedlí a smrčků. Na neobvyklé dobrotě si pochutnává řada kopytníků, například velbloudi nebo zubři. Tradičně však nejvíce chutnají slonům. Stromky chutnají všem členům stáda, ale největší radost má malá Sita.  Více než tunové slůně běhá se stromečky po celém výběhu, přenáší je pomocí chobotu, hází s nimi do dálky a občas s nimi hraje i fotbal."


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.